Příkrmy

Zavádění příkrmů - 2. díl

Lucie Regenermelová
05.07.2010

Během šestého měsíce by si dítě mělo zvyknout sníst celou porci zeleniny, která mu nahradí celý oběd. Pokud ne, netrapte se tím a dítě dokojte nebo dokrmte umělým mlékem. Jako další samostatná porce se přidává ovocné pyré.

Ovoce a jiné svačiny

Mezi ovoce vhodné pro přikrmování dítěte patří jablko, banán, hrozny (jenom šťáva), hruška, broskev, meruňka, blumy, švestky - vše loupané bez slupky. Mrkev a jablko je možné povařit. Nevhodné jsou citrusové plody, rybíz, jahody a tropické ovoce.

Ovoce nedoslazujeme, podáváme tři až čtyři dny a sledujeme reakce. Pokud žádné nejsou, můžeme nealergické druhy mixovat dohromady. Vše strouháme jen na skleněném nebo plastovém struhadle, neztrácí se tak vitamíny. Ovocem je vhodné nahradit dopolední mléčné krmení, nejlépe postupně.

Jako svačinka mohou také posloužit kojenecké přesnídávky, které mají výhodu v tom, že se nemusí skladovat v lednici, proto jsou velmi vhodné při cestování, na letních procházkách apod.

Pokud vy sama trpíte alergií na některé druhy ovoce, nabízejte je dítěti až od jednoho roku a zatím dávejte jen banán.

Dítěti můžeme také nabídnout jogurt. Nejideálnější je bílý. Pokud dítěti nechutná, nepřislazujeme ho, ale dochutíme ovocem.

Do jednoho roku nepodávejte žádné ochucené tvarohy či různé smetanové výrobky. Obsahují mnoho bílkovin, které dítě nedokáže zpracovat, a zatěžujete mu tak ledviny.

Pití - čaj, šťáva i voda

Dítě by už mělo pít také čaj nebo ovocné šťávy. Čaje nedoslazujeme. Do jednoho roku jsou nejvhodnější speciální dětské čaje, po roce můžeme vařit běžné ovocné. Nejsou vhodné granulované čaje, jelikož jsou přislazované. Čaj dáváme po lžičkách nebo z hrníčku, pokud možno ne z lahve s dudlíkem.

Stoprocentní ovocné šťávy je vhodné ředit vodou minimálně 1:2 i více. Pokud dítě odmítá šťávu i čaj, postačí voda. Buď kojenecká nebo obyčejná převařená. Pití nabízejte dítěti několikrát denně.

 

Od kdy je důležité maso

Děti potřebují maso asi od 6. měsíce. Po této době jsou již spotřebované zásoby železa, které si dítě ukládalo ještě v matčině těle, a musí ho nyní přijmout zvnějšku. Maso dodává tělu takové železo, které dětský organismus velmi snadno zpracovává.

Nezbytnost železa pro dětský organismus

  • Pro dítě by měl nedostatek tohoto stopového prvku dopad na jeho zdraví
  • Železo je součástí červených krvinek, které transportují kyslík
  • Nedostatek železa způsobuje bledost a malátnost
  • Nejvíce kyslíku potřebují mozkové buňky

Recept pro toto období

Krůtí maso s brokolicovou omáčkou

50 g uvařeného krůtího masa
5 růžiček brokolice
100 ml kojeneckého mléka
2 lžičky olivového oleje
1 malý brambor

Brokolici rozebereme na růžičky, umyjeme a uvaříme v páře spolu s bramborem. Uvařenou brokolici a brambor rozmixujeme, rozmixované uvařené maso přidáme k zelenině a zamícháme. Do hotového jídla přimícháme předem připravené kojenecké mléko a olivový olej.


Pokud máte nějaký osvědčený recept, který vašemu dítěti chutnal, napište nám jej.

 

Autor: Lucie Regenermelová

5 rad jak snížit množství triglyceridů v těle
Nevynechávejte sport ani při cukrovce

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Laktační psychóza
Laktační psychóza

Laktační psychóza

Pro každou matku by mělo být narození dítěte tím nejkrásnějším okamžikem v životě. Existuje však onemocnění, které toto období může proměnit v peklo pro celou rodinu. Je to laktač ...