zdroj: pixabay.com
Zdraví muže

Vyprazdňování není tabu

Jitka Suchánková
25.01.2018

Obecně jde o tabu, ale známe to všichni – vyprazdňování je přirozeným jevem, který do našeho života prostě patří. Ne u všech ale probíhá proces vyprazdňování správně. Věděli jste například, že správný posed u této činnosti je velmi důležitý a že ho většina z nás má špatný?

Klasická toaleta nám sice dopřává pohodlné usazení a vykonání „velké potřeby“, nicméně už nám nedopřává tuto činnost vykonat - řekněme - prospěšně našemu zdraví. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá: jediná přirozená poloha pro správné vyprázdnění střev je dřep.

Naši praprapředci věděli své

Je tomu tak odnepaměti, v dobách, kdy neexistovaly toalety takové, jaké je známe dnes, resp. nebyly vůbec žádné, neměli lidé jinou možnost. Odborníci na zdraví a lékaři se shodují, že pohodlí jde v tomto směru na úkor zdraví. Při poloze vsedě je aktivován svěrač a úhel mezi konečníkem a rektem tak svírá nepřirozený úhel. Toto zapříčiní, že člověk není schopen se zcela vyprázdnit a tak si sám sobě může způsobovat více či méně závažné zdravotní potíže. Naopak při dřepu se svěrač deaktivuje a umožní tak člověku dokonalé vyprázdnění.

Co na to statistika?

A je to právě nesprávný způsob vyprazdňování, kvůli kterému trpí stále více lidí zácpou nebo hemoroidy. Objevují se ale i mnohem vážnější problémy, například v podobě nemocí tlustého střeva. Statistiky jasně ukazují na to, že Češi pravidelně obsazují první příčky v počtu osob, které trpí právě tímto onemocněním. Zejména u žen se pak mimo jiné mohou objevit problémy s močením a infekce, případně problémy v oblasti pánevního dna - což je podle studií záležitostí také pětiny mužské populace

Turecký záchod je zdravější aneb celý Západ vylučuje špatně

Pamatujete si tzv. turecké záchody? Mnoho z nás je má spojené spíše s jakýmsi nekulturním nebo nehygienickým prostředím, ale v mnoha zemích patří stále k jakési hygienické normě. Tyto, v podstatě díry s nášlapy po stranách, nutí k podřepu a tím umožní snazší, správné a zdravé vyprázdnění.

Nepředpokládá se, že by lidé v obavách o své zdraví začali houfně přebudovávat „ony“ místnosti, ale pomoci si lze a řešení případných potíží s vyprazdňováním, či předejití obavám o své vlastní zdraví, je velmi jednoduché. Stačí mít poblíž toalety umístěnou malou stoličku, na kterou si prostě dáte nohy. Vaše tělo se tak dostane do pozice dřepu a o to nám jde.

Zdravý životní styl je základ zdravého vylučování

Důležitým artifaktem pro správné vyprazdňování ovšem je zdravá a kvalitní strava s dostatkem vlákniny a tekutin a neméně důležitý je pohyb. Potom by neměl nastávat problém. A pokud si přece jenom nejste jistí, doporučují odborníci ještě jednu možnost: návrat ke kořenům. Zkrátka – zkuste se, ideálně v přírodě vyprázdnit v podřepu. Pokud to pro vás bude lepší, je dobré i doma investovat a upravit si toaletu tak, abyste co nejvíce napodobili právě zmíněný podřep.

Při jakýchkoliv potížích s vyprazdňováním či vlastní nejistotě nebo při podezření, že něco není v pořádku, odhoďte stud a vyhledejte lékaře. Řešit i takovouto delikátní záležitost včas a na správném místě se jednoznačně vyplatí.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Co je to furunkl?
Hypochondrie - terapie a příznaky

Další články