Rakovina kůže

Rakovina kůže - strašák naší společnosti

Olga Jastrabová
17.08.2010

Všichni se staráme o svou kůži, jak nejlépe to jen jde. Děláme se krásnějšími pomocí různých kosmetických přípravků. Většina žen navštěvuje solária nebo se opalují přírodně na sluníčku, aby barvy jejich oblečení byly zářivější, a také proto, aby se jejich krásně opálená těla líbila partnerům. Co však může způsobit nadměrné opalování nebo nevhodná péče o kůži?

Stručná anatomie kůže

Kůže tvoří 12 % celkové hmotnosti lidského těla. Pokrývá vnitřní orgánové soustavy a tvoří ji 3 vrstvy.

  • Epidermální vrstva - vnější vrstva kůže - jejím porušením dochází k vysychání kůže
  • Škára - vazivová vrstva kůže - je složena z vazivových vláken, obsahuje vodu, která pomáhá udržovat pevnost a pružnost kůže. Škárou probíhají vývody potních, mazových žláz a chloupkové folikuly. Škára má vysoké cévní zásobení, lymfatické pleteně, které zesilují směrem do hlubších vrstev škáry.
  • Podkožní vazivo - je tvořeno tukovými polštářky a velkým množstvím cévního a nervového zásobení.

 

Rakovina kůže

Rakovina kůže patří v dnešní době mezi nejčastější nádorová onemocnění. Nejohroženější jsou části těla, která jsou nejvíce vystavena slunečnímu záření. Pobyt na slunci mezi 11. a 15. hodinou nebo časté návštěvy solária jsou významnými faktory při vzniku nádoru kůže. Určitou roli tu hraje také dědičnost.

Jedinou možnou prevencí proti rakovině kůže je vyhýbat se slunci v kritické hodiny, vyloučit návštěvu solária a používat krémy s vysokými ochrannými faktory.

Mezi nejčastější rakoviny kůže patří melanom, bazaliom, spinaliom.

 

Melanom a jeho projevy

Projevuje se v menší četnosti. Je velice zákeřný, protože rychle metastázuje do okolních tkání. Nejčastěji se vyskytuje u lidí se světlou pletí, kteří se špatně opalují. Hlavní příčinou vzniku melanomu je časté opalování a spálení kůže.

Bazaliom

Projevuje se růstem tužšího a bezbarvého výrůstku, který může svědit a krvácet.

Spinaliom

Je podobný bazaliomu v podobě vředů, které krvácejí.

Rakovinu kůže jako laici nezjistíme, ale neměli bychom přehlížet jakékoliv změny znamének či vřídků a případné potíže, které nám způsobují:

  • znaménka různého charakteru, různé barvy či velikosti
  • svědivost
  • krvácení
  • rychlý růst
  • nepravidelnost okraje znaménka


Při viditelných změnách neotálejte s návštěvou kožního lékaře, jelikož i nepatrné změny mohou mít vážné následky.

 

Léčba rakoviny kůže

Nejčastěji se rakovina kůže léčí chirurgicky, důležité je komplexní odstranění nádoru. Chirurgickou léčbu může v některých případech nahradit ozařování nebo chemoterapie. Existuje také laserová metoda nebo kryoterapie, které se provádějí v závislosti na rozsahu nádoru.

Po odstranění nádoru jsou pacienti dlouhodobě sledováni a podle výsledků pozorování může být léčba doplňována, případně změněna.

 

Dbáte dostatečně na prevenci rakoviny kůže? Chráníte se při opalování, kontrolujete svá znaménka?

Autor: Olga Jastrabová

Úrazy předškolních a školních dětí
Light výrobky – ano, či ne?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...