Bylinky

Tymián - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
05.07.2011

Dnes se dozvíte základní informace o rostlině z rodu mateřídouška - tymiánu obecném. Tento polokeř, rostoucí ve středomořských oblastech planě, se u nás často pěstuje jako skalnička.

Tymián kvete od května do června. Pro léčivé účely se sbírá nať bez dřevnatící lodyhy. Můžeme ji sbírat bez květu, nebo na začátku kvetení, nejlépe za suchého počasí v poledne. Účinnými látkami jsou silice (tymol, karvakrol), hořčiny, třísloviny, atd

Využití tymiánu

Tymián je nejznámější svým využitím v kuchyni jako koření (je také součástí provensálských bylin), dále je možné z něj připravit nálev (často bývá součástí léčivých čajových směsí) a jeho extrakt se využívá pro výrobu mnoha léčivých přípravků (např. kloktadel). Používá se také do koupelí.

Vnitřní užití

  • působí silně protizánětlivě, dezinfekčně a baktericidně
  • zvyšuje tvorbu hlenů a usnadňuje vykašlávání (využívá se pro léčbu horních cest dýchacích, kašli a bronchitidě)
  • působí protikřečově
  • zlepšuje trávení
  • pomáhá proti plísním a střevním parazitům

Vnější užití

  • hojí zanícené rány, vředy a proleženiny
  • kloktadlo hojí a dezinfikuje záněty v ústní dutině
  • pomáhá proti zápachu z úst při onemocnění ústní dutiny

Tymián, zvláště ve formě nálevu, není vhodné užívat dlouhodobě a překračovat doporučené dávkování. Může totiž způsobovat tyreotoxikózu. Také by se neměl užívat v těhotenství.

V posledním díle seriálu Bylinky pro zdraví jste se dozvěděli více o třezalce tečkované, další léčivkou bude zázvor.

Autor: Zuzana Šimíková

Třezalka tečkovaná - bylinky pro zdraví
Fototypy a opalování

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Fibromyalgie
Onemocnění kloubů a končetin

Fibromyalgie

Fibromyalgie je stav charakterizovaný bolestmi svalů, šlach a kloubů celého těla, zejména však podél páteře. Tělo je také citlivé na dotek, zejména v tzv. spouštěcích bodech (trigg ...