zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Canisterapie: Proč léčebný kontakt se psem pomáhá dětem i nemocným?

Veronika Tůmová
25.04.2021

Canisterapie je někdy jednoduše převáděna do srozumitelného laického jazyka jako psí léčba. A opravdu neznamená nic míň než léčebný kontakt psa s člověkem. Odborní terapeuti se psy navštěvují pacienty v hospicech, domovech důchodců, dětských domovech. Je to metoda, která může pomoci jak dětem, tak i dospělým. Výjimkou nejsou ani lidé s tělesným či mentálním postižením.

Canisterapie přispívá ke správnému rozvoji hrubé a jemné motoriky, k rozvoji verbální i neverbální komunikace, prostorové orientace, koncentrace a ke zdravému rozvoji sociálního cítění. Psi mají obecně velmi pozitivní vliv na duševní rozpoložení, což vám ostatně potvrdí každý pejskař. Zároveň podněcují ke hře a pohybu, dovedou zahnat samotu a splíny, navíc se právem honosí přízviskem nejlepší přítel člověka.

Kdy se canisterapie využívá?

Canisterapie se využívá u celé řady pacientů, například u těch, kteří mají z jakéhokoli důvodu potíže se sociálním začleněním či s navazováním kontaktů. A právě síla pouta, které odjakživa vzniká mezi psem a člověkem, přispěla k tomu, že se začalo s využíváním psů pro terapeutické účely. takto vznikla právě canisterapie. Pomáhá třeba příliš uzavřeným či citově nevyrovnaným dětem, lidem po prožití traumatu, lidem s handicapem. Při práci s postiženými takto vycvičený pes pomáhá například udržet pozornost pacientů, dále pak asistuje při rehabilitacích, přispívá k rozvoji motoriky a komunikativnosti. Velmi vhodné je aplikovat canisterapii v sociálních a zdravotnických zařízeních, kde pomáhá odbourávat stres z nepříjemného nemocničního prostředí. Pes dokáže v těchto situacích navodit potřebný pocit jistoty a bezpečí.

Psí oddanost jako lék?

Canisterapii můžeme směle nazvat jako léčbu psí láskou, své uplatnění našla také jako podpůrná terapie u lidí s dlouhodobým onemocněním. Návštěvy psů pozitivně ovlivňují psychický stav pacientů, uklidňují, přináší útěchu lidem v terminálním stádiu nemoci. U řady lidí dokáží prokazatelně zlepšit zdravotní stav. Psi však mohou také vytvářet teplo domova a bezpečné zázemí. Když nemocný nebo starší člověk nemá kontakt s lidmi a není ve styku s rodinou, pes může být dokonalou oporou a oddaným společníkem, aniž by k tomu byl speciálně a dlouhodobě cvičen.

Pes – věrný společník a nekomplikovaný kamarád

Pes znamená v očích řady pacientů oddanost, spolehlivost, bezpečí a jistotu. U lidí, kteří bojují s problémem navazovat kontakty, může být na vině špatná zkušenost, zrazení vlastní důvěry apod. Psovi však mohou důvěřovat bez obav, proto se k této němé tváři rádi uchýlí. S odborným lékařem je tak pes během vyšetření či rehabilitace obvykle v místnosti spolu s pacientem. U dětí je pak navazování kontaktu se psem obvykle velmi rychlé, jednoduché a vřelé. Děti milují zvířata a terapie s jejich pomocí je pro ně velkým přínosem i radostí.

Výběr psa pro výcvik pro canisterapii

Psi pro canisterapii se vybírají velmi pečlivě. Dvojice psa a jeho pána musí být psychicky vyrovnaná, dobře sehraná a empatická. Pro terapii se hodí psi společenských plemen, dobře socializovaní, krotcí, zdraví, dobře ovladatelní, bez sebemenších náznaků agrese. Musí mít platné očkování a složit zkoušku, která se skládá z testů poslušnosti pod dohledem odborníků z oblasti kynologie. V dnešním hektickém světě plném stresu a shonu je vztah ke zvířatům a přírodě nadmíru důležitý. V domovech důchodců působí návštěvy psů blahodárně, znamenají příjemné zpestření každodenního stereotypu, staří lidé tak mohou zavzpomínat na své vlastní psy a nalézt v tom nemalou útěchu. Tito lidé se potřebují ve svém životě ještě na něco těšit a návštěvy terapeutických psů jsou pro ně velmi příjemným a přínosným rozptýlením. Stejně tak je tomu i u jiných pacientů, jak už jsme zmínili, především u dětí.

Rakovina ovlivňuje nejen fyzické zdraví, ale také emoční

Apiterapie: Léčba pomocí včelích produktů

Autor: Veronika Tůmová

Alergie na česnek versus prostá nesnášenlivost: Jak je od sebe rozpoznat?
Nadopujte se vitamíny: Dopřejte si řeřichu!

Další články