zdroj: pixabay.com
Vlasy

Alopecie - vypadávání vlasů

Veronika Tůmová
20.01.2018

Vlasy, jak známo, mají korunovat ženskou krásu, na jejich zdraví a kvalitě si proto obvykle úpěnlivě zakládáme a každé větší množství vlasů ulpělých na hřebeni dovede mnohé z nás docela vyděsit. Nechceme tím říct, že mužům na jejich vzhledu a vlasech nezáleží, naopak, i když kupodivu staršího pána s bohatou kšticí dnes potkáme častěji než dvacetileté mladíky, kteří si v rámci módních trendů zvykli mít hlavy dokonale vyholené.

Teď se ale vraťme k samotnému problému vypadávání vlasů. Denně můžeme zcela přirozeně přijít o zhruba sto vlasů, pokud je ale padání znatelnější, což můžete vypozorovat tak, že si neustále z ramen a z oblečení sbíráte spadané vlasy a při pohledu do zrcadla vás ve vlasech můžou překvapit i první lysinky, pak je na čase zauvažovat o tom, jak zasáhnout.

Vlasy a jejich růst

Vlasy vyrůstají z vlasových kořínků, v průměru vyroste vlas o 1cm za měsíc. Vlasy rostou rychleji v létě a nejpomaleji na podzim a v zimě. K výraznějšímu zpomalení růstu vlasů pak dochází zhruba kolem sedmdesáti let věku. Pro vzhled a růst vlasů je i u žen důležitá role mužských hormonů. U mužů je považována plešatost často za projev přebytku mužského hormonu. Vypadávání vlasů může být dočasné, a to v důsledku jiného zdravotního problému, nebo definitivní, kdy došlo k úplné destrukci vlasového váčku a růst vlasu tak už nebude obnoven.

Příčiny alopecie

Příčiny nadměrného vypadávání vlasů mohou být různé, svou roli tak může hrát dědičnost, celková imunita a výživa organismu, samozřejmě také stres a pak nešetrné mytí vlasů spolu s nadměrným používáním nevhodných kosmetických a hygienických přípravků. Jsou však i typy alopecie zapříčiněné proděláním nemoci, větším chirurgickým zákrokem, či při nedostatku železa, poruchách štítné žlázy a užívání léků.

Když vlasy zdánlivě padají bez příčiny

Pokud si připadáte naprosto zdraví a trápí vás právě jen ty nevysvětlitelné chomáče vlasů v dlani při česání, zkuste se nejprve zaměřit na sebe samotné, na svůj životní styl a životosprávu. Stres a hektický způsob života nesvědčí nikomu a ničemu, ani vlasům. Přehodnoťte svůj jídelníček, jezte víc ovoce a zeleniny, přestaňte kouřit. Zaměřte se také více na mycí kosmetiku, kterou používáte a poraďte se v obchodě nebo v kadeřnictví, co je pro váš typ vlasů opravdu vhodné a co by s jejich vypadáváním mohlo pomoci.

Jak můžete sami omezit vypadávání vlasů?

Kromě výše zmíněného buďte ke svým vlasům také šetrnější, vlasům škodí příliš časté mytí i fénování, drhnutí ručníkem a úporné rozčesávání. Pokud možno nechoďte spát s mokrými vlasy nebo dokonce s hlavou omotanou ručníkem. Vlasům škodí také nešetrné barvení, nesprávné technické postupy při těchto procedurách, ale také třeba jen časté stahování do culíku apod. Dále můžete vsadit na osvědčené doplňky stravy a také speciální šampony s obsahem pro vlasy důležitých vitamínů. Ty mohou zapůsobit právě tam, kde potřebujete, od kořínků až po konečky vlasů i v oblasti vlasové pokožky.

Jak správně pečovat o dlouhé vlasy?

Padání vlasů - kdy se poradit s odborníkem?

Lékařské vyšetření u kožního specialisty se doporučuje v případě, kdy je třeba objasnit neznámou příčinu ztráty vlasů a je podezření na alopecii v důsledku nemoci, kterou sami nejsme schopni rozeznat. Komplexní vyšetření u odborníka zahrne i genetické posouzení a zhodnocení psychického stavu pacienta.

Zdroj: Rehabilitace.info.cz, Vitalion.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Je to jen novoroční splín, nebo deprese?
Crohnova choroba - příčiny, diagnostika a léčba

Další články

Alkohol a pyrotechnika aneb užijte si Silvestra bez úrazu!
Úrazy

Alkohol a pyrotechnika aneb užijte si Silvestra bez úrazu!

27.12.2017

Novoroční oslavy patří již tradičně velkolepým ohňostrojům, bohatě prostřeným stolům, ale i většímu množství alkoholu. Každoročně se pak objevují zprávy o počtu zranění, které se v ...