zdroj: shutterstock.com
Zdravá výživa

Zdravá svačina

Alena Mrákotová
05.09.2008

K hlavním zásadám zdravé výživy patří především pravidelné stravování jak u dospělých, tak i u dětí. Tak jako by měla být základem dne tři hlavní jídla – snídaně, oběd, večeře, nemělo by se zapomínat ani na pravidelné svačiny. Snídaně je základ pro celý den. Nastartuje tak den a doplní deficity tekutin po noční pauze.

Pravidelné svačiny zabraňují hladu a dodávají potřebnou energii pro učení a sportovní aktivity. Podávání svačin dětem je velmi důležité nejen pro jejich správný vývoj, ale také pro vytvoření celoživotního návyku pravidelně se stravovat. Směřovat děti k tomuto návyku je v dnešní době stále složitější. Už na chodbách škol se setkáváme s automaty na různé sladké nápoje a cukrovinky, které mezi zdravou svačinu rozhodně nepatří.

Správná svačina pro děti

Co je tedy myšleno zdravou svačinou pro děti?? Spolehlivá dodávka vitamínů je zejména v ovoci a zelenině. Krom vitamínů nám také dodávají minerální látky. Další nezbytnou součástí svačin jsou obiloviny. Obiloviny podáváme nejčastěji ve formě celozrnného chleba, cornflakesů nebo müsli tyčinek. V tomto případě není pravidlo, že každá müsli tyčinka je vždy pro organismus přínosem. Měli bychom věnovat pozornost množství cukrů a tuků uvedených na obalu. Mnohé jsou uvedeny jako zcela dietní, ale po kontrole na údaje zjistíte, že tomu tak mnohdy není.

Další důležitou složkou svačin jsou mléčné výrobky (jogurty, smetánky, tvaroh, mléko, sýr). I zde věnujeme pozornost množství tuků.V neposlední řadě je nutno včlenit do zdravé svačiny i dostatečný příjem tekutin. Nejčastěji podávanou tekutinou by měla být voda. Spolehlivě zažene žízeň a přitom neobsahuje kalorie nebo cukry. Minerální vody a perlivé vody jsou vhodné zejména při sportovních aktivitách. I zde bychom však měli věnovat pozornost množství kalorií a zaměřit se také na to, zda neobsahují nějaká barviva. Ovocné džusy jsou velmi vítanou tekutinou, pokud jsou čerstvě vylisované. Mnoho balených džusů totiž obsahuje velké množství přidaného cukru a konzervačních látek.

Proč je zdravá svačina tak důležitá pro správný vývoj dětí, ale i dospělých, bylo již zmíněno ve druhém odstavci. Měli bychom také upozornit na následky, které mohou vzniknout nepravidelnou a ne příliš zdravou stravou. Nesprávná výživa často vede k řadě onemocnění jako např. k oslabenému imunitnímu systému, poruchám zažívání, rakovinám, diabetu, vysokému krevnímu tlaku, onemocnění srdce, cév či obezitě.

Tipy na zdravou svačinu

  1. Celozrnný chléb či rohlík s rostlinným tukem a kuřecí šunkou + zelenina + voda
  2. Celozrnný chléb s tvarohem a pažitkou + zelenina + voda
  3. Rohlík s rostlinným tukem a medem + ovoce + voda
  4. Müsli s ovocným jogurtem + ovoce + ovocný nápoj
  5. Přesnídávka nebo smetánek + ovoce + oříšky, rozinky + voda
  6. Celozrnný chléb se šunkou a sýrem + zelenina + sušené ovoce + ovocný čaj

Každý příjem by měl odpovídat výdeji, a proto je dobré zvolit jinou svačinu pro klidný, odpočinkový den a jinou pro výlety či sportovní aktivity.

 

Jen se svačinami namazanými doma víte, co vaše dítě jí.

Autor: Alena Mrákotová

Zdravý úsměv