Magnetická rezonance
Magnetická rezonance je zobrazovací „tunelová“ technika používaná ve zdravotnictví k vyšetření vnitřních orgánů lidského těla. Nejvíce se využívá k zobrazení mozku a míchy.
O vznik magnetické rezonance (MRI z anglického "magnetic resonance imaging") se zasloužili vědci Paul C. Lauterbur a Peter Mansfield, kteří za tento přínos medicíně získali v roce 2003 Nobelovu cenu za medicínu a fyziologii.
S pomocí MRI je možné získat řezy určité oblasti těla, z nichž lze vytvořit 3D obraz požadovaného orgánu. Magnetická rezonance využívá velké magnetické pole a elektromagnetické vlnění s vysokou frekvencí, nepřináší proto žádná rizika způsobená zářením. Právě díky magnetické rezonanci je proto možné neinvazivní zobrazení nervů nebo mozkové tkáně.
Výsledný obraz magnetické rezonance je mnohem přesnější než rentgenový snímek nebo CT obraz. Další výhodou je možnost přidání kontrastní látky, která dokáže rozpoznat existenci zánětů nebo nádorových tkání.
Díky dokonalému příslušenství magnetické rezonance lze snímky ukládat na CD, pacient si tak může výsledky svého vyšetření jednoduše odnést domů.
Nejčastější využití magnetické rezonance
- podezření na cévní či nádorová onemocnění mozku
- poranění páteře
- výhřez meziobratlových plotének
- meniskus
- celý pohybový aparát
Kdy nelze pacienta vyšetřit magnetickou rezonancí
- pacient má kardiostimulátor - přístroj může být poškozen, u silnějších magnetů je ohroženo zdraví pacienta
- kovová tělesa z feromagnetického materiálu v nevhodných místech (oko, mozek)
- první trimestr těhotenství
- ušní implantáty, naslouchadla
- velká tetování ve vyšetřované oblasti
- klaustrofobie
Délka vyšetření
Délka jednoho MRI vyšetření záleží na části těla, která se zkoumá, na požadavcích ošetřujícího lékaře a také na konkrétném přístroji. Nejběžnější vyšetření trvají mezi deseti až třiceti minutami. Délka vyšetření se prodlužuje také v závislosti na požadovaném rozlišení. Záleží však také na pacientovi, zda je schopen vydržet danou dobu v klidu. Problémy mohou mít zranění a starší lidé a samozřejmě klaustrofobici. U kojenců a dětí je obvykle nutná narkóza.
Absolvovali jste vyšetření magnetickou rezonancí? Podělte se o své zkušenosti.
Autor: Dominika Škamlová