Plíseň - mykóza

Mykózy – náš věčný nepřítel

Kamila Menšíková
11.12.2008

Jsou postrachem pro mnohé z nás. Dokážou nám pěkně otrávit život. Někteří s nimi bojují takřka po celý život. Co jsou vlastně mykózy? Dá se proti nim preventivně chránit? Dá se jich zbavit jednou provždy?

Co je mykóza?

Jednoduše řečeno je to medicínský termín pro plísně, kvasinky a houby a s nimi spjatá onemocnění.

Snižuje se odolnost vůči lékům

V současnosti je na světě potvrzena tendence, že mikroorganismy jsou stále více odolnější vůči antimikrobakteriálním látkám. Mikrobiologové již několikrát varovali před stále rostoucí bakteriální rezistencí. Mykologie je jednou ze součástí mikrobiologie. Odborníci varují před nárůstem mykotických onemocnění u pacientů po transplantaci kostní dřeně nebo orgánů, ale také u hematoonkologických pacientů. K mykózám predisponují také nemocní diabetem nebo popálení lidé, také pacienti trpící leukémií a celkovými metabolickými a endokrinními onemocněními.

Mykotická onemocnění

Dermatomykózy

Kvasinky a plísně nás v poslední době trápí stále častěji. Kvasinkové infekce nejčastěji napadají naše sliznice.

Systémové mykózy

Kryptokokóza – jejím zdrojem je často v přírodě holubí trus. Můžeme se nakazit vdechnutím, proto je nejčastější plicní onemocnění, které se může rozšířit i na jiné orgány. S tímto onemocněním se často můžeme setkat u pacientů s AIDS. Je to způsobeno tím, že kryptokokóza postihuje hlavně nemocné s defektem T lymfocytů.

Kandidóza – kandidy kolonizují kůži i sliznici. Dokonce dokážou i proniknout střevní stěnou a napadnout kterýkoliv z našich vnitřních orgánů! Velmi častá je je kandidová vulvovaginita, z orgánů jsou často zasaženy močové cesty, plíce, játra a například ledviny.

Kandidózu často vyvolá mikroorganismus Candida albicans, tři čtvrtiny všech žen se alespoň jednou za život poševní mykózou projdou, bohužel existuje mnoho žen, u kterých se onemocnění objeví i vícekrát do roka. A jaké příznaky můžeme očekávat? Je to bolest, svědění, výtok podobný tvarohu, který je navíc zapáchající, pálení při močení, sex je nepříjemný, v těžších fázích poševní sliznice zduří a navíc se zvětší i tříselné lymfatické uzliny. Dámy, nemusíte se bát, kandidóza postihuje i muže. A jak se projevuje? Pod předkožkou se hromadí bělavá hmota, na penisu se objeví červené skrnky, oblast je navíc bolestivá.

Mukormykóza – je akutním onemocněním, které má často fatální následky. Může dojít k trombóze a postižení okolních tkání. Houby, které mukormykózu způsobují, bychom našli v půdě, tlejících rostlinách, ale i v klimatizaci. K infekci dochází inhalací. Tímto onemocněním jsou nejčastěji postiženi hematoonkologičtí pacienti a nemocní po transplantaci orgánů nebo kostní dřeně.

Kdy se kandida množí?

Pokud jsme ve stresu nebo proděláváme nějakou nemoc, naše odolnost klesá a tím vznikají příhodné podmínky pro přemnožení mikroorganismů. Užívání antibiotik také zvyšuje pravděpodobnost, že se mikroby rozmnoží. Rozšíření mykózy také dopomáhá přílišné otíraní ručníkem nebo příliš „intenzivní“ sex.

Léčba plísní

Především je nutné, aby se začali léčit oba partneři. Lékař často předepíše vaginální krémy nebo čípky, mnoho žen však dělá osudovou chybu, když léky vysadí příliš brzo, ve chvíli, kdy mají pocit, že nepříjemné příznaky již odezněly. V té chvíli však všechny mikroorganismy zneškodněny nejsou, nemoc se často vrací v recidivách. Perorální užívání léků je také možné.

Prevence

Perte spodní prádlo ve vodě o vysoké teplotě! Žehlete si spodní prádlo! Vyhýbejte se přísadám do koupele! Zapomeňte na těsné prádlo z umělých materiálů, vsaďte na pohodlné volné bavlněné kousky!

Autor: Kamila Menšíková

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost
Co je náměsíčnost?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost
Adrenalinové sporty

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost

06.04.2009

Každým rokem se horské městečko Lienz v Rakousku, stává dějištěm jednoho z nejtvrdších a nejextrémnějších závodů světa - Dolomitenmanna. Již víc jak dvacet let se zde na konci kaž ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemná bolest v uchu
Uši

Nepříjemná bolest v uchu

20.03.2009

Také vás občas trápí? Přijde zcela nepozvána a ztěžuje nám život. Nejraději byste se ukryli před světem a spěcháte do bezpečí domova. Mnoho lidí má bolesti uší spojené s podzimním ...