Zimní sporty

Lyžařská helma pro děti

Lucie Regenermelová
11.12.2010

Lyžování se díky stále dokonalejším technologiím posunulo až na hranici rizikového sportu. Lyže nám umožňují rychlejší jízdu, preparovaný technický sníh už dávno není tím prašanem, do kterého se padá s úsměvem, a moderní rychlé lanovky přepraví na kopec více lidí, kteří se pak v hemžícím davu spouští nekontrolovatelně z kopce. Proto je nošení přileb důležité, děti by se bez nich vůbec neměly postavit na lyže.

Lyžařská helma znamená bezpečnost a děti by ji měly začít nosit hned od začátků výuky lyžování. Stane se tak pro ně nedílnou součástí tohoto zimního sportu a ani v pozdějším věku je nenapadne lyžovat bez lyžařské přilby nebo jezdit na kole bez helmy. Úrazy hlavy patří k těm nejnebezpečnějším, ke kterým může při lyžování dojít.

Kupte správnou velikost helmy

Při výběru lyžařské přilby dětem nespoléhejte na to, že dítě helmu doroste, a dopřejte mu opravdu tu, která velikostně odpovídá. Dětská hlava neroste tak rychle. Pouze v případě, že je velikost na rozmezí dvojčísla, sáhněte po té větší. Na dětských helmách se často setkáme s regulovacím kolečkem v zadní části. Nepočítejte s tím, že tato přilba sedne za každých okolností. Regulovací kolečko přilbu dotáhne pouze v jednom bodě, nikoliv po celém obvodu hlavy.

Jak dítě naučit nosit přilbu

Pokud dítě přilbu odmítá, nejlepší je jít mu příkladem. Děti nás rády napodobují a vše, co mají jejich rodiče, chtějí mít taky. Noste před nimi helmu a ukažte jim na horách ostatní lyžaře a děti s přilbami na hlavách. Je to vyzkoušený způsob, který funguje. Za chvíli můžete mít opačný problém, kdy dítě nebude chtít helmu sundat s hlavy.

Typy lyžařských přileb

  • Helmy se svrchním skeletem přes celé uši. V angličtině se tyto helmy označují jako fullshell. V češtině pro tyto helmy nemáme zatím označení. Tyto helmy jsou odvozené od závodních lyžařských helem. Skelet helmy kryje hlavu i uši v jednom kuse. Oproti druhému typu helem bývají někdy i více do zátylku. Mínusem těchto helem je o něco vyšší váha, která by teoreticky měla být vyvážena o něco větší bezpečností. Tyto helmy je také možné často doplnit o plastový chránič brady, který chrání čelist a bradu lyžaře při pádu, což se může u dětí hodit.
  • Druhý typ helmy patří v současnosti k nejoblíbenějším a pozná se podle toho, že uši lyžaře nejsou překryté skořepinou helmy, ale jen měkkými ušnicemi. V angličtině se tyto helmy označují jako halfshell. Plusem těchto helem je nižší váha a civilnější vzhled. To vše při zachování bezpečnosti podle příslušných bezpečnostních norem. V helmách tohoto typu dítě také lépe slyší díky tomu, že uši nejsou překryté plastovým skeletem.
  • Integrální lyžařské helmy mají jednolitou skořepinu nejenom přes hlavu a uši, ale i přes bradu. Tyto helmy se používají zejména pro závodění ve skicrossu a pro extrémní freeride. Pro děti se nevyrábějí.

Nebude dítěti v helmě zima?

Většina maminek se bojí, že bude dítěti v helmě zima. Většinou není třeba se obávat. Helmy jsou zpravidla teplejší než čepice. V běžných teplotních podmínkách, které u nás na horách panují, to dítě zvládne většinu zimy bez další dodatečné tepelné izolace. Ve větších mrazech je potřeba ochránit spíše obličej a krk dítěte.

Nošení silné pletené čepice pod helmu není dobré ani z hlediska bezpečnosti, helma by se mohla při pádu sesmeknout. Je ale možné nosit speciální čepičky nebo kukly určené přímo pod helmu. Na trhu je široká nabídka těchto čepiček i kukel, které neohrožují bezpečnostní funkci helmy a poskytnou dítěti dostatečnou izolaci i ve velkém mrazu.

Výrobci upozorňují, že po každém vážném nárazu – a to i bez viditelného vnějšího poškození – se už nemá helma používat. Žádná norma pro velikost takového nárazu neexistuje, ale pokud vaše dítě bude účastníkem nějakého většího karambolu, raději helmu vyměňte.

 

Jaké helmy používáte pro své děti? Podělte se o své zkušenosti.

Autor: Lucie Regenermelová

Správný výběr lyžařské helmy
Vánoční stromečky - zdobení a bezpečnost

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Péče o dětskou pokožku a baby masáž
Péče o dítě

Péče o dětskou pokožku a baby masáž

21.09.2010

Každý správný rodič ví, proč je tak důležité správně pečovat o pokožku svého miminka. Kvalitní péče zajišťuje správnou funkci pokožky a brání před vysoušením.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...