zdroj: pixabay.com
Zdraví muže

Vyprazdňování není tabu

Jitka Suchánková
25.01.2018

Obecně jde o tabu, ale známe to všichni – vyprazdňování je přirozeným jevem, který do našeho života prostě patří. Ne u všech ale probíhá proces vyprazdňování správně. Věděli jste například, že správný posed u této činnosti je velmi důležitý a že ho většina z nás má špatný?

Klasická toaleta nám sice dopřává pohodlné usazení a vykonání „velké potřeby“, nicméně už nám nedopřává tuto činnost vykonat - řekněme - prospěšně našemu zdraví. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá: jediná přirozená poloha pro správné vyprázdnění střev je dřep.

Naši praprapředci věděli své

Je tomu tak odnepaměti, v dobách, kdy neexistovaly toalety takové, jaké je známe dnes, resp. nebyly vůbec žádné, neměli lidé jinou možnost. Odborníci na zdraví a lékaři se shodují, že pohodlí jde v tomto směru na úkor zdraví. Při poloze vsedě je aktivován svěrač a úhel mezi konečníkem a rektem tak svírá nepřirozený úhel. Toto zapříčiní, že člověk není schopen se zcela vyprázdnit a tak si sám sobě může způsobovat více či méně závažné zdravotní potíže. Naopak při dřepu se svěrač deaktivuje a umožní tak člověku dokonalé vyprázdnění.

Co na to statistika?

A je to právě nesprávný způsob vyprazdňování, kvůli kterému trpí stále více lidí zácpou nebo hemoroidy. Objevují se ale i mnohem vážnější problémy, například v podobě nemocí tlustého střeva. Statistiky jasně ukazují na to, že Češi pravidelně obsazují první příčky v počtu osob, které trpí právě tímto onemocněním. Zejména u žen se pak mimo jiné mohou objevit problémy s močením a infekce, případně problémy v oblasti pánevního dna - což je podle studií záležitostí také pětiny mužské populace

Turecký záchod je zdravější aneb celý Západ vylučuje špatně

Pamatujete si tzv. turecké záchody? Mnoho z nás je má spojené spíše s jakýmsi nekulturním nebo nehygienickým prostředím, ale v mnoha zemích patří stále k jakési hygienické normě. Tyto, v podstatě díry s nášlapy po stranách, nutí k podřepu a tím umožní snazší, správné a zdravé vyprázdnění.

Nepředpokládá se, že by lidé v obavách o své zdraví začali houfně přebudovávat „ony“ místnosti, ale pomoci si lze a řešení případných potíží s vyprazdňováním, či předejití obavám o své vlastní zdraví, je velmi jednoduché. Stačí mít poblíž toalety umístěnou malou stoličku, na kterou si prostě dáte nohy. Vaše tělo se tak dostane do pozice dřepu a o to nám jde.

Zdravý životní styl je základ zdravého vylučování

Důležitým artifaktem pro správné vyprazdňování ovšem je zdravá a kvalitní strava s dostatkem vlákniny a tekutin a neméně důležitý je pohyb. Potom by neměl nastávat problém. A pokud si přece jenom nejste jistí, doporučují odborníci ještě jednu možnost: návrat ke kořenům. Zkrátka – zkuste se, ideálně v přírodě vyprázdnit v podřepu. Pokud to pro vás bude lepší, je dobré i doma investovat a upravit si toaletu tak, abyste co nejvíce napodobili právě zmíněný podřep.

Při jakýchkoliv potížích s vyprazdňováním či vlastní nejistotě nebo při podezření, že něco není v pořádku, odhoďte stud a vyhledejte lékaře. Řešit i takovouto delikátní záležitost včas a na správném místě se jednoznačně vyplatí.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Co je to furunkl?
Hypochondrie - terapie a příznaky

Další články

Co je to furunkl?
Kožní onemocnění

Co je to furunkl?

23.01.2018

Že jste tento zvláštní výraz nikdy neslyšeli? Nevadí. Možná vám spíš něco napoví výraz karbunkl nebo lidový název - nežit. Jde o kožní absces, tedy hnisavý vřídek na kůži, často v ...

Alopecie - vypadávání vlasů
Vlasy

Alopecie - vypadávání vlasů

20.01.2018

Vlasy, jak známo, mají korunovat ženskou krásu, na jejich zdraví a kvalitě si proto obvykle úpěnlivě zakládáme a každé větší množství vlasů ulpělých na hřebeni dovede mnohé z nás d ...