Život se zvířaty

Maminko, já chci zvířátko!

Pavlína Šourková
10.08.2009

Pokud máte děti, jistě se s touto „otázkou“ jednou potkáte. Až vás vaši malý andílci konečně přemluví, vy budete stát před dalším rozhodnutím, které ze zvířátek je pro ně nejvhodnější. Chlupaté nebo lysé? Velké nebo malé? Čtyřnohé nebo s ploutvemi?

Zvířátko vybírejte v první řadě podle toho, jak je vaše děťátko staré. Když máte doma školáka, není těžké mu vybrat domácího mazlíčka, škála je veliká. Ale u dítěte, které není ještě školou povinné, se výběr podstatně zúží. Malé dítě nedokáže například vyvenčit pejska nebo nepochopí, že kočka se nechce mazlit, když chce ono. Proto pro ně vyberte zvířátko, které není tolik náročné, ale bude se s ním moci pomazlit nebo si ho pochovat.

Samozřejmě počítejte s tím, že budete muset, ať už školákovi či předškolákovi, s péčí trochu vypomoci. Před nákupem mazlíčka si proto uvědomte, na co stačí hlavně vaše síly. Ale nedělejte všechno za ně. Péčí o dalšího člena rodiny se naučí zodpovědnosti.

Při výběru také nezapomeňte dbát na zdravotní stav členů rodiny. Například alergie, astma (chlupatá zvířátka) nebo problémy se zvýšenou krvácivostí (pozor na drápky a zuby).

Pes

Pejsci jsou ideální kamarádi. Dítě díky nim běhá na čerstvém vzduchu. Mazlení a jiné něžné hrátky jim mohou zvednou seběvědomí. Psi si dokážou vynucovat pozornost a tím nepřímo učí dítě zodpovědnosti. Pokud nepotřebujete čistokrevnou rasu, seženete pejska v útulku za drobný „úplatek".

Pozor: Pes potřebuje spoustu času a trpělivosti. A i když pořizovací cena nemusí být vysoká, po té stojí hodně peněz (očkování, pravidelné prohlídky, poplatky, žrádlo, ubytování o dovolené, ...).

Kočka

Kočky nejsou náročné na čas, nepotřebují venčit a pořizovací cena je podobná jako u psů. S kočkou vás také čekají různá očkování a prohlídky, ale s porovnáním se psem jsou daleko menší náklady.

Pozor: Kočka má svou hlavu, jestliže sama nechce, nedá se donutit ke hře nebo mazlení. A ještě jedno upozornění, kočičí srst je významný alergen.

Morče

Pro děti ideální. Jedná se o mazlíčka, který nezabere mnoho místa ani času. Přesto se dítě na něm naučí, že o každé zvířátko je potřeba se starat, a tím získá za něj určitou zodpovědnost. Sežete ho v každém zverimexu za pár korun.

Králík

Další chundelaté zvířátko podobné morčeti. Ale pro tohoto chlupáče je lepší, když jsou alespoň dva.

Ptáčci

Inteligentní ptáčci se brzy stávají dobrými přáteli vašich milovaných. Kromě zodpovědnosti, které se dítě při péči o něj naučí, stavají se z dětí vděční posluchači svých opeřených kamarádů. Co se týče prostoru, nezaberou mnoho místa.

Pozor: Pokud si domu přivezete papouška a budete se ho snažit učit mluvit, je potřeba věnovat mu maximální pozornost a péče se stává časově náročná.

Rybičky

Němé rybičky jsou spíše vhodnější pro straší děti, pomohou je pozorovat a sledovat. Nepotřebují tolik péče a nenabourají vám denní rytmus. Prvotní náklady mohou být finančně náročnější.

Plazi - želvy a ještěrky

Ideální zvířátka pro alergiky. Dítě se s nimi nepomazlí, tak jako se psem či morčetem. I když v přírodovědném centru na základní škole Karla IV. v Novém Bydžově jsem na vlastní oči viděla jak i taková ješterka (agama vousatá) dokáže být milá a dokonce ji tam doporučovali k dětem.

Pozor: Péče o tyto zvířátka je velmi náročná a je nutné si vše o chovu zjistit.

Pro zdárný vývoj dítěte je jistě vhodný kontakt se zvířátky. Zvířecí kamarád vašemu drobečkovi dá hodně, proto i vy ho naučte respektovat život nového člena. Dítěti ukažte, jak s ním zacházet, ať si uvědomí, že není hračka. Ať ví, že i pejsek, kočička nebo třeba morčátko má taky hlad, žízeň, že dokáže být veselé i smutné.

Než si nějaké zvířátko pořídíte, pročtěte si důkladně odbornou literaturu o daném druhu. Zvažte všechna pro a proti. Zvířátko váš život neuvěřitelně obohatí, tak mu připravte takové podmínky, aby bylo u vás co nejšťasnější.

Máte doma nějaké zvířátko? Stáli jste před tímto rozhodnutím - zvíře ano či ne?

Autor: Pavlína Šourková

Oříšky, velmi zdravá svačinka
Je sex v těhotenství bezpečný?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.