Plíseň - mykóza

Plísně jsou mikroskopické houby, které se objevují všude, kde je příliš vlhka.

Plísně jsou mikroskopické skupiny hub, které jsou pokryty jemným bílým myceliem-shlukem vláken. Velice se jim daří ve vlhkém a teplém prostředí. U nadměrně citlivých lidí, mohou plísně způsobit přecitlivělé reakce organismu. Alergikům vadí především plísně, při jejichž růstu vznikají tzv. spory.

Plísně domácí

Vyskytují se ve vlhkých a málo větraných místnostech, nejčastěji v období, kdy se začíná topit, venku klesá teplota a málo se větrá. Ideální obsah vlhkosti je 40-50 %.

V domácnosti alergika by se mělo často větrat, nepěstovat mnoho pokojových rostlin, protože se často stává, že na povrchu hlíny je bílý film- plíseň.

Plísně venkovní

Vyskytují se za teplého a vlhkého počasí. Nejčastěji ve spadaném listí, půdě, kompostu, neobydlených domech.

Potravinové plísně

Nevhodné - jsou toxinogenní a na zkažené potravině vytvářejí tzv. plísňové jedy. Vyskytují se na starém ovoci, zelenině, pečivu, sušených plodech, kojenecké výživě. Jejich konzumování může způsobit průjmy, poškodit játra, ledviny, imunitní systém.

Kulturní plísně

Plísně, které netvoří mykotoxiny a lidé je využívají. Patří sem známé plísňové sýry, nebo penicilin.

Kožní plísně – dermatomykózy

Tvoří se na kůži, hlavně na nohách, vlasech, nehtech, plochách těla. Šíří se dotykem, například z ručníku, z bot, z prostor, ve kterých se postižený plísní pohybuje bos. Plísně na nohou také může způsobit dlouhý pobyt v uzavřené a neprodyšné obuvi.

 

 

Celkem článků 7