zdroj: Shutterstock.com
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Budíte se v noci hlady? Pak možná trpíte syndromem nočního přejídání

Veronika Tůmová
12.05.2025

Jednou za čas se to stane asi každému – probudíte se hladoví, s kručícím žaludkem a vaše kroky vedou po tmě neomylně k lednici nebo do spíže. Nemusí jít nutně o syndrom nočního přejídání, třeba jste jen zrovna přišli pozdě domů a únavou padli rovnou do postele, což je příčina nočního probuzení a neutišitelného hladu. Pokud jsou však tyto noční výpravy za jídlem vaší pravidelnou kratochvílí, může to znamenat problém.

Syndrom nočního přejídání se obvykle projevuje tím, že člověk ráno nemá na nic chuť, večer ale nedokáže přestat jíst. Tento jev přitom usnadňuje a tím i značně urychluje rozvoj obezity, cukrovky, ale třeba také depresí. Vyjídání ledničky uprostřed noci zkrátka skrývá řadu zdravotních rizik a je na čase se takového zlozvyku co nejdříve zbavit.

Kdo a proč může být ohrožen syndromem nočního přejídání?

Syndrom nočního přejídání nejčastěji ohrožuje muže i ženy ve věkovém rozmezí od 30 do 60 let. Riziko se zvyšuje u lidí, kteří často vynechávají jídlo během dne a spoléhají se až na večer, lidé pracující na noční směny, s vysokým psychickým vypětím, ale také sportovce, kteří cvičí v pozdějších večerních hodinách. Syndrom nočního přejídání je porucha příjmu potravy, která je charakterizována hyperfagií (nadměrným jídlem) ve večerních hodinách, kdy po večeři sníte nejméně 25 % denního kalorického příjmu a je také spojena s nejméně dvěma nočními probuzeními týdně za účelem konzumace jídla. Problém nočního přejídání trápí miliony lidí po celém světě. 

Noční přejídání vás může dovést k obezitě, cukrovce i depresím

Noční přejídání značně urychluje přibývání kil a s tím jsou pak spojené i značné psychické problémy. Syndrom nočního přejídání je často doprovázen i nespavostí, depresemi nebo poruchami biologických hodin. Za nočním přejídáním může stát i složitá síť hormonálního působení. Porucha rovnováhy určitých typů hormonů v těle způsobí to, že se tělo začne dožadovat potravy i v nejméně vhodném čase, tedy v hodinách nočního odpočinku. Ke zmíněným hormonům patří např. inzulin, leptin nebo kortizol.

Tipy proti nočnímu přejídání

1.    Nezapomínejte snídatOpomíjená snídaně je velmi častý nešvar a má kupodivu úzkou souvislost i s nočním přejídáním. Proto i když ráno nestíháte nebo nemáte hlad, vždy byste měli alespoň něco malého sníst. Zařaďte dostatek vlákniny, obsažené např. v celozrnném pečivu. Ta zajistí mimo jiné i delší pocit sytosti.

2.    Jezte v klidu a pravidelně. Naučte se jíst v co největším klidu, ne ve spěchu nebo dokonce za pochodu. Udělejte si každý den čas na klidný oběd u stolu, jezte pomalu, nespěchejte.

3.    Nezapomínejte na bílkoviny a tuky. Živočišné i rostlinné bílkoviny a nenasycené tuky by měly tvořit základ jídelníčku. Jejich příjem pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. 

4.    Věnujte čas odpočinku. Každý den si najděte alespoň chvíli na odpočinek. Relaxace a provozování koníčků pomáhají v udržování stabilní hladiny kortizolu v krvi. Snažte se vyhýbat stresu.

5.    Nezanedbávejte pravidelný spánek. Pokud špatně spíte, máte větší hlad. Naučte se proto chodit dříve spát, neponocujte, těsně před spaním nepracujte na PC a naučte se úplně vypnout.

Zdravou večeří proti nočnímu hladu

Zdravá večeře by měla představovat menší porci s nižším obsahem energie. Vyhnete se tak nepříjemnému pálení žáhy, žaludečnímu refluxu a zlepšíte kvalitu svého spánku. Vhodné budou lehce stravitelné potraviny s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem kalorií, tuků a jednoduchých cukrů. Vyzkoušet můžete také např:

 

Zdroj: denik-diabetika.czceskenoviny.cz

Autor: Veronika Tůmová

Med: Tekuté zlato z úlu

Další články