Umělé oplodnění

Když se nedaří otěhotnět přirozenou cestou

Michaela Holá
16.10.2010

Pro každý pár je jistě velmi nepříjemné, pokud se jim z nějakého důvodu nedaří otěhotnět. V případě, že je ze zdravotních důvodů málo pravděpodobné nebo zcela vyloučené, aby žena otěhotněla přirozeným způsobem, může dojít řada i na metodu IVF, neboli in vitro fertilization.

Jedná se o oplození, které probíhá mimo tělo ženy. Nejprve jsou jí po předchozí hormonální stimulaci odebrána vajíčka, která se následně spojí se spermiemi muže v živném roztoku. Po úspěšném oplození se embrya vloží do dělohy a v případě, že se alespoň jedno z nich zanoří, může začít těhotenství.

Provedení IVF má naději na úspěch za těchto podmínek:

  • žena není starší 45 let
  • alespoň jeden vaječník a děloha jsou funkční
  • ve spermiogramu muže jsou prokázány spermie nebo alespoň jsou tvořeny ve varlatech

Ne u každého IVF cyklu je však možné embryo skutečně přenést. To se stává např., pokud není dostupné žádné zralé vajíčko, spermie vajíčko nemohou oplodnit nebo se oplozené vajíčko dále nevyvíjí. Aby byla léčba úspěšná, je tedy zapotřebí velké trpělivosti.

Konkrétní postup umělého oplodnění

1. Podpora růstu vajíček

Šance na úspěšné zahnízdění embrya je vyšší, pokud je odebráno více vajíček. Do dělohy se tedy přenáší 1 až 3, nejčastěji 2 embrya. Aby byla zvýšená produkce vajíček, podávají se nejprve tzv. GnRH - analoga. Pomocí nich se zastaví tělu vlastní hormonální produkce a další pochody jsou lépe ovladatelné. Následuje vlastní stimulace vaječníků dávkou hormonů HMG (lidský menopausální gonadotropin) nebo FSH (folikuly stimulující hormon).

2. Vyvolání ovulace

V okamžiku, kdy jsou vhodné podmínky, začne se injekcí hCG (lidský choriový gonadotropin) vyvolávat ovulace. Odběr folikulů se provádí o dva dny později.

3. Odběr vajíček

Punkce se provádí pod ultrazvukovou kontrolou. Přesný počet získaných vajíček se může individuálně lišit.

4. Odběr spermií a oplození

Je podstatné, aby sperma bylo k dispozici ihned po odběru vajíčka. Je následně zpracováno v laboratoři, vyčištěno a shromážděno.

5. Přenos embryí

Embrya jsou poté do dělohy vstříknuta s malým množstvím tekutiny za pomoci katétru. Jedná se o naprosto bezbolestný zákrok.

6. Těhotenství

Asi po dvou týdnech po přenosu následuje hormonální analýza a ultrazvukové vyšetření pro potvrzení těhotenství.

Úhrada za výkon

V naší republice zdravotní pojišťovny hradí ženám do devětatřiceti let celkem tři pokusy o umělé oplodnění. Pokud je ženě více než 40 let, musí si hradit náklady v plné výši.

Podařilo se vám otěhotnět bez větších obtíží, nebo máte zkušenost s IVF?

Autor: Michaela Holá

Iridologie – oko jako výpověď o zdravotním stavu
Vyhrajte permanentku do wellness a fitness centra

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...