zdroj: shutterstock.com
Bolest hlavy

Bolesti hlavy a homeopatie

Michaela Holá
05.09.2008

Ač to tak může vypadat, bolest hlavy se jistě netýká jen ženské části naší populace a jistě i mnozí pánové tento problém dobře znají. Pokud ve vašem životě nastoupí úporná bolest hlavy, je pak obtížné dělat cokoliv jiného než jen v klidu odpočívat a snažit se udělat vše pro to, aby zmíněné trápení co nejdříve ustalo. Bez ohledu na to, co jste původně měli v plánu, bolest hlavy vám dovede chystané aktivity buď zcela odbourat nebo přinejmenším značně znepříjemnit. Jedním z možných řešení je právě homeopatie.

Počátky homeopatie lze datovat již do konce 18. století, kdy Dr. Samuel Christian Hahnemann zformuloval její základní principy. Bez velkých změn jsou užívány dodnes a mezi základní lze uvést tyto:

  • Homeopatická metoda spočívá na principu podobnosti. Je zde uplatňována zásada Similia similibus curantur, tedy podobné je léčeno podobným.
  • Léčivo je podáváno v jednoduchých a velmi malých dávkách.
  • Způsob léčby a výběr vhodného léku se odvíjí na základě příznaků onemocnění.

Filozofickým základem celé metody je víra v tzv.„životní sílu“, kdy onemocnění je způsobena jejím narušením vnějšími vlivy. Účelem léčby je pak stimuloval životní sílu a tím dosáhnout uzdravení.

Na vzniku bolesti hlavy se může podílet řada faktorů - jako je stres či přetížená krční páteř. Výhodou homeopatie je právě skutečnost, se se zde hledá individuální problém a zcela dle příznaků konkrétního pacienta je vybírán vhodný lék.

Lze tedy hovořit o holistickém přístupu k pacientovi, kdy není viděn jen člověk a jeho zdravotní problém, jak se tak často stává v klasické medicíně, ale podstatné je vnímání jedince jako celistvé bytosti se všemi aspekty jejího života. Ke správnému výběru léku je nezbytná konzultace u homeopata. Při léčbě bolestí hlavy bývá v homeopatii využíván rulík zlomocný, komonice lékařská či devětsil lékařský.

Homeopatie dnes patří mezi velmi populární druhy léčby. Přestože musí neustále čelit kritice z nevědeckosti ze strany univerzitní medicíny, najde i mnoho skalních příznivců, kteří si její účinky nemohou vynachválit.

Rozhodnutí, zda vyzkoušíte při bolestech hlavy právě tento druh léčby, je jistě jen a jen na vás. Sama bych se zde zřejmě řídila heslem, že za zkoušku člověk nic nedá a šla do toho s očekáváním jedině pozitivních změn.

Autor: Michaela Holá

Atopický ekzém
Vláknina

Další články

Atopický ekzém
Atopický ekzém

Atopický ekzém

05.09.2008

V současné době se mnozí z nás potýkají s různými alergickými projevy. Objevují se alergie dýchacích cest, alergie na potraviny, i alergie kožní. Alergie je nepřiměřená obranná rea ...

Zdravý úsměv
Zuby

Zdravý úsměv

05.09.2008

Úsměv se označuje jako projev radosti a štěstí. Je vědecky dokázáno, že úsměv podporuje pozitivního ducha a kladně přispívá k naší psychice. Dobré psychické naladění, psychická poh ...

Zdravá svačina
Zdravá výživa

Zdravá svačina

05.09.2008

K hlavním zásadám zdravé výživy patří především pravidelné stravování jak u dospělých, tak i u dětí. Tak jako by měla být základem dne tři hlavní jídla – snídaně, oběd, večeře, nem ...