Opalování

Jak se chránit při opalování

Zdravě.cz
30.06.2011

V létě si většina lidí ráda dopřává odpočinek u vody a vystavuje své tělo slunečním paprskům. Je však potřeba myslet na to, že navzdory tomu, že je třeba pod mrakem nebo se před sluníčkem schováváte ve stínu, musíte přesto svou pokožku chránit.

Kůže je největším orgánem našeho organismu, který pokrývá zhruba 2 m čtvereční plochy. Je důležitým vylučovacím orgánem a také pomáhá vyrovnávat teplotu mezi vnějším a vnitřním prostředím. Jsou v ní uložena tělíska pro rozeznávání teplého a studeného, tlaku, bolesti atd.

Sluneční záření je pro organismus prospěšné v omezené míře. Podle některých odborníků nám stačí pouze 20 minut pobytu na slunci, abychom získali potřebnou dávku endorfinů a také vitaminu D, který je důležitý pro růst kostí a metabolismus.

Přílišné slunění však pokožku poškozuje. Vede k předčasnému stárnutí kůže, ztrátě elasticity a tvorbě vrásek. Příčinou toho je fakt, že samotná kůže má malou schopnost regenerace. Kožní potíže se mohou objevit i několik let poté, co jste se spálili.

Doporučená a bezpečná doba pobytu na sluníčku se pohybuje v minutách, nikoli v hodinách, jak se někteří lidé mylně domnívají.

Jak chránit pokožku

Oblečení

V létě je vhodné nosit lehké bavlněné oblečení a pokožku přehnaně neodhalovat. Samozřejmostí by měla být pokrývka hlavy, která nás chrání před úpalem či úžehem a dalšími problémy, které mohou sluneční paprsky přinášet.

Také oči je třeba chránit vhodnými slunečními brýlemi. Lidé, kteří nosí dioptrické brýle, se nemusí obávat. I tato skla poskytují dostatečnou ochranu před sluncem.

Opalovací krémy s vysokým UV faktorem

Podle výše ochranného faktoru (OF, SPF) poznáte, jak dlouho můžete bezpečně pobývat na sluníčku a současně i za jakou dobu kůže bez ochrany zrudne. Prostředek s ochranným faktorem SPF 15 umožňuje trávit na sluníčku bezpečně 15 minut a současně označuje, že po zhruba 2,5 hodině fototyp I určitě zrudne.

Faktor 50+ představuje maximální ochranu a nic vyššího už na trhu nenajdete. Přípravky s vysokými filtry by měli používat hlavně děti, lidé s fototypem I a II, dále lidé s kožními alergiemi, zraněním či jinými kožními problémy.

Kvalitní ochranný přípravek by měl obsahovat UVA a UVB filtr. Právě v ochraně proti UVA a UVB záření získalo v nezávislém testu časopisu dtest velmi dobré hodnocení opalovací mléko Garnier s faktorem 20. Ze všech testovaných přípravků navíc dopadlo nejlépe ve schopnosti hydratace.

Garnier Ambre Solaire - opalovací mléko SPF20

Přípravky po opalování

Po slunění ztrácí kůže pružnost, hydrataci, je napnutá, obvykle červená a podrážděná. Na konci dne je potřeba pokožku osprchovat a očistit od písku a chlorované nebo slané vody.

Přípravky po slunění snižují podráždění a pečují o pokožku a navíc prodlužují kýžené opálení. Najdete je ve formě hydratačního mléka, oleje či sprejů. Při mírných spáleninách jsou vhodné především výrobky s vysokým obsahem aloe vera nebo s panthenolem. Aloe vera obsahuje například mléko po opalování Garnier, které vyživuje a zklidňuje pokožku po slunění a hydratuje ji po dobu 24 hodin.

Vhodné jsou také obklady z uvařeného, vychlazeného černého anebo zeleného čaje, pomáhá také smetana či bílý jogurt.

Doplňky stravy s obsahem antioxidantů

Pomáhají pokožce tím, že vážou volné radikály, dodávají pokožce živiny pro zachování pružnosti a některé podporují tvorbu melanimu a urychlují opálení.

Významné antioxidanty:

  • betakaroten
  • lykopen
  • vitamin C
  • vitamin E
  • selen

Doplňky stravy je nutné užívat zhruba 3 – 4 týdny před létem anebo plánovanou dovolenou u moře a doporučuje se nepřestat s užíváním ani po dovolené.

Užijte si krásné léto a nezapomeňte pečovat o svou pokožku.

Autor: Zdravě.cz

Stalking
Marihuana – první krok k závislosti?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Stalking
Agresivita

Stalking

Stalking znamená pronásledování oběti většinou známým, někdy i cizím člověkem, buď tajně zamilovaným nebo zhrzeným po ukončeném vztahu. Jedná se nejen o osobní pronásledování, ale ...

Tymián - bylinky pro zdraví
Bylinky

Tymián - bylinky pro zdraví

05.07.2011

Dnes se dozvíte základní informace o rostlině z rodu mateřídouška - tymiánu obecném. Tento polokeř, rostoucí ve středomořských oblastech planě, se u nás často pěstuje jako skalničk ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.