Jóga

Hormonální jóga

Dominika Škamlová
11.10.2013

Druhů jógy je bezpočet, každý typ je vhodný pro někoho jiného, každý má nějaké ozdravné působení. Dnes vám představíme hormonální jógu, která má, jak už název napovídá, specifické účinky.

Hormonální jóga pomáhá ženám, které nějakým způsobem trápí hormony. Možná z toho důvodu se často uvádí, že hormonální jóga je především pro ženy v přechodu.

To je určitě pravda, ale hormonální jóga může pomoci i ženám, které trápí bolestivá či nepravidelná menstruace, premenstruační syndrom a další potíže vzniklé výkyvem hormonů.

Tento typ jógy může dokonce léčit neplodnost, v případě, že je způsobena hormonální nerovnováhou nebo svalovou křečí v pánevní oblasti.

Tuto speciální jógu objevila Brazilka Dinah Rodrigues, která se jógou zabývá přes 50 let. Sama je perfektním důkazem toho, jak hormonální jóga skvěle funguje. I přes svůj pokročilý věk je stále svěží a pořád vede kurzy hormonální jógy.

Jak hormonální jóga funguje

Hormonální jóga, přesněji nazývaná terapie hormonální jógou, je sestava cviků, která používá tyto techniky:

  • dynamická jóga (ásany)
  • intenzivní dechová cvičení (pránajáma)
  • tibetské techniky práce s energií

Díky pravidelnému cvičení vzroste hladina estrogenů, srovná se hormonální systém v těle. Aktivuje se tvorba hormonů, díky nimž se zmírňují příznaky přechodu.

Terapie hormonální jógou aktivuje vaječníky, nadledvinky, štítnou žlázu a hypofýzu. Tím vším pomáhá ženě upravit a zlepšit fungování celého organismu. Hormonální jóga také zlepšuje imunitu, pomáhá od stresu a omlazuje pleť.

Pro koho není vhodná

Jelikož tato jóga aktivuje hormony, které mohou hrát roli při některých onemocněních, při nejasnostech byste se vždy měla poradit s lékařem. Rozhodně není vhodná při rakovině prsu a dalších nádorových onemocněních, která souvisejí s hormony.

Další kontraindikace

  • těhotenství
  • myomy
  • endometrióza
  • srdeční potíže
  • pooperační stav
  • stav po histerektomii
  • hyperfunkce štítné žlázy

Celá sestava trvá třicet minut. Je jednoduchá a snadno zapamatovatelná, takže po absolvování kurzu ji můžete cvičit doma.

Učit ji mohou pouze diplomované učitelky, které mají k výuce oprávnění od Dinah Rodrigues. V ČR to jsou: Adéla Vaculíková, Martina Mangová, Irena Šorfová, Frída Gedeonová, Hana Suberová, Jana Černotová.

Účinky hormonální léčby jsou sice téměř zázračné, ale nejsou věčné. Pokud se budete cítit v pořádku a jógu přestanete cvičit, hladiny hormonů se po čase vrátí zpět a s nimi se mohou vrátit i předchozí zdravotní potíže s nimi spojené.

Autor: Dominika Škamlová

Psychomotorický vývoj dítěte
Světový den srdce

Další články

Využití pupečníkové krve
Porod

Využití pupečníkové krve

26.09.2013

Pupečníková krev je krev novorozence, která je obsažena v placentě a pupeční šňůře. V těhotenství dodává miminku potravu a kyslík a také chrání plod před různými škodlivými látkami ...

Lázeňská léčba a její účinky
Relaxace a wellness

Lázeňská léčba a její účinky

23.09.2013

Lázeňská léčba, tzv. balneoterapie, je podpůrný způsob léčení mnoha nemocí a zdravotních potíží. Díky vysokému výskytu termálních a minerálních pramenů je v České republice poměrně ...