zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Zdravá péče o pleť na konci léta

Veronika Tůmová
17.09.2021

Prázdninové pobyty a výlety jsou definitivně u konce, s postupujícím zářím už pomalu končí i doba pozdních dovolených. Ještě si můžeme užít letošní příjemné babí léto, které nás po deštivém a chladném konci prázdnin překvapuje vyloženě letními teplotami. Pak už by ale měly přijít na řadu pravidelné procedury, díky kterým zjistíme, jak moc se letošní léto podepsalo na naší pleti.

Konec léta může být pro naši pleť náročný. Najednou se totiž začne projevovat všechno, co jsme ohledně péče o pleť během léta zanedbali. Obličej i krk jsme vystavovali na slunci, které zdánlivě vyhladilo všechny nedokonalosti, například ve formě akné, s postupným zahalováním se však problém znovu objeví a možná i ve větší míře. Velmi důležitá je také kontrola mateřských znamének na konci léta.

Konec léta znovu nahrává vzniku akné

Akné nás obvykle trápí celoročně, i proto se nemůžeme dočkat dovolené u moře, kdy nás slunce v kombinaci s blahodárností slané vody všech těchto nevítaných „ozdob“ na kůži zbaví. Konec léta však docela jistě a spolehlivě odhalí naše letní prohřešky, kdy jsme zanedbávali čištění pleti, nedopřávali si dostatek spánku a ani náš jídelníček nebyl v té době zrovna zdraví prospěšný. Ani očistná a léčivá kúra u moře nebude působit věčně a pupínky tu budou zas. Co s tím? Naštěstí máme na výběr z celé řady řešení, stačí vyzkoušet a vybrat si nejlépe vyhovující způsob. Krycí i hojivý efekt mají například hydrokoloidní náplasti na akné, které navíc po aplikaci ani nemusí být vidět a vy tak přes ně můžete snadno nanést i make-up. Hojení je vysoce efektivní a po akné nezůstane ani typická nevzhledná jizva.

Akné a stres spolu úzce souvisí: Jaké jsou příčiny akné v dospělosti? 

Vyživení pleti po zátěžovém letním období

Prudké sluníčko a častý pobyt venku, časté koupání a vyhřívání se na písčitých plážích, horko, cestování, změny klimatu a podobně – léto bývá pro naši pleť skutečně velmi zátěžovým obdobím, proto si zaslouží naši pozornost a péči, než ji znovu vystavíme nástrahám a vlivům podzimu. Pleť tak může na konci léta trpět projevy dehydratace, zarudnutím či dokonce novými vráskami. Nastává tak čas udělat si radost a dopřát si třeba něco nového z řady kvalitní kosmetiky. S hydratací pleti vám pomůžou krémy s kyselinou hyaluronovou, zpět do kondice ji dostanete vitaminovým posílením v podobě výživných krémů, masek a sér. Kromě toho nezapomeňte na peeling, vyzkoušejte prostředky na zesvětlení pigmentových skvrn nebo takové, které vám pomůžou od zarudnutí a přecitlivělosti pleti.

Kontrola mateřských znamének – udělejte z ní posezonní pravidlo!

Jste náchylní ke vzniku nejrůznějších znamének, skvrn a dalších kožních změn? Nebo máte spoustu znamének odjakživa? Pak je určitě na místě nechat si vždy s nástupem podzimu znaménka zkontrolovat u svého kožního lékaře, popřípadě si nechat odstranit nejrůznější typy kožních výrůstků, které vás mohou trápit nejen z estetického hlediska, ale mohou se rozvinout i ve zdravotní problém. Mateřská znaménka jsou pigmentové skvrny na kůži, které mohou s věkem, ale i například v důsledku působení slunečního záření, přibývat. Ta, která jsou s námi dlouho a kterým nevěnujeme pozornost, mohou také měnit svůj tvar, velikost či strukturu. Pokud tak na sobě zpozorujete, že vaše znaménko se zvětšuje, vystupuje, mění barvu či tvar, svědí, tvrdne nebo dokonce krvácí, určitě návštěvu dermatologa neodkládejte.

Molusky: Klasické i alternativní způsoby léčby

Zdroj: www.idnes.cz, www.babinet.cz

Autor: Veronika Tůmová

CBD: S jakými nemocemi dokáže tento přírodní lék bojovat?
Poruchy příjmu potravy aneb válka s jídlem: Jak lze pomoci?

Další články