Plíseň - mykóza

Plísňová onemocnění kůže - dermatomykózy

Veronika Tůmová
08.03.2011

Plísňová onemocnění (mykózy) jsou potíže velmi rozšířené a s věkem se stupňující. Mnohdy bývají zanedbávané v domnění, že nejde o nijak závažný stav, ve skutečnosti jde však o záležitost, které by měla být věnována pozornost a která potřebuje léčbu.

Zvýšený výskyt plísňových onemocnění se může objevit v souvislosti s oslabením imunity, při dlouhodobé léčbě antibiotiky, při cukrovce, ale i při chemoterapii nebo stykem s některými zvířaty. Dermatomykózaplísňové onemocnění kůže, může však nastat i následkem nedostatečné hygieny.

Jak předejít nákaze plísní?

Špatná hygiena nebo zapaření, zvláště při sportovních aktivitách, na plovárně a podobně, ale i sdílení a půjčování si oblečení, ručníků a dalších věcí s ostatními lidmi, to všechno zvyšuje riziko přenosu kožního plísňového onemocnění. Pečlivá hygiena je základem prevence, zároveň také důkladné vysoušení méně přístupných částí těla, např. u nohou mezi prsty, v podpaždí a podobně. Plísně všeho druhu milují vlhko, je proto důležité udržovat rizikové partie v čistotě a v suchu, chceme-li podobným problémům předejít.

Dermatomykózy u dětí

Kvasinkové bujení a plísně se mohou objevit i u dětí, a to nejen sportovně aktivních. Je nutné sledovat a vštěpovat dětem zvýšenou pečlivost ohledně hygienických návyků, zvlášť pokud se plísně objevují často, například mezi prsty u nohou. Prostředí, jako je školní tělocvična, sprchy nebo bazén vytváří ideální podmínky pro vznik těchto potíží.

Typické příznaky plísně

  • zarudlá místa na kůži
  • svědění
  • šupinatá ložiska
  • mokvání na nohách a kolem nehtů

Léčba mykóz

Mokvavá místa většinou ošetřujeme antimykotickým sprejem nebo roztokem, naopak suchá, zarudlá a svědivá postižení na kůži potíráme mastí a krémy. Doba trvání léčby není jednoznačná, u každého člověka se odlišuje. Lehčí případy mohou být záležitostí několika týdnů, nohy a nehty, kde bývá postižení závažnější a časté, však bývají léčeny i několik měsíců.

Kromě zvýšené hygieny je nutná každodenní obměna ponožek, spodního prádla, častá výměna ložního prádla. Doporučuje se oblečení nosené na postižených místech dezinfikovat v octové vodě. Je vhodná dobře prodyšná obuv. Neměly by se používat ručníky, přezuvky, hygienické potřeby jiných lidí. Je vhodné vždy navštívit kožního lékaře a přestat navštěvovat veřejná místa, jako jsou bazény, sauny, fitness centra a podobně, alespoň dokud to není lékařem uznáno za vhodné.

Bradavice

K nejčastějším kožním problémům dětí školního věku patří bradavice – výrostky na kůži způsobené viry. Bývají nebolestivé, pokud se nevyskytují na často namáhaných místech, jako jsou třeba chodidla. Způsob nákazy a prostředí, kde je riziko infekce nejčastější, jsou podobné jako u plísní. K léčbě se nejčastěji používá tzv. vypalování tekutým dusíkem, bradavice se mohou odstranit i chirurgicky.

Autor: Veronika Tůmová

Co jsou rotaviry
Mastektomie - odstranění karcinomu prsu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...

Relaxace v průběhu každého dne
Relaxace a wellness

Relaxace v průběhu každého dne

26.03.2011

Pokud si v průběhu dne nenaleznete ani chvilku na odpočinek a čas sami na sebe, je možné, že na sobě po čase začnete pociťovat nepříjemné důsledky každodenního shonu, stresu a uspě ...