Porod

Využití pupečníkové krve

Dominika Škamlová
26.09.2013

Pupečníková krev je krev novorozence, která je obsažena v placentě a pupeční šňůře. V těhotenství dodává miminku potravu a kyslík a také chrání plod před různými škodlivými látkami. Porodem však její využití nekončí. Jak se dá pupečníková krev využít?

Pupečníková krev obsahuje kmenové buňky, které mohou být velmi účinné v boji s některými nemocemi. Díky pokroku v medicíně je možné pomocí kmenových buněk léčit stále více nemocí.

Nemoci, které léčí pupečníková krev

Transplantace krvetvorných buněk z pupečníkové krve se používá přibližně při sedmdesáti různých onemocněních. Patří sem především poruchy krvetvorby, ale také zhoubné nádory a autoimunitní onemocnění. Tyto choroby se totiž většinou léčí chemoterapií, při níž je poničena kostní dřeň, proto je následně nutná transplantace kmenových buněk, ideálně z pupečníkové krve.

Jedná-li se o vrozené poruchy krvetvorby nebo onemocnění genetického původu, většinou nelze použít pupečníkovou krev pacienta, protože ta už může být nemocí postižena. V takovém případě je pak nejideálnější použít pupečníkovou krev zdravého sourozence, nebo jiného vhodného dárce.

Příklady nemocí:

  • Akutní leukémie
  • Chronická leukémie
  • Srpkovitá anémie
  • Fanconiho anémie
  • Nádory mozku
  • Nádory svalů
  • Nádory kostí
  • Neuroblastomy
  • Roztroušená skleróza
  • Crohnova choroba
  • Juvenilní chronická artritida

Je možné, že se v budoucnosti seznam nemocí, v jejichž léčbě by mohla pupečníková krev pomoci, rozroste. Ve fázi testování je například studie, podle níž by se daly kmenové buňky pupečníkové krve využít k léčbě autismu, úspěšně byly využity k léčbě dětského diabetu prvního stupně. Čeká se také na výsledky výzkumu, jak může pupečníková krev pomoci dětem postiženým dětskou mozkovou obrnou.

Odběr pupečníkové krve

Pupečníkovou krev můžete buď anonymně darovat, nebo uchovat pro své dítě, případně jeho sourozence.

V prvním případě se o vše postará banka pupečníkové krve a krev vašeho miminka je k dispozici nemocnému člověku kdekoliv na světě.

Uložení pupečníkové krve pro vlastní dítě je zpoplatněno (cca 35 tisíc Kč) a zmražená krev je uložena do banky na 20 let.

Po uplynutí této doby se banka obrátí na již dospělého dárce, zda má zájem svou krev dále uchovávat. Pokud ano, platí se za každý rok uchování okolo 450 Kč.

Odběr pupečníkové krve umožňuje přes 70 % porodnic po celé České republice. Je jich několik v každém kraji, takže pro žádnou maminku, která se rozhodne pro odběr pupečníkové krve, by neměl být problém s dojezdem do takové porodnice.

Odběr pupečníkové krve se provádí ve dvou fázích. Nejdříve se odebere krev z odstřižené pupeční šňůry a poté z placenty, která obsahuje větší množství pupečníkové krve než pupeční šňůra. Tyto odběry nijak neovlivňují délku porodu, ani matku a novorozeně.

 

Rozhodli jste se nechat si uložit pupečníkovou krev svého dítěte, nebo o tom přemýšlíte?

Autor: Dominika Škamlová

Řešení obezity - bandáž žaludku
Přehled lázní v ČR

Další články

Prací prášky dříve a dnes
Alergie

Prací prášky dříve a dnes

12.09.2013

Na čistém prádle si zakládá většina z nás. Obchodní sítě nabízejí široký výběr pracích prostředků a komerční nátlak prodejců v televizních reklamách nám rozhodování při výběru přin ...

Říkají nám něco naše sny?
Spánek a sny

Říkají nám něco naše sny?

09.09.2013

Sen je iluzorní prožitek složený z obrazů, hlasů a pocitů. Všechny tyto vjemy vytváří náš mozek během spánku. Sny často ukazují události, které jsou ve skutečnosti nemožné nebo nep ...