Kapavka

Kapavka - nejrozšířenější pohlavní choroba

Lucie Regenermelová
18.01.2011

Kapavka je jednou z nejrozšířenějších pohlavních infekčních chorob na celém světě. Pokud se včas nezjistí a nezačne léčit, může ženám i mužům způsobit neplodnost.

Kapavku způsobuje bakterie Neisseria gonorrhoea neboli gonokok. Gonokok napadá nejčastěji močové a pohlavní ústrojí. Vzácně však může zasáhnout i konečník, oční spojivky, sliznici nosohltanu (při nechráněném orálním sexu) nebo klouby (při rozšíření infekce krví do velkých kloubů). V napadené části těla způsobuje bakterie hnisavý zánět.

Neléčená kapavka přechází do chronického stádia a způsobuje vážnější komplikace (záněty prostaty, nadvarlete, u žen gynekologické záněty). Onemocnění může vést až k neplodnosti, a to jak u mužů, tak i u žen. U žen dále může způsobit potrat či mimoděložní těhotenství.

Inkubační doba kapavky se pohybuje mezi dvěma až čtrnácti dny. U žen se první příznaky objevují nejčastěji mezi 4. a 7. dnem po nakažení, u mužů zhruba mezi 2. až 5. dnem. Není to ale pravidlem, u některých lidí se může nemoc projevit až za mnoho měsíců. Příznaky nemoci se u žen a mužů liší, proto se často hovoří o mužské a ženské kapavce.

Příznaky kapavky u mužů

  • hnisavý zánět močové trubice
  • nucení k močení
  • pálení při močení
  • výtok, příměs krve v moči
  • později i zvýšená teplota
  • svědění kolem konečníku a výtok (při nákaze análním sexem)
  • zarudnutí a otok sliznice úst a obličeje (při nákaze orálním stykem)
  • bolest kloubů

Příznaky kapavky u žen

  • nucení k močení
  • výtok z vagíny
  • krvácení po pohlavním styku a mezi obdobími menstruace
  • zánět děložního hrdla a močové trubice
  • anální výtok a svědění (při nákaze análním sexem)
  • zarudnutí a otok sliznice úst a obličeje (při nákaze orálním stykem)
  • bolest kloubů

Stává se však, že se tyto příznaky neprojeví, nebo jenom některý z nich a v tak malé míře, že nemocného ani nenapadne, že by mohl být nakažen kapavkou. Tato tzv. kapavka bez příznaků se objevuje až v polovině případů nakažených kapavkou.

V těhotenství představuje infekce kapavkou riziko předčasného porodu či potratu. Děti infikovaných matek se mohou nakazit kapavkou při průchodu porodními cestami. Onemocnění se u novorozenců může projevit jako zánět spojivek (konjunktivitida) či infekce v oblasti nosohltanu.

Diagnostika a léčba kapavky

K diagnostice kapavky je potřeba provést výtěr z močové trubice, z děložního hrdla, případně z rekta, hltanu či spojivky, nebo odběr vzorku výtoku z penisu či vaginy.

Léčba této pohlavní nemoci podléhá přísným epidemiologickým pravidlům a je ze zákona povinná. Vědomé šíření této nemoci je trestný čin. Nemoc se léčí antibiotiky ambulantně, v případě komplikací je nutná hospitalizace. Při správném postupu je pacient zcela vyléčen.

Samozřejmostí by mělo být, aby nemocný informoval všechny své sexuální partnery, kteří by mohli být kapavkou také nakaženi.

Prevence

Nejúčinnější prevencí je věrnost jednomu partnerovi, pojistkou je pravidelné používání bariérové antikoncepce (kondomu).

 

Nakazili jste se někdy touto chorobou a jak se u vás projevila?

Autor: Lucie Regenermelová

Strašák jménem zápal plic
Zlomeniny kostí - 1. část

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Odkyselení organismu
Zdravý život

Odkyselení organismu

28.01.2011

Již v době starých Egypťanů a v antickém Řecku a Římě byla péče o život zásaditá. V těchto dobách se k ošetření používala jedlá soda, mléko a zásaditá mýdla. Využívalo se koupelí, ...

Zánět hrtanu - laryngitida
Laryngitida

Zánět hrtanu - laryngitida

22.01.2011

Důvodem laryngitidy obvykle bývá bakteriální či virový zánět hrtanu, někdy se však může projevit též po pobytu v nepříznivém prostředí a působení škodlivých látek na dýchací cesty. ...

Anorexie a její složitá léčba
Anorexie

Anorexie a její složitá léčba

19.01.2011

Každý, kdo čte noviny, časopisy a sleduje televizi si už určitě povšiml, že jsme jako společnost neustále tlačeni k tomu, abychom byli ideální. Ideální ženy, muži, manželky apod. S ...

Tenisový loket
Zánět šlach

Tenisový loket

Tenisový loket je onemocnění, které řadíme do skupiny tzv. entezopatií. Je druhým nejčastěji vyskytujícím se onemocněním této skupiny. Prvenství drží bolestivé postižení šlachy m. ...