zdroj: pixabay.com
Tetování a piercing

Co je dobré vědět, než se rozhodnete pro tetování

Veronika Tůmová
26.02.2019

Co všechno je dobré vědět, na co se připravit a co vzít v úvahu před tím, než vkročíte do tetovacího salonu? Jisté je, že pokud si sami ještě tetováním jisti nejste, bude lepší ještě nějaký čas počkat. Tetování je totiž velice dlouhodobý závazek a mělo by mu předcházet pečlivé a zodpovědné rozhodování.

Tetování na viditelných místech, například v obličeji, na krku či prstech ruky, může znatelně ovlivnit vaše další možnosti ohledně pracovního uplatnění a pracovního postupu. Něco takového je důležité vzít v potaz, pokud o tetování na takovém místě uvažujete.

Je tetování hodně bolestivé?

Tahle otázka o tetování patří k nejčastějším. Odpověď ale není tak jednoznačná. Záleží na citlivosti a prahu bolesti každého jedince. Nechat se tetovat ale obvykle není přímo bolestivé, je to spíš nepříjemné. Bolest spojená s tetováním je vždy odlišná a každý člověk snáší bolest jinak, téměř vždycky se ale dá hovořit o určité dávce nepříjemného pocitu. Bolest při tetování se dá vlivem horka a vibrací přirovnat ke znatelnému štípání a pálení.

Rizika tetování - znáte je?

Je možné nechat se tetovat přes jizvu, pihu nebo mateřské znaménko?

Jizva má jinou tkáň než neporušená kůže, proto nelze úplně stoprocentně jistě odhadnout, jak tato tkáň přijme barvu. Výsledek je tím nejistý, ale tetovat jizvu lze a není to zdraví nebezpečné. S pihou nebo mateřským znaménkem je to ovšem jinak. Do mateřského znaménka či pih není dobré takto zasahovat, mohly by tak vzniknout zdravotní komplikace. Proto je možné tetování pouze v jejich okolí.

Je možné tetování při kožních onemocněních, jako je lupénka či ztráta pigmentu?

Ano, je to možné, tetování nemá na tyto typy nemocí žádný prokazatelný vliv, dobrý tatér vám však něco takového zřejmě nedoporučí. Tetovat se navíc mohou jen zcela zahojená místa, která byla dříve napadena nemocí. Nelze tetovat tam, kde nemoc aktuálně probíhá. Ložisko nemoci se navíc může pod tetováním kdykoliv znovu projevit, což nebude znamenat nic menšího než znehodnocení a zničení tetování. Barvy na kůži bez pigmentu budou také výrazně jasnější než na zdravé kůži, s čímž je třeba počítat.

Kožní onemocnění zvané oheň

Jak odstranit tetování?

Je mnoho způsobů, jak odstranit tetování. K nejrůznějším technikám patří vyříznutí skalpelem a následné sešití kůže, překrytí jiným tetováním, různé krémy k překrytí tetování, dále pak dermatologická metoda, při níž se tetování na kůži podchladí, tím dojde k jejímu zmražení a následně se seškrabuje rotačním kartáčem. Metody odstranění tetování se však neustále vylepšují a jsou už k mání i údajně zcela bezbolestné a šetrné technologie. Jisté však je, že odstranění tetování bude náročnější na vaše finance i na čas, než bylo jeho samotné pořízení. Se stále rostoucí oblibou tetování však roste i počet zákazníků, kteří se jej po čase chtějí z nejrůznějších důvodů zbavit. Za nejvíc rizikové se pro tento případ považují motivy vyjadřující vztah k někomu a také poněkud radikální názory.

Než se necháte tetovat

Zdroj: Topzine.cz, Trvala-depilace-praha.cz, Tyden.cz, Kerere.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Pitný režim - proč je důležitý i v zimě?
Menstruace může pokazit zimní dovolenou na horách - jak se tomu vyhnout?

Další články

Vitamín B12 - Achillova pata veganství?
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Vitamín B12 - Achillova pata veganství?

04.02.2019

Vitamín B12 je často označován za Achillovu patu veganství. Je tomu tak proto, že se vyskytuje pouze v živočišných produktech. Jak se tam ale dostal? A pro koho by mělo být jeho do ...