Pohlavně přenosné nemoci

Pohlavní choroby

Michaela Holá
05.12.2008

Pohlavní nemoci se přenáší takřka výhradně pohlavním stykem, jen zřídka i jiným způsobem. Postihují primárně zevní a vnitřní orgány močopohlavního systému, v případě chronického nebo komplikovaného průběhu i systémy další - kardiovaskulární, pohybový, zažívací, imunitní apod.

Pohlavní nemoci se přenáší takřka výhradně pohlavním stykem, jen zřídka i jiným způsobem. Postihují primárně zevní a vnitřní orgány močopohlavního systému, v případě chronického nebo komplikovaného průběhu potom i systémy další - kardiovaskulární, pohybový, zažívací, imunitní apod. Problematickou skutečností těchto onemocnění je možnost včasného nerozpoznání nemoci a jejího dalšího šíření mezi sexuálními partnery. Mezi nejčastější pohlavní onemocnění lze uvést syfilis a kapavku.

Syphilis - příjice

Syfilis je vážné onemocnění s chronickým průběhem. Přenos infekce se děje zanesením tohoto původce do mikrotraumat kůže a sliznice při pohlavním styku či přenosem z matky na dítě během těhotenství. Samotné onemocnění má tři fáze.

První je představována vytvořením tvrdého mělkého vředu a následným zduřením spádových mízních uzlin. Vřed se za 3 - 6 týdnů spontánně zhojí a v 8. - 10 . týdnu od nákazy přechází nemoc do dalšího stádia. V něm se objevují „chřipkové" příznaky a projevy na kůži.

Poslední stádium vznikne až za 10 -15 let od nákazy, kdy dochází k orgánovému postižení cév, kostí a centrálního nervového systému. Pro vyléčení je velmi podstatná včasná návštěva odborného lékaře.

Gonorrhoea - kapavka

Průběh tohoto onemocnění je lépe popsat zvlášť u mužů a u žen. V případě nákazy muže je inkubační doba 3-5 dní, poté dochází k tzv. přední kapavce, kdy se objevuje pálení při močení, zduření a zarudnutí zevního ústí močové trubice a výtok. U neléčené či špatně léčené kapavky vzniká tzv. zadní kapavka. Zde se infekce šíří dále močopohlavním systémem a může dojít i k zánětu nadvarlete. Dojde-li k oboustrannému uzavření nadvarlat, hrozí ztráta plodnosti muže.

U ženy inkubační doba trvá 5-7 dní. Typické je postižení močové trubice a děložního čípku, pálení při močení, zarudnutí zevního ústí močové trubice. V některých případech nemusí být onemocnění rozpoznáno a hrozí jeho přechod do chronického stádia. Gonokoky napadají i další žlázy, může dojít k zánětu dělohy, vejcovodů a vaječníků. Při oboustranném postižení opět může nastat ztráta plodnosti. Léčba probíhá obvykle ambulantně, podáváním antibiotik.

HIV - AIDS

Dnes velmi známou virovou sexuálně přenosnou chorobou je infekce HIV/AIDS. Virus HIV patří do skupiny retrovirů a byl objeven roku 1985. Touto nemocí jsou dnes nejvíce zasaženy země subsaharské Afriky.

Virus se šíří pohlavním stykem a krví nebo krevními produkty. Nákaza probíhá zpočátku bezpříznakově, obvykle jen jako lehká chřipka. Časem však dojde k výraznému oslabení imunity jedince, který může snadno podlehnout i celkem banálnímu onemocnění. Současná léčba sice dokáže průběh onemocnění zpomalit, ale způsob, jakým by šlo onemocnění zcela vyléčit, zatím nalezen nebyl.

Kvasinky

Jako další onemocnění lze uvést ta, která jsou způsobena kvasinkami. Nejčastěji se jedná o potíže vyvolané kvasinkou rodu Candida albicans. Při postižení u mužů vzniká zánět předkožky a žaludu. U žen dochází ke svědění genitálu, jeho zduření a zarudnutí. Při léčbě je nutné vyléčení obou sexuálních partnerů. Léčba probíhá lokálně i celkově.

Chlamydie

Mezi bakteriální sexuálně přenosné choroby patří onemocnění vyvolané Chlamydia trachomatis. Postižena je zde opět sliznice močopohlavních cest a hrozí přechod do chronického stádia s postižením dalších systémů. U mužů se projevuje pálením, svěděním při močení a výtokem. U žen se vyskytuje slabý výtok z pochvy. Komplikací je zánět pánevní se ztrátou plodnosti a také zánět pouzdra jaterního. Léčba je ambulantní, kdy dochází k podávání širokospektrálních antibiotik.

 

Nakazili jste se někdy nějakou pohlavní chorobou?

Autor: Michaela Holá

Nepříjemné opary
Gemmoterapie

Další články

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...

Nepříjemné opary
Opar

Nepříjemné opary

19.02.2009

Někteří mají za celý svůj život pouze tolik oparů, že by je dokázali spočítat na prstech jedné ruky. Ti, kteří jsou k oparům náchylní, ví, jak dokáží znepříjemnit život. Proč vznik ...

Osteoporóza
Osteoporóza

Osteoporóza

06.02.2009

Jedná se o onemocnění charakterizované úbytkem kostní tkáně vedoucí k tomu, že kost je křehčí a mnohem náchylnější k různým zlomeninám.

Problém pocení
Pocení

Problém pocení

28.11.2008

Také máte pocit, že se potíte více než ostatní? Raději příliš nezvedáte ruce, aby snad někdo náhodou neviděl vaše propocené skvrny na triku v podpaží? Děsíte se předepsaného obleče ...

Jak zabránit otékání nohou
Otoky

Jak zabránit otékání nohou

10.11.2008

Otékání nohou představuje velice nepříjemný problém a může vyústit až do takového stádia, že se nevejdete do vlastních kalhot. Tomuto problému není mnohdy těžké předcházet. Jde jen ...