Cukrovka

Nevynechávejte sport ani při cukrovce

Michaela Holá
27.06.2010

Diabetes mellitus, úplavice cukrová neboli cukrovka, dnes patří mezi velmi častá onemocnění. Údaj z konce roku 2006 hovoří o tom, že v České republice je asi 750 000 diabetiků, přičemž číslo se každoročně zvyšuje. Pokud vás tato nemoc postihne, je pro vás důležité uzpůsobit tomu svůj styl a rytmus života. Nejde jen o změny ve stravě, ale také o podstatný pohyb.

Cukrovka je důsledkem nedostatečné produkce či nevyužití hormonu slinivky břišní - inzulínu. Ten produkují tzv. ß-buňky a umožňuje krevnímu cukru přesun z krve do buněk, pro něž je glukóza hlavním zdrojem energie. Přítomnost glukózy v krvi názýváme glykémií a její normální hladina se u zdravého člověka pohybuje v rozmezí 4 - 6 mmol/l. Cukrovka je vážným onemocněním, a pokud se neléčí a nedodržují se lékařská doporučení, můžou nastat vážné komplikace. Pokud hovoříme o diabetu, nejedná se vždy o jedno onemocnění, ale je třeba rozlišovat několik typů. Obvykle se hovoří o typu 1, 2, gestačním diabetu a o ostatních specifických typech.

Proč sport neopomínat?

Pohyb je pro zdravý život velmi důležitý a i při cukrovce je vhodné se mu věnovat. Jen je třeba mít na mysli jistá doporučení a chovat se tak, aby nám pohyb opravdu co nejvíc pomáhal. Čím nám může být pohyb právě při cukrovce prospěšný? Mezi významné pozitivní odměny fyzické aktivity lze uvést tyto:

  • spotřebování energie přijaté v potravě
  • lepší metabolizmus cukrů a tuků
  • posílení oběhového systému
  • příznivé ovlivnění krevní srážlivosti
  • snížení klidové srdeční frekvence
  • pokles krevního tlaku
  • pozitivní ovlivnění kostního metabolismu
  • zvýšení svalové síly
  • odbourání přebytečných kil
  • příznivé ovlivnění psychiky

Jaký sport vybrat a v jaké intenzitě se mu věnovat?

Mezi doporučované aktivity patří chůze, turistika, nordic walking, jízda na kole, aerobní cvičení,  plavání, bruslení či lyžování. Nejprve je třeba začít s rozehřátím, při němž se na následnou činnost připravíte. Pro takovýto úvod můžete zvolit chůzi či jízdu na kole po dobu zhruba 10 minut. Důležitou součástí cvičení je také protažení posilovaných svalových skupin. V samotném závěru opět zvolte zhruba 10 minutové zklidnění, kdy se vaše tepová frekvence zpomalí na běžnou úroveň.

Nejlepší je cvičit pravidelně, pokud vám to stav dovolí, tak denně. Není třeba, abyste se nadměrně namáhali, ale snažte se spíše přizpůsobit pohyb vašim potřebám a možnostem. Jelikož je vhodná intenzita cvičení ovlivňována mnoha faktory, nejlépe ji může posoudit váš diabetolog. Ten vám může pomoci s výběrem sportu, volbou jeho frekvence a náročnosti a také poradí, jak si upravovat dávky potravin a zejména inzulínu, abyste se nedostali do hypoglykémie.

Na co dalšího při sportu dbát?

Při tomto onemocnění je velmi důležité volit správnou obuv (nejen na sportovní vyžití) a pečovat řádně o své nohy. Při pravidelné hygieně je třeba pečlivě si prohlédnout plosky nohou. Po umytí by mělo následovat důkladném osušení nohou (i v oblasti mezi jednotlivými prsty) a ošetření krémem. Tímto způsobem lze předejít nepříjemnému praskání pokožky a možnému vzniku infekcí. Při fyzické námaze myslete též na to, že každé malé poranění může způsobit vážnější komplikace, proto je třeba i malé škrábnutí pečlivě ošetřit.

Obuv nikdy nenoste naboso a věnujte velkou pečlivost jejímu výběru. Obuv by měla být pohodlná a uzavřená, měla by být širší s dostatečným prostorem pro prsty. Dbejte též na to, aby vám nohu neškrtily ponožky.

Při cvičení a sportu nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Dostatečně se napijte před plánovanou aktivitou a i v jejím průběhu dělejte pravidelné pauzy na vaše osvěžení.

Máte zkušenost s pohybem při onemocnění diabetem? Jaký sport vám nejvíce vyhovuje?

Podívejte se na náš speciál o cukrovce

 

 

 

Autor: Michaela Holá

Zavádění příkrmů - 2. díl
Silvova metoda, cesta k lepšímu využití vlastní mysli

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Zavádění příkrmů - 2. díl
Příkrmy

Zavádění příkrmů - 2. díl

Během šestého měsíce by si dítě mělo zvyknout sníst celou porci zeleniny, která mu nahradí celý oběd. Pokud ne, netrapte se tím a dítě dokojte nebo dokrmte umělým mlékem. Jako dalš ...