Terapie

Canisterapie - terapie němými léčiteli

Alena Mrákotová
02.11.2009

Léčba neboli terapie je proces, při kterém se pomocí terapeuta pomáhá navodit stav fyzické i psychické rovnováhy. Fyzično a psychická stránka spolu velmi úzce souvisí, a proto bychom stav psychiky neměli nikdy podceňovat. Špatný psychický stav může být spouštěčem somatických onemocnění. Výbornou léčebnou metodou je právě canisterapie, kdy roli hlavního terapeuta plní pes.

Co je canisterapie?

  • jde o léčebnou metodu, která probíhá za přítomnosti psa a terapeuta, kdy je využíván pozitivní účinek psa na člověka
  • canisterapeut dohlíží nejen na terapii samotnou, ale i na to, aby nebylo psovi nechtěně ublíženo
  • canisterapie může být buď individuální nebo skupinová
  • tato léčebná metoda se uplatňuje tehdy, jestliže selhaly ostatní terapeutické postupy

Pes v roli terapeuta

  1. POMÁHÁ ROZVINOUT CIT KLIENTA - např. deprivované děti
  2. PŮSOBÍ PSYCHOTERAPEUTICKY - kontakt s živým tvorem mnohdy napomůže v navázání kontaktu se společností, pes je trpělivý a klient ho často bere jako kamaráda, který dotyčného bere takového jaký doopravdy je (např. lidé postižení demencí, týrané děti, epileptici, děti s mozkovou obrnou nebo poúrazovými stavy)
  3. ROZVÍJÍ HRUBOU MOTORIKU - nemocní se chtějí psa dotknout a tak je pes motivuje k pohybu (např.klienti postiženi Alzheimerovou chorobou, roztroušenou sklerózou, poúrazovými stavy, mozkovou obrnou, ...)
  4. CVIČÍ JEMNOU MOTORIKU - klienti se učí např. připnout psovi karabinu
  5. PODPORUJE ROZVOJ NEVERBÁLNÍ I VERBÁLNÍ KOMUNIKACE - klienti mnohdy mluví raději na psa než s lidmi, podporuje se celková komunikace s okolím, pomáhá se navracet chuť do života (např. v geriatrii)
  6. PŮSOBÍ FYZIOTERAPEUTICKY - rehabilitace formou canisterapie probíhá na základě léčby pohybem a také na podkladě léčení za pomoci tepla, které pes vyzařuje. Teplo působí zahřátí což je optimální v případě spasmů a křečí (např.nemocní roztroušenou sklerózou, epilepsií, po amputacích či jiných poúrazových stavech, ...)
  7. ZKVALITŇUJE POLOHOVÁNÍ NEMOCNÝCH - polohování je základ prevence proti proleženinám a otlakům. Polohování se psy je velmi oblíbené hned z několika důvodů. Jedním z nich je samotný fyzický kontakt se psem, ale i výhoda tepelného zdroje vyzařující psem.

Jaký pes může provádět canisterapii?

Rozhodně ne, canisterapii provádí pes, který je tímto směrem veden již od štěněte. Pes se musí učit trpělivosti, klidu, vyrovnanosti a musí být navyklý na společnost. Psí terapeut bude při canisterapii vystavován hlavně mazlení a hlazení a toto by ho nemělo rozhodně vyvést z rovnováhy. Je nutné podotknout i to, že pes musí být připraven na další různé elementy jako např. na prudké pohyby, tahání nebo křičení, které musí zvládnout
Pes připravený provádět canisterapii musí složit speciální zkoušky, které se musí po 2 letech vždy opakovat - u pejska se zkouší právě charakter povahy.

Canisterapie je velkým pomocníkem při různých terapiích. Ať už působí pes jako kamarád na mazlení a hlazení, který bere daného jedince takový jaký je, pomáhá zpestřit den starším lidem či pomáhá při cvičení v rámci rehabilitace nebo jen motivovat k pohybu je pro podporu zdravotního stavu velkým přínosem.

 

Jaký máte na canisterapii názor vy? Máte s ní zkušenosti?

Autor: Alena Mrákotová

Líbáním ke zdraví
Horoskopy 28.9. - 4.10. 2009

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.