zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Léčivky na vaší zahradě – proč je přestat likvidovat jako plevel?

Veronika Tůmová
18.04.2021

Ani mezi pěstiteli nebývá obecně rozšířen názor, že jarní plevel je vlastně dar. Většina zahradníků s ním začíná bojovat od chvíle, kdy se na jaře oteplí a objeví se jejich první zelené výhonky. Boj to bývá urputný, nemilosrdný a často pomocí chemie, což však neprospívá zahradě, životnímu prostředí a tím koneckonců ani nám samotným.

Na jaře rostoucí první plevel přitom v sobě skrývá neskutečné množství minerálů a vitamínů, které nás po dlouhé a únavné zimě vzpruží a postaví na nohy. Jarní plevel dnes už začínáme vnímat trochu jinak a uvědomujeme si, že může být docela dobře součástí zdravých detoxikačních procedur, stejně jako lahodným obohacením jarní kuchyně.

Plevel na vaší zahradě nemusí být jen nutné zlo, objevte jeho léčivé účinky!

Utrácíte běžně za doplňky stravy a bylinné extrakty ve vaší lékárně nebo prodejně se zdravou výživou? Možná nevíte, že mnohé z těchto bylin rostou samy a zadarmo na vaší zahradě, jsou přitom v čerstvé a neupravované podobě. Bylinky můžete využít pro svůj prospěch stejně dobře jako ty, za které jinde draze zaplatíte. Plevel bývá už od začátku jara pro mnohé pěstitele jen na obtíž a věnují tak spoustu energie do jeho likvidace, celá řada těchto plevelných rostlin má však nesporné a zajímavé léčivé účinky, které objevili a hojně využívali už naši předkové. Některé podporují trávení, léčbu revmatismu nebo dny, jiné pomůžou od kašle, potíží s močovým ústrojím, posílí imunitu. Využít je můžete také pro přípravu čistícího bylinného nálevu, který z vašeho těla vyplaví všechny škodlivé a toxické látky.

O dobrých stránkách plevelných rostlin věděli lidé už dávno

Plevel se na jaře rozroste jako první a vlastně díky němu se zahrada brzy zazelená a ztratí tu nevzhlednou šedivou barvu po zimě. Přesto ho nemáme rádi. Neškodíme tak ale sami sobě? Bršlice kozí noha, pýr plazivý, kopřiva, ptačinec žabinec, pěťour maloúborný a tak dále, zákeřné plevele, o jejichž názvu často nemáme ani ponětí, a o tom, co v sobě skrývají, už vůbec ne. Lidová medicína je však velmi dobře zná a ví, že to jsou rostliny, které pomáhají s celou řadou našich zdravotních neduhů včetně kašle, revmatu, potíží se žlučníkem a trávením, proti aftům či vyrážce. Kromě toho se dá využít i jejich lahodná chuť, z některých můžete udělat špenát, lahodné bylinkové pesto či smoothie, vmíchat je do salátu nebo jimi dozdobit pokrmy jako čerstvou petrželkou.

Bršlice kozí noha, sedmikráska, pampeliška i nedoceněná kopřiva – víte, čím nám mohou prospět?

Bršlice je velmi odolná, hodně se rozrůstá a dusí ostatní rostliny, jako léčivka ale dokáže pomoci například od revmatismu a také při žlučových kamenech. Její rozmačkaný list je také skvělou první pomocí proti štípnutí od komára. Na hmyzí bodnutí se dá využít i sedmikráska, která je už v těchto dnech ozdobou každé zahrádky. Jinak také podporuje trávení, tlumí bolest, pomáhá při vykašlávání a uleví od zácpy. Její květy jsou krásnou jarní ozdobou salátů, můžete si jimi posypat i chléb s pomazánkou nebo tvarohem. Čaj sedmikrásky přináší úlevu při astmatu a tato rostlinka dokonce nepředstavuje žádné riziko ani v těhotenství či při kojení. Kvete téměř celý rok, sbírají se však také listy a kořen. O tom, že i pampeliška je významná léčivka už dnes snad pochybuje jen málokdo. Doporučována je při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči. Pomůže s trávením, při projevech nechutenství, zácpě i střevním kataru. Odvar z kopřivy působí močopudně, listy mají vysoký obsah vitamínů a minerálních solí, má pozitivní vliv na krvetvorbu a podporuje látkovou výměnu.

Plané rostliny v kuchyni i pro domácí medicínu

Volně rostoucí léčivky můžete hojně využít k přípravě salátů, omáček s bylinkami, pesta, odvarů a čajů, dále z nich můžete dělat domácí tinktury, likéry, sirupy a masti, uchovávat je v kvalitním oleji či je přidávat do octa a solí. Z kopřiv si můžete připravit ozdravnou vlasovou vodu, spolu s medvědím česnekem ji také můžete přidat do másla. Z mladých listů pampelišky si zase zkuste připravit jarní detoxikační salát, dodá vám pořádnou porci zdraví a posílí vás veškerou čistou energií jarních dnů.

Top 5 nejlepších přírodních stimulantů

Tipy z bylinkové lékárny proti nadměrnému pocení

Pampeliškový med: Je stejně tak zdravý jako med včelí? 

Autor: Veronika Tůmová

29. dubna – Mezinárodní den imunologie již za pár dní
Alergie na česnek versus prostá nesnášenlivost: Jak je od sebe rozpoznat?

Další články

Signály těla, které by žádná žena neměla ignorovat
Nemoci a léčba

Signály těla, které by žádná žena neměla ignorovat

07.04.2021

Bolestivý sex, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, nespecifikovatelné krvácení… Takové a další těžkosti mohou čas od času potkat každou ženu, která bývá v pokušení nad nimi mávnout r ...