Plíseň - mykóza

Mykóza nehtů - sedm omylů o nemoci

Zdravě.cz
30.11.2010

Mykóza nohou a jejich nehtů je jedním z nejčastějších onemocnění u nás a šíří se přenosem odpadlých šupinek z pokožky napadené plísní z člověka na člověka. Buď přímo, nebo při zanedbání mykózy kůže v meziprstních prostorech se plíseň může dostat pod nehet, který časem změní barvu, tvar a strukturu. Mykózu často provází nepříjemný zápach a nezřídka také výrazná bolestivost napadených míst.

Přestože se jedná o tak časté onemocnění, kolují mezi lidmi mnohé mylné informace s ním spojené. Uvádíme zde sedm nejčastějších omylů o mykóze nehtů, jejím přenosu a léčení:

Mykóza nehtů je kosmetický problém

Mykóza nehtů (onychomykóza) je chronické infekční onemocnění, kdy mikroskopické houby (buď kvasinky nebo vláknité houby lidově označované jako plísně) parazitují na tkáních člověka. Nesmí se v žádném případě podcenit. Velmi vážné komplikace totiž mohou přinést diabetikům, lidem s oslabenou imunitou či s cévním onemocněním.

Mykóza nehtů může mnohdy znemožnit i výkon povolání, při kterém se dlouho stojí, nebo je závislé na pohybu (balet, tanec), nebo řadu sportovních aktivit. Onemocnění současně zhoršuje psychiku a kvalitu života. Jako kožní onemocnění potřebuje i mykóza nehtů péči a pomoc dermatologa.

Když se denně myji, nemůžu se nakazit

Mykóza je poměrně hodně nakažlivé onemocnění. „Zárodky plísní vydrží v prostředí živé a nakažlivé velmi dlouho. Například na jediném čtverečním metru, třeba na koupališti, se může vyskytovat až 12 druhů plísní,“ upozorňuje MUDr. Karel Mencl z mikrobiologického oddělení Pardubické krajské nemocnice. Pokud máte jen malou ranku v meziprstí, nebo záděru či jinak poškozenou kůžičku okolo nehtu, dostanou se k vám zárodky plísní velmi lehce. Z vašich nohou se dokonce může rozšířit kamkoliv po těle. Stačí použít stejné nůžky či pilník na pedikúru i manikúru, nebo stejný ručník na nohy a zbytek těla.

Jelikož nechodím do bazénu, nemohu se mykózou nakazit

Plísním se samozřejmě daří přežívat lépe ve vlhkém a teplém prostředí, dlouhodobě pak třeba na dřevěných roštech podlah v sauně, v kabinkách plováren, ve sprchách a lázeňských provozech, ale to neznamená, že se nedostane na nohy i jinak, třeba chůzí naboso po hotelovém koberci. Vysušená kůže v sandálech také ztrácí přirozenou odolnost a je stejně náchylná k plísňovému onemocnění jako vlhká pokožka.

Mykózou nejvíce trpí ti, kteří nosí neprodyšnou obuv

Statistiky uvádějí, že maximální výskyt mykózy nohou je u lidí ve věku okolo 70 let. Rozšíření infekce napomáhá snížená a obtížná pohyblivost a nedostatečná péče nejen o nohy. Postižení většinou není vůbec léčeno, a přitom takový stav vyžaduje zvýšenou hygienu. Někdy seniory ani nenapadne, že svědění nohou je příznakem tohoto onemocnění.

Mykóza je mužskou záležitostí

Pohlaví nemá s onemocněním žádnou souvislost. Důležitá je hygiena, každodenní výměna ponožek, hlavně při zvýšené potivosti nohou, a střídání bot, protože vlhká obuv vyschne leckdy až za dva dny. Boty by se měly občas vydezinfikovat a ponožky vyprat v octové vodě. Nohám je třeba občas dopřát koupel ve vodě s octem nebo se slabým roztokem hypermanganu.

Plíseň stačí vysušit dětským pudrem

Možná takové ošetření přinese na chvíli úlevu, protože utlumí příznaky onemocnění, ale neléčí ho.

Mykóza se nedá vyléčit

Existuje řada prostředků, které fungují na různých principech. Lokálně, kdy například potíráme nehet lakem, jehož účinná látka spálí mykózu na povrchu nehtu, nebo užíváním léků, jejichž účinné látky k nehtu proniknou krví (zde je však nutné sledovat funkčnost a stav vnitřních orgánů, kdy se tyto léky mohou použít. Tato léčba je nevhodná pro diabetiky, lidi s narušenou imunitou nebo s žilní nedostatečností). Často se oba druhy kombinují. Zcela převratnou metodou, kterou mohou využít všichni, je tzv. chytrá houba např. v prostředku Biodeur. Tato mikroskopická houba po aplikaci využívá k svému životu jiné plísně - právě ty, které působí onemocnění kůže nohou a nehtů. Chová se jako predátor – napadne je a vysaje z nich všechny živiny. Dostane se všude, nemá žádné vedlejší účinky a při jejím použití se nemůžete tímto biopreparátem předávkovat.

 

Máte zkušenosti s tímto nepříjemným onemocněním?

Autor: Zdravě.cz

Civilizační choroby
Relaxace s mandalami – hledání vnitřního klidu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Jóga pro děti
Jóga

Jóga pro děti

21.12.2010

„Pojďte, děti – budeme si hrát na zvířátka.“ To je asi první věta, kterou děti uslyší na hodině jógy. Cvičení je prospěšné pro dospělé i pro děti. Rozvíjí nejen fyzickou kondici, a ...