zdroj: pixabay.com
Sport a relaxace

Meditace jako nástroj otevření mysli

Alžběta Halamová
26.05.2019

Meditace. Zastavení myšlenek? Kdepak! Už jste meditaci zkoušeli, ale nedokázali jste udržet pozornost? Znervózňuje vás být v klidu a na nic nemyslet? Chcete to zkusit znovu a lépe? Prozradím vám způsob, který mám vyzkoušený a který funguje lidem v mém okolí. Uznávám, nemusí vyhovovat každému, ale za pokus to stojí.

Seznámení s meditací

Meditace je nádherný silný nástroj k poznání a napojení na sebe sama. Slýchávám kolem sebe stále častěji od ostatních, že chtějí meditovat a neví, jak na to. Cítím, že je správný čas napsat o meditaci pár slov. S radostí mohu zmínit, že existuje mnoho zdrojů, které popisují různé meditační techniky či rozsáhlý výčet faktů, díky kterým je meditace prospěšná, a tak jsem se rozhodla zaměřit na praktickou ukázku meditace. Můžete ji praktikovat pouhé 3 minuty či hodinu. Doporučuji pro začátek minut méně a postupně přidávat.

Zkuste meditace na lekci jógy

K meditaci jsem se dostala přes jógu. Vždy jsem se těšila, až lektorka zavelí k závěrečné relaxaci, aspoň tehdy jsem to za pouhou relaxaci měla. Netušila jsem ještě, že se jedná o meditaci, která mi nastartuje den tím správným směrem, rozpohybuje moje soustředěné myšlení a provede mě s lehkostí překážkami nového dne.

Meditace doma krok za krokem

Unavte se

Než začnete meditovat, zacvičte si. Můžete zvolit jógu, posilovací cvičení či běh. Jakákoliv fyzická aktivita je vítána. Proč? Unavíte nejen své tělo, ale i mysl, což vám umožní snáze meditovat.

Prohlubte dech

Lehněte si či sedněte. Ruce nechte volně položené na podložce či kolenech otevřené dlaněmi vzhůru. Zaměřte se na svůj dech. Soustřeďte se zpočátku na hluboký nádech a hluboký výdech. Představte si, že s výdechem vypouštíte z těla vše negativní, vše, co vás trápí. S nádechem naopak vdechujete novou pozitivní energii, která se rozlévá po vašem těle.

Uvolněte tělo

Jakmile ucítíte, že se vám dýchá přirozeně, pomalu se začněte soustředit na to, že s každým dalším výdechem se propadáte níž a hlouběji. Zapouštíte kořeny. Propadáte se do země. S každým dalším výdechem si představujte, že se propadá každá jednotlivá část vašeho těla. Čelo, oči, nos, rty, brada a takto pokračujte až ke konečkům prstů na nohou. Nespěchejte. Dýchejte přirozeně, jak vám to vyhovuje. Přeneste se na vaše oblíbené místo. Nechte pracovat svoji fantazii. Vnímejte okolní zvuky, přijímejte je. Je vám dobře a příjemně. Netrapte se tím, že k vám přicházejí nové myšlenky. Nechte je plynout. Když se to stane, buďte rádi, že jste si to uvědomili a pomalu se vraťte ke kontrole dechu.

Pomalé probuzení

Až budete chtít, někdo používá také budík, pomalu se začněte probouzet. Mějte stále zavřené oči. Zahýbejte pomalu prsty na rukou, na nohou, protáhněte se. Uvědomte si, že máte tělo. Nádherné odpočinuté tělo. Až budete chtít, překulte se na bok a pomalu se vzpřimte do tureckého sedu. Pokud jste meditovali v sedě, zůstaňte tak. Položte si ruce na kolena dlaněmi vzhůru. Třete dlaněmi o sebe, až ucítíte teplo. Přiložte dlaně na obličej a poděkujte si za dnešní meditaci. Poděkujte si za čas, který jste si věnovali. Usmějte se do dlaní. Pomalu otvírejte oči. Pozorujte dlaně, které se pomalu vzdalují.

Přivítejte nový den. Nové možnosti. Novou lehkou odpočatou mysl.

Přečtěte si také:

Hormonální jóga

Antigravity jóga - cvičení ve stavu beztíže

Účinné postupy zdravějšího dýchání

Foto: Pixabay.com

Autor: Alžběta Halamová

Vynález endoskopu a význam endoskopie pro další obory medicíny
Erysipel - nebezpečné kožní onemocnění

Další články

Léčivé a zklidňující účinky vonného šeříku
Bylinky

Léčivé a zklidňující účinky vonného šeříku

13.05.2019

Krásou a vůní šeříku se můžeme obvykle opájet jen krátce, obzvlášť v deštivých jarních dnech jeho krásné a těžké květy rychle opadají. Tento keř, zdobící téměř každou českou zahrád ...