Zdravý život

Jarní posílení a regenerace pro tělo i duši

Veronika Tůmová
15.04.2013

Vzhledem k tomu, že jaro je letos výrazně váhavější než v předchozích letech, všichni jsme už vyčerpaní nevlídným počasím zimy a nedostatkem slunce, cítíme se podráždění, nevrlí a nic se nám nedaří. Nic však netrvá věčně a nakonec se i příroda konečně umoudří. Do té doby si můžeme pomoci tzv. intenzivní jarní očistou těla i duše, která určitě prospěje a dostane do lepší nálady každého z nás.

Zapomeňte na drastické detoxikační metody i extrémní diety, hladovky apod. Existuje mnoho příjemnějších způsobů, kterými prospějete svému tělu a pročistíte unavenou mysl. Dobrý pocit ze zdravějšího já, který si jimi dlouhodobě zajistíte, bude k nezaplacení.

Hodně tekutin a změna jídelníčku

Je to jedno ze základních až otřepaných pravidel pro ozdravění organismu, ale opravdu funguje. Odlehčená strava a dokonalá hydratace patří k základním předpokladům detoxikace.

Doporučuje se vypít cca 2 litry tekutin denně. Nejvhodnější je voda, bylinkové čaje nebo ředěné ovocné šťávy. Sklenice teplé vody s citronem po ránu vás osvěží, zároveň nastartuje střevní činnost  a pročistí krev.

Z jídelníčku zkuste alespoň dočasně vynechat rafinované cukry, alkohol, cigarety, tučné mléčné výrobky a kávu. Zařaďte do něj ovoce a zeleninu, třeba v podobě chutných salátů. Místo hutné večeře si dopřejte lehkou polévku se spoustou zeleniny, po ránu třeba ovocný koktejl, džus nebo zeleninovou šťávu.

Pohyb, odpočinek a správné dýchání

Není třeba pouštět se do krkolomných sportů a jiných extravagancí, úplně stačí obejít výtah a denně vyšlapat schody, chodit častěji pěšky, o víkendech si třeba dopřát ranní nebo večerní procházku na čerstvém vzduchu. V hezkém počasí sedněte na kolo, jděte si zaběhat nebo třeba vyluxujte byt. Pohyb zbaví tělo toxinů a vám zlepší náladu.

Zkuste si také lépe zorganizovat čas, alespoň občas nezačínejte hned po příchodu z práce “druhou šichtu“ a udělejte si čas jen pro sebe. Naučte se odpočívat a to i psychicky, starosti z práce nechte za dveřmi svého pracoviště.

Alespoň na pár minut denně se zastavte a několikrát se zhluboka nadechněte, abyste zásobili unavené tělo kyslíkem. I správná technika dýchání vám prospěje, na jaře je vzduch čistší, tak toho využijte, např. při procházkách. Můžete vyzkoušet i nenáročná dechová cvičení nebo jógu.

Očistné koupele, sauna a masáže, kosmetika

Jednou týdně si dopřejte horkou, relaxační lázeň. Ponořte se do vany, do vody přidejte třeba heřmánkový, jalovcový nebo grapefruitový olej. Příjemné uvolnění napjatých svalů a uklidněná mysl vám zajistí kvalitnější spánek.

Můžete si také zajít do sauny, na masáž, nebo třeba do solné jeskyně. Poté si nechte udělat manikúru nebo vyčistit pleť, zkrátka udělejte si hezké odpoledne a nechte o sebe pečovat. Večer vezměte kamarádku nebo partnera do kina.

Obklopte se barvami!

Barvy mají prokazatelně nezanedbatelný účinek na naše psychické naladění, a proto řekněte dost zimní šedi! Proberte šatník a s prvními paprsky vyjděte do ulic v barevnějších kombinacích.

Nechte světlé, syté a veselé barvy rozzářit svět kolem vás. Kupte si barevný ubrus do kuchyně nebo třeba pestrobarevnou konvici na čaj, vymalujte dětem pokoj.

Zařaďte barvy i do jídelníčku. Použijte k tomu například rajčata, barevné papriky, kukuřici, mrkev, hrášek apod.

Nákupy, schůzky, posezení u kávy

Procházkou ve dvou můžete zakončit vytížený den, proberte při ní, co vás ten den potkalo, pročistíte si hlavu. Zajděte s kamarádkou do obchodního centra, udělejte si radost, třeba jen maličkostí. Odreagujte se obdivováním nové kolekce kabelek, bot, šperků apod.

Nakonec si zajděte na kávu nebo na dvě deci, snažte se bavit i o jiných věcech, než jsou děti, manžel, dnešní drahota a neschopnost úředníků. Snažte se mluvit a přemýšlet o tom, co vás donutí se zasmát a trávit svůj vzácný volný čas s dobrou náladou.

Dobrá kniha odplaví stres

Už ani nevíte, kdy jste si naposledy přečetli knížku? Změňte to! Večer vypněte televizi, sáhněte do knihovny a uvelebte se s něčím zajímavým ke čtení. Uvidíte, že nepříjemnosti, starosti a stres celého dne odplují aspoň dočasně z vaší hlavy a vy se zahloubáním do jiného světa na chvíli odpoutáte od všeho, co vás tíží.

Začněte plánovat dovolenou!

Léto se zdá být nekonečně daleko, ale nenechte se mýlit počasím, čas letí pořád stejně a cestovní kanceláře se už dávno předhání ve svých nabídkách. Uvařte si dobrý čaj nebo kávu a prolistujte s partnerem nejnovější katalogy. Barevné fotografie plné slunce, drinků s paraplíčky a úžasných modelů na pláž vás určitě zbaví každého splínu.

Autor: Veronika Tůmová

Dlouhodobé sezení zvyšuje riziko závažných onemocnění
Deprese u dětí - jak ji poznáme

Další články

Agresivita malých dětí
Agresivita

Agresivita malých dětí

08.04.2013

Každý z nás se narodí s určitými předpoklady k impulzivnímu až agresivnímu chování, agrese proto není nic nepřirozeného ani jednoznačně negativního. Jde o jednu ze základních psych ...

Těhotenská cukrovka – její příznaky, rizika a léčba
Cukrovka

Těhotenská cukrovka – její příznaky, rizika a léčba

05.04.2013

Gestační diabetes, neboli těhotenská cukrovka, je pojem známý každé nastávající matce. Vzniká nedostatečnou produkcí inzulinu ve slinivce břišní, čímž dochází k nadměrné tvorbě glu ...