zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Letní cvičení: Jaké sporty si můžete užít v přírodě?

Veronika Tůmová
26.07.2022

Léto si žádá vyběhnout ven a nechat se obklopit přírodou. Zapomeňte v těchto dnech na fitka a zatuchlý vzduch posiloven, jděte si zacvičit do parku, na louku nebo se projít do lesa! V teplých letních dnech se dobře cvičí a protahuje, teplo nám dodává energii a cvičení v přírodě v nás zanechá nejen pocit zdraví a dobré nálady, ale i kousek jí samotné.

Venkovní letní cvičení přináší úžasné benefity, udržuje tělo v kondici a tím pomáhá předejít obvyklým letním zraněním, které jsou důsledkem typických dovolenkových sportů  -  turistiky, cyklistiky, plavání, běhu a podobně. Například praktikováním jógy cíleně podpoříte flexibilitu a sílu těla. V letním cvičení venku je navíc i kus opravdového souznění s přírodou, které v létě tolik potřebujeme a vítáme.

Jóga na pláži nebo v parku

Jóga v přírodě je velmi oblíbený trend a není se čemu divit, nic vám tak dokonale nevyčistí hlavu a neposílí ducha. Možnost dýchat při jakémkoli cvičení čerstvý vzduch je přitom bezpochyby jedna z největších předností. K tomu zelená tráva pod nohama, modré nebe nad hlavou a stromy, klid a zpěv ptáků kolem – co víc si přát? Lidé cvičí jógu na nejrůznějších místech, více či méně obvyklých, oblíbená jsou skupinová cvičení v městských parcích, společné víkendy s jógou v blízkosti hradů, lesů, skal a podobně, či dokonce zájezdy za exotickým prostředím, máte-li touhu zacvičit si za zvuků moře na písčité pláži ve stínu palem, nebo na útesech s výhledem na širý oceán.

Cyklistika, rychlá chůze a kondiční běh

Konečně vyrážíme na kola, objevujeme nepoznané krásy, ale protože často přeceňujeme své síly, tak i nepříjemné bolesti a namožení svalů. U cyklistiky jsou typickým problémem záda, a to od krční až po bederní páteř. Předejít tomu můžeme přípravným jógovým cvičením, do kterého zařadíme cviky zaměřené právě na zádovou oblast. Běh je náročný na výdrž a namáhá klouby, připravit se na něj můžeme praktikováním rychlé chůze, která nás dostane do lepší kondice. Přitom posílíme srdce a celou dolní polovinu těla. Je možné také kombinovat rychlou chůzi a běh, než se rozhodnete rozběhnout to naplno. Důležité je tělo nepřepínat, znát své možnosti a nebát se zvolnit. Ze začátku vždy volte kratší úseky a běh v mírném tempu.

Pěší a horská turistika

I pěší turistika je oblíbeným letním sportem pro milovníky přírody, horská turistika pak vyžaduje dodržování bezpečnostních pravidel a vybírání vhodných tras podle stupňů obtížnosti. Žlutě označené turistické trasy bývají široké, bez prudkých přechodů mezi stoupáním a klesáním, nevyžadují žádné zvláštní zkušenosti ani speciální vybavení. Dále jsou trasy středně a více obtížné. Extrémně náročné trasy lze najít ve vysokohorských oblastech, kde už je na místě určitá zkušenost, vybavení a fyzická příprava.

Co takhle začít hrát golf?

Léto patří novým objevům a začátkům, poznávat ale nemusíte jen nová místa či nové lidi, je čas třeba i na nový sport! Golf rozhodně není sportem pasivním a pokud máte pocit, že se při něm nezapotíte, jste na velkém omylu. I hráči golfu mívají velmi dobrou fyzičku, jedná se totiž o velmi aktivní sport, při kterém můžete nachodit spoustu kilometrů, i v kopcovitém terénu. Začít můžete třeba s oblíbeným rekreačním minigolfem, kde si vyzkoušíte své možnosti a seznámíte se s aktivitou, které nakonec třeba úplně podlehnete.

Plavání v přírodě

Mezi letními aktivitami a sporty samozřejmě nemůžeme opomenout plavání. Je vhodné pro každého bez rozdílu věku a tělesné kondice, nezatěžuje klouby a protáhne souměrně všechny svaly v těle, aniž by vyžadovalo náročnou přípravu či vybavení. Plavání posílí svaly a povzbudí mysl, prospívá malým dětem, těhotným ženám i seniorům. V létě využijte přírodních koupališť a biotopů, odpočiňte si na travnatých březích nebo ponořte nohy do teplého písku. A co teprve zaplavat si hned po ránu, při východu slunce? Příval energie, která vás zaplaví a osvěží, vám pak bezpochyby vydrží po celý den.

Zdroje: www.zdravy-pohyb.doktorka.cz, www.jogadnes.cz, www.spojujenasjoga.cz

Autor: Veronika Tůmová

Meloun vodní - letní nálož vitamínů a cesta ke zdraví i štíhlé linii
Trápí vás svalové křeče? Víme, co je příčinou a jak jim předcházet

Další články