Zimní sporty

Správný výběr lyžařské helmy

Lucie Regenermelová
08.12.2010

Lyžařská helma by měla být nedílnou součástí výbavy každého lyžaře. Vybrat vhodnou přilbu je jeden ze základních problémů, před kterými stojí začínající i pokročilejší lyžaři. I když jste sebelepší lyžař, neměli byste jezdit bez helmy. Nikdy nevíte, kdy do vás na sjezdovce někdo vrazí. Lyžařskou helmu v takovém případě určitě oceníte.

Základní typy lyžařské přilby

  • Sjezdové přilby - někdy též zahrnuty pod pojem lyžařské helmy. Mají vrchní skelet, který zasahuje až na uši a jsou vybaveny závity pro připevnění chrániče na bradu. Tuto helmu s chráničem brady oceníte hlavně při jízdě v brankách.
  • Snowboardové přilby - někdy označované jako "freeridové helmy" mají oproti sjezdovým helmám uši kryté měkkým materiálem. Tyto kryty uší u helmy jsou často odepínací a snowboardové helmy jsou tak pro lyžaře nebo snowboardistu pohodlnější.
  • Integrované přilby - někdy označované jako "integrální helmy". Mají chránič brady integrovaný do helmy - tj. napevno spojený se skeletem helmy. Tyto helmy jsou určeny především pro náročné lyžaře, kteří při skicrossu a podobných disciplínách často riskují. Integrovaná helma je pro běžného lyžaře spíše nevhodná, vzhledem k vysoké váze.

Lyžaři preferující pohodlí při jízdě zvolí pravděpodobně helmy snowboardové, pro náročnější lyžaře preferující pevné držení helmy na hlavě jsou určeny přilby sjezdové. Sjezdová helma je bezpečnější než snowboardová helma.

Lyžařská helma musí dobře padnout

První známé pravidlo je, že vám musí přilba padnout. Nesmí tlačit ani nesmí být velká. Důležitý je také tvar přilby. Lyžařská helma by prostě měla být pohodlná, aby nezkazila radost z celodenního lyžování. Nikdy byste neměli mít odkryté celé čelo. Vzdálenost mezi obočím a přilbou nesmí přesáhnout 2 cm.

Důležité také je, aby přilba měla dostatek odvětrávacích otvorů. Lyžování s upocenou hlavou není příjemné. Odvětrávací otvory jsou buď celé odkryté, což je nevýhoda při silném větru, anebo uzavíratelné.

Přilbu si zkoušejte s lyžařskými brýlemi, ať už s vlastními anebo zrovna koupenými v prodejně. Ne každé brýle jsou kompatibilní s lyžařskou přilbou. Brýle by vám neměly sjíždět na nos a ani mezera mezi brýlemi a přilbou není vyhovující. Jednou z výhodných vlastností je také odnímatelná výstelka uvnitř přilby, ale v některých případech se uvnitř shrnuje, což může zamezit pohodlí.

Všechny helmy, které jsou u nás v prodeji, musí vyhovovat normě EN1077 a musí být také označeny štítkem.

V příštím článku si podrobněji rozebereme výběr helmy pro malé lyžaře.

 

Používáte lyžařskou přilbu? Jaké máte zkušenosti?

Autor: Lucie Regenermelová

Přínos cvičení v těhotenství
Lyžařská helma pro děti

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Univerzální autosedačky
Péče o dítě

Univerzální autosedačky

Jak jsme psali v předešlých článcích o autosedačkách, výběr dětské autosedačky je velmi důležitý. V žádném případě bychom neměli kupovat sedačku z bazaru, u které nevíme, zda byla ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...