Tetování a piercing

Rizika tetování

Dominika Škamlová
25.04.2012

Tetování je dnes velmi rozšířeným typem zdobení těla a zdaleka není tako jako dřív ovlivněno věkem, pohlavím či sociálním postavením. Pro někoho je to běžný druh módního doplňku jako pro jiného náušnice nebo obarvené vlasy.

S tím, jak se v posledním desetiletí zvýšila obliba tetování, které se stalo v podstatě běžnou módní záležitostí, také vzrostl počet tetovacích salonů a snad se tím částečně snížila i rizika, která může tetování představovat a která v dřívějších dobách opravdu často přinášelo.

Asi nejdůležitější pro snížení případných rizik je správný výběr tetovacího salonu. Je dobré nechat si poradit od někoho, kdo má s daným salonem zkušenosti. Samozřejmostí by měla být čistota tetovacího studia. Dobrý tatér by měl umět poradit s motivem i jeho umístěním, pokud nemáte jasnou představu.

Nejbolestivější místa pro tetování

Tetování je poměrně bolestivá záležitost, míra bolesti záleží na individuální citlivosti, velikosti motivu a především umístění tetování. Máte-li velké obavy z bolesti, vyhněte se těm nejbolestivějším místům:

  • okolí páteře
  • kotník
  • nárt
  • krk
  • hrudník
  • lokty
  • kolena
  • hlava
  • pohlaví

Zásady bezpečného tetování

Před tetováním není dobré pít alkohol nebo požívat drogy. I za střízliva se může stát, že se vám udělá nevolno. S tím by si měl správný tatér umět poradit. Pokud trpíte jakoukoli alergií, určitě to předem nahlašte.

Tetování provádí tatér v rukavicích, tetované místo nejdříve očistí dezinfekcí. Veškeré pomůcky pro tetování by měly být na jedno použití, sterilní jehly by měl až před vámi vyjmout ze sterilizačních obalů. Po dokončení se místo umyje antibakteriálním mýdlem, potře speciální mastí, případně zakryje obvazem. Nutné je pořídit si takovou mast i domů a místo pravidelně potírat.

Jak se tetovaná část těla postupně hojí, vytvářejí se na ní strupy, které odpadávají a samozřejmě svědí. Vyhněte se škrábání, protože se strženým strupem by se mohla odloupnout i barva. S čerstvým tetováním by se nemělo chodit na slunce ani do chlorované vody. I v době, kdy je tetování zcela zhojené, mělo by se chránit před sluncem krémy s vysokým faktorem.

Možná zdravotní rizika tetování

Největším nebezpečím tetování je vznik infekce. Ta hrozí, nedodrží-li se zásady hygieny, jako je použití sterilních jehel a dalších tetovacích pomůcek, ale také pokud tetovaný zanedbá správné ošetření tetovaného místa.

Dalším problémem by mohla být alergická reakce. Alergie na tetovací inkoust či barvy je sice celkem výjimečná, ale pokud se vyskytne, může to přinést velké potíže, jelikož odstranění inkoustu je složité a zdlouhavé.

Na místě vpichů se mohou objevit granulomy, což jsou uzliny, které vznikají kolem toho, co tělo vyhodnotí jako cizorodý prvek. Jedinci, kteří trpí na koloidní útvary - jizvy, které se tvoří kolem stávajících jizev, mohou počítat s jejich vznikem i po tetování.

Ve výjimečných případech se stává, že tetovaní mají problémy při magnetické rezonanci - pociťují svědění a pálení na tetovaných místech. Je proto dobré tento fakt nahlásit, než magnetickou rezonanci podstoupíte.

Autor: Dominika Škamlová

Jak předejít nezdravé fixaci dítěte na matce
Světový den boje proti malárii

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Děti a puberta
Puberta

Děti a puberta

23.04.2012

Puberta neboli období dospívání je proces, který prověří diplomatické schopnosti výchovy všech rodičů a přidělá jim mnoho hlubokých vrásek. Obvykle příliš nepomůže ani fakt, že jsm ...

V hlavní roli imunitní systém
Imunita

V hlavní roli imunitní systém

Máte oslabenou obranyschopnost organismu? Jste často nemocní? Bojujete s autoimunním onemocněním nebo rakovinou? Tak právě pro vás je určen tento článek, který pojednává o jedné bu ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...