
Jak na lehké břicho i v horkých dnech: Co jíst, čemu se vyhnout
Nafouklé břicho dokáže pořádně potrápit, dostat do nepříjemné situace i pokazit letní zábavu. Způsobuje nepříjemný tlak, diskomfort a často také bolest. Je obvykle důsledkem plynatosti z nevhodné stravy, stresu, nedostatku pohybu či zažívacích problémů, na vině může být i dosud nezjištěná potravinová intolerance.
Nafouklému břichu lze v létě předejít změnou jídelníčku, úpravou životního stylu a relaxací. Důležité je jíst pomalu, vyhýbat se nadýmavým potravinám, omezit sůl a cukr, dostatečně pít a hýbat se. Je vhodné zaměřit se především na prevenci.
Proč můžeme mít v létě nafouklé břicho?
V létě může plynatost zhoršit horké počasí, kdy dochází snadněji k dehydrataci, která může zpomalit trávení a vést k nadýmání. Dále je to stres, například z příprav na blížící se dovolenou a nevhodná strava, například konzumace tučných jídel, alkoholu nebo sycených nápojů. Může jít o kombinaci velkého tepla a špatného trávení, či důsledek nadměrného pití sycených nápojů, konzumace ovoce bezprostředně po jídle, ale také pití alkoholu či ledových nápojů. Pro zmírnění obtíží je důležité dodržovat pitný režim, jíst pravidelně a vyhýbat se nadýmavým potravinám, jako jsou luštěniny, košťálová zelenina a cibule. S lepším zažíváním nám v létě může pomoci máta, zázvor nebo fenykl.
Nafouklé břicho po letním grilování
Letní grilovačky sice milujeme, ale přiznejme si, málokomu po nich není přinejmenším těžko. Konzumace těžkých, mastných, notně kořeněných a třeba i příliš slaných jídel vede k zadržování vody a plynatosti. Vhodné proto bude zvolit na příští grilování dietnější maso, ale hlavně soustu zeleniny, a to jak na gril, tak i do salátu.
Jak nafouklému břichu předejít?
Jezte pomalu a důkladně žvýkejte, abyste zabránili polykání nadměrného množství vzduchu. Vyhýbejte se také jídlům, která způsobují nadýmání, jako jsou luštěniny, zelí, cibule, sycené nápoje či umělá sladidla. Pijte hodně vody, abyste podpořili trávení a předešli zácpě, která může způsobovat nafouklé břicho a křeče. Teplý bylinkový čaj, fenyklový, mátový, či zázvorový pomáhá při nadýmání a bolestech břicha.
Pravidelný pohyb břichu prospěje
Šetrná a jemná cvičení, jako jsou jóga nebo strečink, mohou pomoci uvolnit trávicí trakt. Krátká procházka po jídle také podporuje správné trávení a snižuje riziko nafouklého břicha po každém jídle. Cviky na nafouknuté břicho, jako jsou zkracovačky nebo cviky pro aktivaci hlubokého stabilizačního systému, zase příznivě podporují činnost střev.
Nafouklé břicho po každém jídle?
Máte-li nafouklé břicho po každém jídle, může to signalizovat citlivost na určité potraviny nebo vážnější problémy s trávením. Přestože občasné nadýmání je běžné, vyskytuje-li se pravidelně a je doprovázeno dalšími obtížemi, je dobré mu věnovat pozornost. Může to naznačovat potravinovou intoleranci či onemocnění. S obnovením zdravé střevní mikroflóry vám mohou účinně pomoci také probiotika.
Zdroj: natima.cz
Autor: Veronika Tůmová