zdroj: pixabay.com
Laktózová intolerance

Co je to laktózová intolerance?

Veronika Tůmová
07.02.2018

Laktózová intolerance je částečná nebo úplná neschopnost trávicího ústrojí zpracovávat laktózu. Laktóza je mléčný cukr, který se přirozeně vyskytuje v každém mléce, včetně mateřského.

Laktózová intolerance je poměrně častý jev, postihuje až 75% populace. Lidé trpící laktózovou intolerancí musí dodržovat určitou formu diety, která jim uleví od značných zažívacích potíží způsobených konzumací mléka a mléčných výrobků.

Porucha vstřebávání laktózy

Laktózová intolerance patří mezi poruchy zažívání a je způsobena poruchou vstřebávání laktózy. Tato intolerance se projevuje celou řadu příznaků a zažívacích potíží, které dokáží skutečně velmi potrápit. Je to například průjem, břišní křeče a silné nadýmání. Lidé trpící laktózovou intolerancí mají sníženou funkci laktázy, enzymu potřebného k rozložení laktózy. Rozeznáváme dva druhy laktózové intolerance, z nichž každý má však jiný původ vzniku.

Primární a sekundární laktózová intolerance

Primární laktózová intolerance je daleko častější. Snižuje se při ní funkce enzymu laktázy, ke kterému dochází postupně během let. Příčina tohoto typu nesnášenlivosti mléčného cukru je podmíněna částečně geneticky. Sekundární laktózová intolerance se vyskytuje daleko vzácněji. Je způsobena různými druhy onemocnění, jako je například celiakie - nesnášenlivost lepku. Laktózová intolerance (alaktázie) může být i vrozená, s tou se však setkáváme ještě vzácněji.

Alergie na bílkovinu kravského mléka není totéž!

Je důležité neplést si laktózovou intoleranci s alergií na bílkovinu kravského mléka, tzv. galaktosemií, která znamená poruchu metabolismu. Je možné setkat se také s psychologickou averzí na mléko a mléčné výrobky. Rozdílné jsou nejen příčiny vzniku těchto problémů, ale i příznaky a způsoby léčby. Ze všech mléčných výrobků lze téměř nulový obsah laktózy najít pouze v sýru, který je tak možné bez větších potíží konzumovat. Je zajímavé, že laktózová intolerance je velmi běžná především mezi černými Američany a Asiaty, kde se vyskytuje až u 90% populace.

Jak předejít potížím při laktózové intoleranci?

Podstatou laktózové diety bude dočasně vyloučit zdroje laktózy, pro dosažení zmírnění zažívacích potíží. Poté je možné produkty s obsahem laktózy znovu opatrně nasazovat a stanovit si individuální limity. Je vhodné rozdělit mléko a mléčné výrobky na několik menších dávek během dne, mléko pít raději v ochucené formě a nikdy je nepít nalačno. Dále pak rozlišovat mléčné výrobky podle jejich konzistence,  například podle toho, jak dobře nebo špatně snášíme samotné mléko, sýry, nebo zakysané mléčné výrobky.

Pozor na nedostatek vápníku!

Nedostatek vápníku, který může nastat při dlouhodobém vysazení mléka a mléčných výrobků při nedoplňování vápníku z jiných složek potravy může být pro organismus nebezpečný. Projevit se může až za dlouhou dobu, za to však intenzivně. Můžeme pak pozorovat bolesti kloubů, zvýšenou kazivost zubů, špatnou kvalitu a lámavost nehtů, křivici a křeče ve svalech, dokonce i ztrátu citlivosti v končetinách, či ztrátu paměti a projevy deprese.

Zdroj: Vitalion.cz, Medlicker.com, Vyziva.spol.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Dloubete se často v nose? Možná trpíte rhinotillexomanií
Ječné zrno: Proč se objevuje a pár babských rad, jak si od něj pomoci

Další články

Marfanův syndrom
Nemoci a léčba

Marfanův syndrom

05.02.2018

Marfanův syndrom si vysloužil zvláštní přezdívku - nemoc pavoučích prstů. Je to genetická porucha pojivové tkáně, postihuje tak kosti, kůži, vazivo, oční čočky i krevní cévy.

Co je to furunkl?
Kožní onemocnění

Co je to furunkl?

23.01.2018

Že jste tento zvláštní výraz nikdy neslyšeli? Nevadí. Možná vám spíš něco napoví výraz karbunkl nebo lidový název - nežit. Jde o kožní absces, tedy hnisavý vřídek na kůži, často v ...

Crohnova choroba - příčiny, diagnostika a léčba
Crohnova choroba

Crohnova choroba - příčiny, diagnostika a léčba

22.01.2018

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění, které se může projevit v jakékoli části trávicího ústrojí, nejčastěji se s ní však shledáme v oblasti spojení tenkého a tlustého ...

Alopecie - vypadávání vlasů
Vlasy

Alopecie - vypadávání vlasů

20.01.2018

Vlasy, jak známo, mají korunovat ženskou krásu, na jejich zdraví a kvalitě si proto obvykle úpěnlivě zakládáme a každé větší množství vlasů ulpělých na hřebeni dovede mnohé z nás d ...