zdroj: pixabay.com
Hypochondrie

Hypochondrie - terapie a příznaky

Veronika Tůmová
28.01.2018

Je váš partner, známý nebo blízký přítel neustále ve střehu ohledně svého vlastního zdraví, změn na těle, jakýchkoliv příznaků značících možné propuknutí jakékoliv nemoci? Děsí se nové pihy, propadá panice kvůli sebemenší bolesti, je ochotný vysedět frontu u lékaře i kvůli neuvěřitelným banalitám? Trpíte-li vy nebo váš blízký chorobným sebepozorováním, může to samo o sobě značit problém.

Hypochondrie se může jevit jako směšná a otravná sugesce jedince, který je posedlý svým zdravotním stavem, čemuž podřizuje všechno ostatní a někdy doslova terorizuje své blízké okolí nabádáním k projevům účasti a lítosti. Je to však ve skutečnosti psychická porucha vyznačující se přehnaným a intenzivním zaměřením na svou osobu a vlastní zdravotní stav. Problém se projevuje neodůvodněným přesvědčením o vlastním vážném onemocnění. Toto může z dlouhodobého hlediska značně ovlivnit život člověka i život lidí v jeho bezprostředním okolí.

Diagnóza a průběh hypochondrie

Základním rysem předpokládajícím hypochondrii je přetrvávající zabývání se myšlenkami‚ že trpíme vážnou progresivní nemocí‚ či hned několika nemocemi, které se projevují trvalými potížemi. Zcela normální jevy a běžné pocity přisuzujeme abnormálním příčinám, které jsou pro nás zneklidňující. Obvykle zaměřujeme svou pozornost jen na jeden nebo dva tělesné orgány. Hypochondrie poskytuje muže i ženy v kterémkoliv věku, obvykle se s ní však pacient setká už v mládí. Málokdy se poprvé projeví po padesátce či později. Porucha mívá často chronický a kolísavý průběh, zhoršuje se při prožívání stresu a v zátěžových životních situacích.

Léčba formou psychoterapie

Přesvědčení k léčbě a samotná terapie bývá v tomto případě nelehkou záležitostí. Pacient často nechápe, proč by měl vyhledat pomoc psychiatra a trvá na tom, že původ jeho problému je zcela prokazatelně fyzický. Vhodná je tzv. podporující terapie, která umožní pacientovi mluvit o problému, a přitom jsou mu vysvětleny principy průběhu skutečné nemoci. Psychoterapie pomůže snížit a odbourat obavy pacienta díky účinným a pečlivě vypracovaným postupům, bez nutnosti hospitalizace, vyšetření a nasazení léků, na čemž by pacient jinak zřejmě trval.

Další možné projevy hypochondrie

Hypochondr v rodině, to je celá řada typických a okolí znepokojujících projevů. Takový člověk mívá  třeba v oblibě trávit hodiny na internetu, aby dohledal co nejvíc informací o svých obtížích. Sám sobě zpravidla diagnostikuje ty nejhorší scénáře, často také trvá na tom, že on sám sobě je nejlepším lékařem. I menší bolesti břicha považuje za počátky rakoviny žaludku a podobně. Bojí se dotýkat předmětů, na které sahal někdo jiný, úzkostlivě dbá o svou hygienu. Stává se, že si nosí svůj vlastní příbor do restaurací. Dalším příznakem bývá i přehnané užívání léků, ať už jsou na cokoliv.

Hypochondrie se dá považovat také za nemoc známých osobností (René Descartes, Immanuel Kant, Arthur Schopenhauer či Karl Marx).

Zdroj: Wikipedie, Spektrumzdravi.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Vyprazdňování není tabu
Pityriáza - jak se projevuje a co s ní?

Další články

Co je to furunkl?
Kožní onemocnění

Co je to furunkl?

23.01.2018

Že jste tento zvláštní výraz nikdy neslyšeli? Nevadí. Možná vám spíš něco napoví výraz karbunkl nebo lidový název - nežit. Jde o kožní absces, tedy hnisavý vřídek na kůži, často v ...

Alopecie - vypadávání vlasů
Vlasy

Alopecie - vypadávání vlasů

20.01.2018

Vlasy, jak známo, mají korunovat ženskou krásu, na jejich zdraví a kvalitě si proto obvykle úpěnlivě zakládáme a každé větší množství vlasů ulpělých na hřebeni dovede mnohé z nás d ...