Obezita

Řešení obezity - bandáž žaludku

Milena Mocková
25.09.2013

Existuje poměrně velká skupina lidí, kterým se nedaří shodit přebytečná kila, ať dělají, co dělají. Za obezitou, metabolickou metlou lidstva, kolikrát stojí neschopnost ovládnout chuť k jídlu. Těmto lidem může pomoci lékař radikálním řešením, a tím je bandáž žaludku.

Nevhodná strava, nedostatek pohybu a špatné stravovací návyky představují hlavní důvod, proč tloustneme. Často se stává, že jíme, aniž bychom měli vůbec hlad.

Na vině je genetika

Tělo si udrželo z doby dávné zvyk - veškerý přebytek ukládat na horší časy, a tak ho hromadí ve formě zásobního tuku. Na vzniku obezity se podílejí také genetické dispozice a to minimálně z 50%.

Pokud jsou oba rodiče obézní, pravděpodobnost výskytu stejného problému u jejich dítěte je 80%. Svou roli také sehrávají i jiná onemocnění, poruchy metabolismu, užívání některých léků či hormonální výkyvy.

Civilizační onemocnění

O obezitě se v posledních letech mluví jako o nemoci 21. století. Není to žádná nadsázka, obezita je závažné onemocnění, které se neobejde bez pomoci lékařů. Hnací silou léčby musí být snaha pacienta, ale vždy je podmíněna přísným dohledem odborníka. Pouze ten může posoudit, kde je problém a jak dále postupovat.

Stejně jako obezita sama, také její léčba musí být komplexní. Pokud ale klasické přístupy selhávají, lékař může navrhnout operaci žaludku.

Bandáž žaludku se provádí několika typy zákroků a sice: plikací žaludku, bandáží žaludku a biliopankreatickou diverzí.

Plikace žaludku

Objem žaludku se zmenší tím, že chirurg jeho stěhu zanoří do prostoru uvnitř žaludku a příčně ji přešije vstřebatelnými stehy nebo malými speciálními svorkami. Výhodu je, že při této operaci v těle nezůstává žádný cizí materiál a neodstraňuje se zdravá část žaludku.

Bandáž žaludku

Okolo horní části žaludku chirurg umístí silikonový pásek, který je na vnitřní straně vybaven měkkým balonkem. Žaludek se tak rozdělí na dvě části a výrazně se tím omezí množství přijímané potravy. Potrava se totiž dostává pouze do menší části žaludku.

Biliopankreatická diverze

Podstata tohoto zákroku spočívá v zásadním omezení vstřebávání výživných látek z potravy. Chirurg zmenší celkový objem žaludku, a to asi o 70%. Důvodem je mimo jiné omezení možnosti přijímat velké porce najednou. Je také nutné přerušit tenké střevo a jeden jeho konec spojit se zbytkem zmenšeného žaludku.

 

Jaký máte názor na bandáž žaludku? Podstoupili byste někdy tento chirurgický zákrok?

Autor: Milena Mocková

Lázeňská léčba a její účinky
Využití pupečníkové krve

Další články

Prací prášky dříve a dnes
Alergie

Prací prášky dříve a dnes

12.09.2013

Na čistém prádle si zakládá většina z nás. Obchodní sítě nabízejí široký výběr pracích prostředků a komerční nátlak prodejců v televizních reklamách nám rozhodování při výběru přin ...

A je to zase tady – učení, mučení…
Poruchy chování a učení

A je to zase tady – učení, mučení…

05.09.2013

Prázdniny skončily a nový školní rok je tady. Pro každého znamená něco jiného. Prvňáčkové jsou většinou natěšení, jejich rodiče nervózní. Děti, které zvládají školu hravě, se nemus ...