zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Barefoot obuv: Co to je, jak může pomoci a kdy není vhodná

Veronika Tůmová
26.05.2022

Chodit bosky je zdravé a tudíž chvályhodné, ale všechno má svá pravidla. Bosé stezky nabádající k chůzi na boso najdete v městských parcích i v mateřských školkách. Pokud ale podlehnete některým názorům a hodláte chodit naboso vždy a všude, můžete si naopak přivodit potíže. Stejné je to i s fenoménem zvaným barefoot obuv.

Barefoot obuv je žhavý trend poslední doby, spousta lidí se však nechá snadno ovlivnit reklamou a doporučením prodejců, aniž by věděli, jaký je vlastně účel takové obuvi. Barefoot boty imitují chůzi na boso, tedy chůzi pro člověka přirozenou. Nošení barefoot obuvi se dá nazvat jakýmsi novodobým návratem k přirozené chůzi člověka. 

Barefoot aneb bosé boty

Noha v barefoot obuvi přirozeně a lépe pracuje, dobře se prokrvuje a má dostatek prostoru. Prostředí dnešní doby však není příliš uzpůsobené tomu, abychom se venku pohybovali docela bez bot. K tomu jsou právě určené tyto speciální boty, které jsou dost lehké a zároveň bezpečné. Poskytují nohám dostatek prostoru pro přirozený pohyb při chůzi, a zároveň ji chrání před zraněním a nepřízní počasí. Barefoot obuv poskytuje dostatek prostoru pro prsty na rozdíl od běžných bot, které jsou příliš pevné a prsty stlačují, nedovolují plosce nohy, aby se při došlapu přirozeně roztáhla. Běžné boty také mívají vyvýšenou patu, příliš úzkou špičku a podpatek, to všechno zatěžuje určitou část nohy a zdravé chůzi neprospívá. Barefoot boty jsou lehké, mají měkkou a ohebnou podrážku bez podpatku, pata a dostatečně široká špička je tak ve stejné rovině. Nemají pevný opatek a poskytují tak kotníku přirozeně volný pohyb.

Jak přejít z běžných bot na barefoot obuv?

Pokud se rozhodujete, zda barefoot boty vyzkoušet, určitě nelze nic namítat. Ne každý ortoped má sice na tento typ obuvi kladný názor, pokud ji ale budete správně používat, nemůže vám neprospět. Na barefoot neboli bosé boty je dobré přecházet postupně a zvolna, zprvu úplně postačí pár minut denně. Určitě s nimi nepočítejte na celý den do práce nebo do obchodu na nákup, barefoot boty nejsou dělané na rovné povrchy, beton, dlaždice, ani nic podobného. Vyrazte s nimi na krátkou procházku do přírody, pozvolna se tak naučíte našlapovat celou ploskou nohy a posílíte svaly ochablé z nošení běžných, zpevněných bot.

Barefoot boty pro zdravé držení těla a přirozenou chůzi bez bolesti

Bosé boty nabádají celou nohu včetně všech prstů ke správnému zapojení při složitém procesu, jakým je chůze. Přes pružnou podrážku je snadnější vnímat povrch, po kterém jdeme, a tomu se přizpůsobit. Jejich správné používání přispívá ke zdravějšímu držení těla a podporuje přirozenější pohyby při chůzi. Příliš úzké boty s vysokým podpatkem, nebo dokonce špatně padnoucí boty mohou vést ke vzniku velmi rozšířené ploché nohy nebo vbočeného palce, z toho se pak mohou později objevit problémy s páteří i bolesti hlavy.

Shrnutí a doporučení

Stále platí pravidlo, že zdravá chůze potřebuje dobře padnoucí a pohodlnou botu, měkkou, lehkou a z kvalitního materiálu. I chůzi naboso nelze než doporučit, ale choďte bosí v trávě, v písku, po mechu či oblých kamínkách, zkrátka tam, kde nehrozí poranění. Do přírody, kde příliš neznáte terén a je nutné věnovat pozornost tomu, kam šlapete, zvolte barefoot boty. Pro chůzi po městě, na tvrdé a rovné povrchy, vsaďte na pohodlnou pružnou botu, která dobře sedí, nevadí pohybu nohy, ale zároveň podporuje její správné postavení.

Zdroje: www.barefoot-botky.cz, www.livinis.cz, www.irozhlas.cz
 

Autor: Veronika Tůmová

Při nedostatku železa se tělo dusí. Jeho hladinu si musí hlídat především ženy
Myslíte si, že játrům nejvíc škodí alkohol? Omyl. Největším nepřítelem je tuk

Další články