Rakovina kůže

Evropský den melanomu

Veronika Tůmová
10.05.2014

Skvrny na kůži jsou zcela běžný jev a jsou součástí našeho vývoje, růstu a procesu stárnutí. Někdy však mohou být i varovným signálem. Každoroční akce Evropský den melanomu letos připadá na 12. května a jako obvykle se bude snažit upozornit širokou veřejnost na důležitost prevence závažných kožních onemocnění, dermatologická vyšetření a rizika spojená s chorobami kůže.

Maligní melanom (rakovina kůže) je jedním z nejčastěji se vyskytujících zhoubných nádorů, bohužel stále častěji diagnostikován u mladých lidí. Na toto onemocnění u nás ročně zemře asi 300 lidí a nejrizikovější skupinou jsou ženy ve věku 10 až 30 let.

Podezřelé pihy a znaménka

Problematická a nevzhledná znaménka či zvětšující se pihy nás mohou trápit po celý rok. Objevují se i v zimním období, kdy své tělo halíme do vrstev oblečení. V létě je pak tato problematika ještě ožehavější. Během letních měsíců své tělo navíc nutně vystavujeme škodlivému UVA záření, které může v dosud pasivních kožních útvarech aktivovat zhoubné bujení. Prevence je v tomto případě skutečně efektivní ochranou. Kontroly pigmentových znamének mohou problém odhalit včas a pomocí následného chirurgického zákroku předejít větším komplikacím a následkům.

Kdy je vhodné podstoupit vyšetření?

Pokud se vaše pigmentová znaménka jakkoli náhle změní, zvětšují se, mění tvar, mění barvu nebo stanou citlivější, je nutné ihned vyhledat odborníka. Samozřejmě nemusí jít vždy o závažné onemocnění a ani o zhoubný melanom, toto je však nutné mít potvrzené lékařským vyšetřením. Odborné vyšetření je nejlépe podstoupit v zimě a brzy na jaře. V případě nutnosti odstranění znaménka nesmí být místo zákroku vystaveno slunečnímu záření až 3 měsíce.

12. květen - dermatologické vyšetření zdarma

Pondělí 12. května je letošním Evropským dnem melanomu, kdy je možné podstoupit dermatologické vyšetření všech znamének na těle zdarma. K vyšetření se můžete přihlásit na dermatovenerologických klinikách, např. v pražské nemocnici Na Bulovce. Do projektu Evropský den melanomu je však zapojeno i mnoho dalších lékařů kožních ambulancí v mnoha městech. Informujte se u nich a zapojte se včas. Je to vaše tělo, vaše zdraví a nikdo jiný to za vás neudělá. Buďte k sobě zodpovědní.

Foto: Sxc.hu

Autor: Veronika Tůmová

Medvědí česnek pro jarní očistu
Druhy vín a jeho účinky na naše zdraví

Další články

Thajská masáž
Relaxace a wellness

Thajská masáž

15.04.2014

Thajská masáž je popisována jako metodika práce s tělem na základě prvků akupresury a jógy. Je v ní obsaženo časté, dlouhé a procítěné protahování, díky tomu bývá lidově nazývána j ...