Hubnutí, dieta a zdravá strava

Řepkový olej podporuje naši vitalitu

Zdravě.cz
23.04.2013

Řepkový olej můžeme označit jako nutričně nejhodnotnější, je proto velmi prospěšný pro naše zdraví.

Olej ze současných odrůd řepky se svým složením blíží oleji olivovému a v některých parametrech jej dokonce předčí, zejména díky vysokému obsahu omega-3 nenasycených mastných kyselin. Přínos řepkového oleje spočívá v nízkém podílu škodlivých nasycených mastných kyselin a velmi vysokém obsahu prospěšných nenasycených mastných kyselin. Navíc řepkový olej má velmi výhodný poměr mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami. Doporučené množství omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin je obsaženo v cca 100 ml řepkového oleje.

Prevence kardiovaskulárních onemocnění

Zásadní přínos mají mastné kyseliny obsažené v řepkovém oleji v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Klinické studie sledující vliv vyšší konzumace řepkového oleje a studie sledující vliv náhrady živočišných tuků řepkovým olejem se shodují na velmi pozitivním působení řepkového oleje.

Řepkový olej a vývoj novorozenců

Dostatečný příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin je velice důležitý pro nastávající matky ještě před otěhotněním. Období těhotenství a kojení jsou z hlediska správného jídelníčku nejdůležitější. Za doporučenou denní dávku omega-3 mastných kyselin pro těhotnou ženu považují odborníci alespoň 650 mg. Tyto nenasycené mastné kyseliny si plod ani novorozenec nedokážou vytvořit, jsou však nezbytné pro tvorbu buněčných stěn, především u centrálního nervového systému a oční sítnice.

Řepkový olej posiluje imunitu

Na správnou skladbu živin a potřebné zastoupení všech složek zdravé výživy je třeba dbát neustále. Dostatečné zastoupení omega-3 nenasycených mastných kyselin, obsažených například v řepkovém oleji, tedy patří i do jídelníčku starších dětí a dospělých. Mastné kyseliny omega-3 mají pozitivní vliv nejen na imunologické reakce, kdy brání vzniku alergických reakcí a předchází vzniku zánětu, ale mají dlouhodobý význam v prevenci různých onemocnění.

Více na www.olejnadzlato.cz.

Autor: Zdravě.cz

Úspěšný projekt eRmail boří mýty. Uživatelé vydělávají!
Akutní zánět středního ucha

Další články

Prevence proti nachlazení a rýmě
Nachlazení

Prevence proti nachlazení a rýmě

27.03.2013

Vyhnout se rýmě od sychravého podzimu přes střídavé zimní počasí až po ledové jaro, jaké právě prožíváme, je takřka nemožné. Existuje účinná prevence proti rýmě a nachlazení?

Noční můry dětí
Noční můry

Noční můry dětí

23.03.2013

Je vaše dítě přes den spokojené, hravé a veselé, ale v noci se budí s křikem a pláčem a mnohdy není k utišení? Co může způsobovat dětské noční děsy? Dá se jim předejít? Je třeba se ...