zdroj: pixabay.com
Vegetariáni a vegani

Trpí vaše dítě alergií na kravské mléko?

Jitka Suchánková
30.11.2017

Alergie na kravské mléko je metabolická porucha. Jedná se jednoduše řečeno o odezvu organismu na mléčné bílkoviny. Často bývá tato porucha zaměňována s intolerancí laktózy, což je ale neschopnost organismu strávit mléčný cukr. Tato intolerance je pak způsobena nedostatkem enzymu laktáza.

Co to je alergie na bílkovinu kravského mléka?

Jedná se o prakticky nejčastější alergii novorozenců, kojenců a malých dětí. Trávicí potíže jim způsobují hlavně syrovátkové bílkoviny a kasein, což je hlavní protein v mléce savců. Alergie na bílkovinu kravského mléka se projevuje nadýmáním, kolikami, častou a průjmovitou stolicí, ve které bývá hlen, jenž je známkou zánětu ve střevě, dále pak mohou být ve stolici nitkovité krvavé stopy nebo přímo kousky krve. Neobvyklé není ani zvracení. Při trávicích obtížích se může vyskytovat u dítěte ekzém na kůži a trvalé zahlenění. K méně obvyklým, přesto nezanedbatelným projevům alergie na bílkovinu kravského mléka, patří poruchy spánku, neklid, chudokrevnost a celkové neprospívání dítěte.

Jak na alergii na bílkovinu kravského mléka?

Samozřejmě bezmléčnou dietou, a to i v případě matky, která kojí své dítě. Syrovátkové bílkoviny kravského mléka totiž přecházejí do mléka mateřského a způsobují tak kojenému dítěti problémy. Matka nemusí mít obavy, že jí bezmléčná dieta ublíží nebo pozastaví tvorbu mléka. Jen je třeba, aby vhodně doplňovala vápník. Denní dávka je pro ni zhruba 1500 mg. Dále je vhodné doplnit tělu probiotika, aby se střeva rychleji osídlila zdravou mikroflórou. Dětem je vhodné mléko kravské nahrazovat jiným mléčným preparátem.

Rostlinné mléko - zdravější náhrada mléka kravského

Alergie na kravské mléko - co jste možná nevěděli

  • až 95 % alergií na kravské mléko vznikne v prvním roce života dítěte
  • jedná se pravděpodobně o nejčastější alergii populace Evropy
  • vznik alergie na kravské mléko není podmíněn kojením či nekojením
  • celosvětově se odhadují necelá 3 % dětí do tří let s touto alergií, pak se alergie na kravské mléko ve většině případů vytrácí
  • intolerance ke kravskému mléku může být spojena s intolerancí k hovězímu masu

Při podezření na alergii na kravské mléko nechte vaše dítě řádně vyšetřit odborníkem. Dozvíte se další cenné rady a pokyny co dělat, aby váš potomek žádným způsobem nestrádal.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Halitóza - příčiny, řešení a prevence
Kalisthenika - cvičení s vlastní tělesnou váhou

Další články

Co je to autoimunitní onemocnění?
Nemoci a léčba

Co je to autoimunitní onemocnění?

20.11.2017

Autoimunitní onemocnění je reakce imunitního systému spočívající v tom, že organismus začne kromě cizích antigenů ničit také své vlastní buňky. Toto onemocnění patří mezi nejzávažn ...