Partnerské vztahy

Fenomén života single

Michaela Holá
25.08.2009

Život, v němž je na prvním místě nezávislost a touha žít si zcela dle svého uvážení, je dnes velmi oblíbeným. Mnoho lidí je nezadaných, tzv. single. K tomu existuje více důvodů a nelze všechny „házet do jednoho pytle“. Jelikož se jedná o stále se rozšiřující trend, přizpůsobuje se mu např. prostředí trhu, na němž můžeme najít nabídku zájezdů pro singles, či jídla určená k přípravě jen pro jednoho člověka. Je k dostání i tzv. singelringen, prsten pro všechny singles. Spojuje ty, kteří si život single zamilovali a vyjadřují tím svůj názor a postoj k životu.

Co ukrývá pojem singles?

Jako singles jsou obvykle označování ti, kdo ve věku mezi 25 až 40 lety žijí bez stálého partnera. Obvykle je jako jejich základní rys uváděna úspěšnost v práci a touha budovat vlastní kariéru. Veškerý čas věnují práci či svým zájmům. Často se jedná o lidi finančně soběstačné, s vlastním bytem či autem, kteří mají dostatek známých. Mnohem rozšířenější je tento fenomén ve větším městech, na vesnicích stále přetrvává spíše tradiční model, v němž je rodina velmi důležitou součástí života.

Singles mohou být lidé, kteří buď chtějí žít sami, nebo se nechtějí vázat a vedou krátkodobé a nijak neomezující známosti. Patří sem ale i lidé momentálně nezadaní. Nedá se jednoznačně říci, jestli mezi singles převažují muži nebo ženy. Rozdíl je však patrný v tom, jak jsou společností vnímáni. Muži jsou považováni spíše za ty, kteří si užívají života plnými doušky, ženy jsou hodnoceny jako „staré panny" či ty, které „zůstaly na ocet". Také častěji než muži otevřeně přiznávají, že jim samota nevyhovuje a ve skutečnosti touží po rodině.

Možné důvody pro život single?

Mezi typické reakce na otázku přátel: „Proč si někoho nenajdeš?" patří obhajování vlastní finanční nezávislosti, nechuť žen uklízet „chlapský" nepořádek, vařit denně jídlo a zejména dělit se o volný čas a přistupovat na kompromisy. Jelikož dnes život přináší mnoho možností, lze se dlouho věnovat práci, studiu, cestování a pak najednou si člověk prostě zvykne být sám a již není chuť podřizovat zbytek života rodině.

Mezi časté důvody života singles lze uvést:

  • nenalezení toho pravého partnera
  • špatná zkušenost z dětství, kdy vztahy mezi rodiči nefungovaly
  • spokojenost s vlastní nezávislostí
  • nepřipravenost na vztah
  • nevydařené předešlé vztahy

Pozitiva i negativa

Z pohledu zaměstnané matky mohou znít lákavě řeči její kamarádky o tom, jak si užívá volný čas zcela dle svého uvážení. Život bez partnera vás nezavazuje k přípravě večeří, žehlení a mnoha dalším pracím spojeným s domácností, či péčí o děti. Při svých rozhodnutích se nemusíte na nikoho ohlížet, netrápí vás výčitky, zda nezraníte něčí city, a nemusíte si připomínat důležitost kompromisů. Večer si vyberete film, který se vám líbí, dámy nenacházejí po bytě poválené prádlo a pánům nemusí vadit místo zabírající kosmetika v koupelně.

Na druhé straně je však nutné zvážit, zda život single je opravdu tím, co od života chcete. Ve třiceti sice může být skvělý, ale po čtyřicítce můžete zjistit, že vám přece jen v životě něco chybí, a pak se již nemusí naskytnout ta pravá příležitost pro nápravu. Navíc se na vás může podepsat též nelibý pohled okolí, který může považovat tento styl života za těžko přijatelný.

Co si myslíte o lidech žijících singles? Myslíte, že převažují pozitiva či negativa tohoto životního stylu?

Autor: Michaela Holá

Když nepoznáváte tváře známých lidí
7 výhod pravidelné fyzické aktivity

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Hypoglykémie a její příčiny
Cukrovka

Hypoglykémie a její příčiny

10.07.2010

Akutní pocit hladu, stav slabosti s třesem rukou a silným nutkáním požít co nejrychleji nějakou sladkost zažil jistě každý. Tento stav, při kterém klesne hladina krevního cukru v k ...