Zápal plic - pneumonie

Strašák jménem zápal plic

Zuzana Šimíková
17.01.2011

V roce 1928 objevil anglický mikrobiolog Alexandr Fleming penicilin jako nejúčinnější zbraň zabíjející bakterie v těle. Do té doby znamenal zápal plic velmi obávanou nemoc. Dnes nás již tato diagnóza tolik nestraší, víme však, jak a proč zápal plic vzniká a jak se projevuje?

Příčiny vzniku zápalu plic

Sir Fleming za svůj objev obdržel Nobelovu cenu rozhodně zaslouženě. Faktem ovšem je, že zápal plic, neboli pneumonie, nemusí mít pouze bakteriální původ. Toto zánětlivé onemocnění plic má mnohem více původců, kteří se do dýchacích cest dostávají vdechnutím, jedná se tedy o kapénkovou infekci. Patří mezi ně:

 • bakterie
 • viry
 • paraziti
 • plísně

Zápal plic může dále vzniknout při nahromadění hlenu za překážkou v dýchacích cestách (nádor apod.), při vdechnutí cizího tělesa (často zvratků v bezvědomí). Vzácně může být pneumonie způsobena vdechováním dráždivých chemických látek, či ozařováním.

Zánět je vlastně obrannou reakcí organismu na přítomnost patogenů. Do plicních sklípků, či jejich okolí, pronikají buňky, které zajišťují imunitu organismu. Krevní plazma plicní sklípky zaplní a ty nejsou schopny zastat svou funkci, kterou je výměna plynů mezi organismem a atmosférou.

Koho pneumonie nejvíc ohrožuje

Zápalem plic jsou ohroženi obzvláště staří lidé, kteří jsou dlouhodobě upoutáni na lůžko, či pacienti po operacích. Taky lidé s poruchou dýchacích reflexů, kteří nevykašlávají hlen a ten se jim hromadí v dýchacích cestách, dále kuřáci a lidé s oslabeným imunitním systémem (zvláště HIV pozitivní).

V neposlední řadě je toto onemocnění velmi nebezpečné u novorozenců, kteří se mohu nakazit už před porodem v těle matky, při porodu, či během pobytu na novorozeneckém oddělení.

Příznaky zápalu plic

Příznaky zápalu plic se liší v závislosti na původci této nemoci.

Bakteriální zápal plic mívá obvykle horší průběh a provází ho:

 • vysoká horečka
 • třesavka
 • bolest na hrudi (zvláště při kašli)
 • kašel (zprvu suchý, později hlenovitý, či s příměsí krve)

Zápal plic virového původu má průběh lehčí. Jeho příznaky jsou:

 • nižší teploty
 • suchý kašel
 • projevy virové infekce (únava, bolesti hlavy a kloubů)

Zvláštním druhem zápalu plic je tuberkulóza. Projevy tuberkulózy:

 • pocení
 • únava
 • hubnutí
 • mírně zvýšená  teplota
 • později vykašlávání hlenu, často s příměsí krve

U starších lidí může být jedním z hlavních příznaků netypická zmatenost, nebo poruchy rovnováhy. U dětí se může projevovat ospalost a nechutenství bez dalších výrazných příznaků.

Léčba a prevence pneumonie

Při jakémkoliv podezření na pneumonii je nutné navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření, přičemž rozhodující pro stanovení diagnózy bývá rentgenový snímek plic.

Při bakteriální infekci je většina nemocných léčena doma antibiotiky. Při virové infekci je důležitý klid na lůžku. Podávají se léky rozpouštějící hlen, někdy také antibiotika jako prevence proti možné druhotné bakteriální infekci. Antivirotika se používají pouze u oslabených jedinců. U neinfekčních pneumonií jsou podávány kortikoidy. Celkově se doporučuje hodně pít, popřípadě dávat teplé zábaly na hrudník.

V případě těžkého průběhu onemocnění, u jedinců s oslabenou imunitou či u starých lidí je nutná hospitalizace.

Při správné léčbě se příznaky onemocnění zlepší za pár dní, celková doba léčby však trvá až 1 měsíc.

U starších osob se doporučuje očkování proti chřipce, u dětí od 2 měsíců očkování proti pneumokokům, v zimě se teple oblékat a nepodceňovat i drobná onemocnění dýchacích cest.

Autor: Zuzana Šimíková

Vhodná doba na očistu ledvin
Kapavka - nejrozšířenější pohlavní choroba

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Odkyselení organismu
Zdravý život

Odkyselení organismu

28.01.2011

Již v době starých Egypťanů a v antickém Řecku a Římě byla péče o život zásaditá. V těchto dobách se k ošetření používala jedlá soda, mléko a zásaditá mýdla. Využívalo se koupelí, ...

Zánět hrtanu - laryngitida
Laryngitida

Zánět hrtanu - laryngitida

22.01.2011

Důvodem laryngitidy obvykle bývá bakteriální či virový zánět hrtanu, někdy se však může projevit též po pobytu v nepříznivém prostředí a působení škodlivých látek na dýchací cesty. ...

Anorexie a její složitá léčba
Anorexie

Anorexie a její složitá léčba

19.01.2011

Každý, kdo čte noviny, časopisy a sleduje televizi si už určitě povšiml, že jsme jako společnost neustále tlačeni k tomu, abychom byli ideální. Ideální ženy, muži, manželky apod. S ...

Tenisový loket
Zánět šlach

Tenisový loket

Tenisový loket je onemocnění, které řadíme do skupiny tzv. entezopatií. Je druhým nejčastěji vyskytujícím se onemocněním této skupiny. Prvenství drží bolestivé postižení šlachy m. ...