Celiakie aneb Alergie na lepek
Celiakie je chronické onemocnění, mající původ v tenkém střevě. To vykazuje přecitlivělost na směs bílkovin zvanou lepek či gluten. Toto onemocnění je nevyléčitelné a jediným řešením potíží je přísná bezlepková dieta.
Celiakie se může objevit v jakémkoliv věku, k prvotním příznakům patří například dlouhodobá, nevysvětlitelná chudokrevnost.
O celiakii už dnešní medicína vyvrátila mnoho mýtů, např. že jde o vzácné onemocnění objevující se v dětství, které zmizí v dospělosti, nebo že bezlepková dieta je schopna celiakii vyléčit.
Oproti dřívějším domněnkám dnes už také víme, že jde o poměrně časté onemocnění.
Celiakie se může objevit v souladu tzv. přidružených chorob, tedy takových, které ji předcházejí, nebo naopak následují po jejím zjištění. Je to např. cukrovka neboli diabetes 1. typu, který není spojen s výší věku ani s obezitou, onemocnění štítné žlázy, některé typy neplodnosti apod.
Původ celiakie je obvykle dán už v našich genetických dispozicích.
Příznaky celiakie
- celková slabost, výrazné hubnutí
- chudokrevnost a bledost
- průjmy, nadýmání, bolesti břicha
- dušnost
- krvácivé stavy, jako je nadměrné krvácení při poranění, ale i skrytá, vnitřní krvácení
- vyrážky a různé kožní problémy
- řídnutí kostí
- svalové křeče
Diagnostika celiakie
Vyšetření na celiakii probíhá obvykle odběrem krve pro zjištění výsledků tzv. sérologických testů. Ty sledují určitou obrannou, nežádoucí reakci imunitního systému, ale mohou také v průběhu léčby určit zda pacient dodržuje důsledně bezlepkovou dietu.
Následuje endoskopie a dále histologické vyšetření, které posuzuje vzorek ze sliznice tenkého střeva. K bezlepkové dietě se pak přistupuje i v případě nejistoty lékařů či nejasností při vyšetření, tehdy se sleduje reakce organismu a změny, ke kterým díky této dietě případně dojde.
Co je to bezlepková dieta
Bezlepková dieta není léčebnou metodou celiakie, je však jediným řešením, jak zmírnit nebo dokonce úplně odstranit její projevy. Ty se však opět vrátí, není-li dieta dodržována důsledně a celoživotně.
Základy bezlepkové diety:
- zakázaná je pšeničná, žitná a ječná mouka, včetně potravin, které tyto složky i v malém množství obsahují, tj. omáčky, uzeniny, pivo, konzervy
- dovolená je sojová a rýžová mouka, brambory, kukuřice, rýže, bramborový a kukuřičný škrob
- celiakie je obvykle doprovázena nesnášenlivostí laktózy, doporučuje se proto omezit i mléčné produkty
- při neúspěchu léčby, není-li příčinou porušení diety, mohou být nasazeny kortikoidy k utlumení zánětu a urychlení obnovy střevní sliznice
- je nutné dodávat tělu chybějící vitamíny a minerály, např. hořčík a vápník
Jak se u nás žije lidem s celiakií?
Časté diskuse i reportáže na toto téma dokazují, že život pacientů s celiakií v Čechách rozhodně není lehký. Zdravotní pojišťovny obvykle těmto lidem nijak nepřispívají. Speciální bezlepkové potraviny přitom vůbec nejsou levnou záležitostí, mohou naopak rodinný rozpočet nemocného znatelně zatížit. Počet nemocných se u nás odhaduje asi na 50 tisíc, z toho pouhá desetina o své nemoci ví.
Pacienti s celiakií se musí vyhýbat např. veškerému obyčejnému pečivu, pro ně je určeno pouze to, které obsahuje bezlepkovou směs. Nesmějí také obyčejné sušenky či těstoviny, které v bezlepkovém provedení také výrazně stoupají v ceně. Hotová jídla a polotovary jsou rovněž zapovězeny, při každém nákupu je třeba pečlivě číst složení výrobku.
Existují různé kluby a sdružení celiaků, které se dělí o rady a zkušenosti s touto nemocí, i jak s ní žít. U pojišťoven je dobré se informovat, které z nich nabízí svým pacientům speciální programy či balíčky, jako příspěvky na bezlepkové potraviny.
28. dubna 2013 se v pražském Top hotelu uskuteční první bezlepkový den v ČR. Na programu je odborná přednáška o alergii na lepek a o bezlepkové dietě. Součástí programu je kuchařská show, poskytující nové tipy na způsob úpravy pokrmů a recepty v bezlepkové kuchyni.
Autor: Veronika Tůmová