Rakovina kůže - strašák naší společnosti
Všichni se staráme o svou kůži, jak nejlépe to jen jde. Děláme se krásnějšími pomocí různých kosmetických přípravků. Většina žen navštěvuje solária nebo se opalují přírodně na sluníčku, aby barvy jejich oblečení byly zářivější, a také proto, aby se jejich krásně opálená těla líbila partnerům. Co však může způsobit nadměrné opalování nebo nevhodná péče o kůži?
Stručná anatomie kůže
Kůže tvoří 12 % celkové hmotnosti lidského těla. Pokrývá vnitřní orgánové soustavy a tvoří ji 3 vrstvy.
- Epidermální vrstva - vnější vrstva kůže - jejím porušením dochází k vysychání kůže
- Škára - vazivová vrstva kůže - je složena z vazivových vláken, obsahuje vodu, která pomáhá udržovat pevnost a pružnost kůže. Škárou probíhají vývody potních, mazových žláz a chloupkové folikuly. Škára má vysoké cévní zásobení, lymfatické pleteně, které zesilují směrem do hlubších vrstev škáry.
- Podkožní vazivo - je tvořeno tukovými polštářky a velkým množstvím cévního a nervového zásobení.
Rakovina kůže
Rakovina kůže patří v dnešní době mezi nejčastější nádorová onemocnění. Nejohroženější jsou části těla, která jsou nejvíce vystavena slunečnímu záření. Pobyt na slunci mezi 11. a 15. hodinou nebo časté návštěvy solária jsou významnými faktory při vzniku nádoru kůže. Určitou roli tu hraje také dědičnost.
Jedinou možnou prevencí proti rakovině kůže je vyhýbat se slunci v kritické hodiny, vyloučit návštěvu solária a používat krémy s vysokými ochrannými faktory.
Mezi nejčastější rakoviny kůže patří melanom, bazaliom, spinaliom.
Melanom a jeho projevy
Projevuje se v menší četnosti. Je velice zákeřný, protože rychle metastázuje do okolních tkání. Nejčastěji se vyskytuje u lidí se světlou pletí, kteří se špatně opalují. Hlavní příčinou vzniku melanomu je časté opalování a spálení kůže.
Bazaliom
Projevuje se růstem tužšího a bezbarvého výrůstku, který může svědit a krvácet.
Spinaliom
Je podobný bazaliomu v podobě vředů, které krvácejí.
Rakovinu kůže jako laici nezjistíme, ale neměli bychom přehlížet jakékoliv změny znamének či vřídků a případné potíže, které nám způsobují:
- znaménka různého charakteru, různé barvy či velikosti
- svědivost
- krvácení
- rychlý růst
- nepravidelnost okraje znaménka
Při viditelných změnách neotálejte s návštěvou kožního lékaře, jelikož i nepatrné změny mohou mít vážné následky.
Léčba rakoviny kůže
Nejčastěji se rakovina kůže léčí chirurgicky, důležité je komplexní odstranění nádoru. Chirurgickou léčbu může v některých případech nahradit ozařování nebo chemoterapie. Existuje také laserová metoda nebo kryoterapie, které se provádějí v závislosti na rozsahu nádoru.
Po odstranění nádoru jsou pacienti dlouhodobě sledováni a podle výsledků pozorování může být léčba doplňována, případně změněna.
Dbáte dostatečně na prevenci rakoviny kůže? Chráníte se při opalování, kontrolujete svá znaménka?
Autor: Olga Jastrabová