zdroj: pixabay.com
Pohlavně přenosné nemoci

Pozor na pohlavní nemoci - bezpečný sex se vyplácí

Jitka Suchánková
15.08.2014

Léto je již v plném proudu a toto roční období s sebou vždy přináší zvýšené riziko pohlavních chorob. V létě se chováme více nezodpovědně a zapomínáme na pravidla bezpečného sexu - tedy minimálně na kondom. Ten chrání nejen před nechtěným otěhotněním, ale i před přenosem pohlavních chorob.

Typy pohlavních chorob

  • bakteriální (syfilis, kapavka, měkký vřed, chlamydie, ureaplasma urealyticum apod.)
  • virové (HIV, AIDS, herpes, papillomavirus - genitální bradavice, hepatitida apod.)
  • parazitické (veš muňka, svrab)
  • plísňové (kandidóza)
  • z prvoků (amebóza, trichomoniáza, giardióza)

Příznaky pohlavních nemocí

Pohlavní chorobu odhalíme v prvních příznacích jako určitý diskomfort, může se jednat o výtok, svědění, pálení, zarudnutí, otok, pupínky nebo boláky, vřídek apod. Máte-li jakékoliv podezření na nakažení pohlavní chorobou, je zapotřebí zajít na odborné venerologické pracoviště, případně u žen na gynekologii a u mužů na kožní oddělení, kde podstoupíte stěry či jiné odborné bakteriologické vyšetření, které potvrdí nebo vyloučí toto podezření. V případě potvrzení pohlavní choroby bude zahájena léčba.

Povinnost lékaře i nemocného v případě pohlavní nemoci

Některé závažnější pohlavní nemoci podléhají ze zákona povinnému epidemiologickému hlášení. Jedná se například o kapavku, syfilis, lymfogranulom, chlamydiové infekce apod. Nemocný je zároveň povinen se léčit a nesmí ohrozit jiné osoby. Povinnost léčit se vyplývá také pro všechny sexuální partnery.

Které kraje jsou na tom s pohlavními chorobami nejhůř?

Podle statistiky pohlavních nemocí Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS) bylo nejvíce případů pohlavní choroby syfilis a gonokokových infekcí (vyvolávajících kapavku) registrováno v roce 2012 v Praze, dále v Libereckém kraji a Jihomoravském kraji.

Pohlavní nemoci nejsou limitovány věkem

Pohlavní choroby hrozí komukoliv bez limitace věkem. Podle statistiky z ÚZISu však bylo syfilidem postiženo v roce 2012 nejvíce mužů i žen mezi 25 až 29 lety, přičemž mužů bylo početně více. Hrozba pohlavních chorob je stále více než aktuální a rozhodně se vyplácí jako prevence předcházet rizikovým situacím.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Záněty v těle - jak s nimi bojovat?
Chromoterapie - léčení barvami

Další články

Jak pečovat o kontaktní čočky
Oči

Jak pečovat o kontaktní čočky

21.07.2014

Péče o kontaktní čočky může připadat uživatelům brýlí příliš složitá a zdlouhavá. Možná i proto zůstávají raději věrní klasickým brýlím. Je pravdou, že stejně jako brýle, i kontakt ...