zdroj: Shutterstock.com
Duševní zdraví a psychologie

Dopřejte si digitální detox: Jak se odpoutat od sociálních sítí?

Michaela Chylková
30.09.2021

Máte představu, kolik času trávíte s telefonem v ruce, na sociálních sítích a oblíbených kanálech? A nemáte pocit, že už je té pozornosti věnované virtuálnímu světu trochu moc? Možná je na čase naordinovat si pauzu a dopřát si detox, který oceníte vy i vaše okolí.

Čas bez internetu aneb jak získat více času, spánku i energie 

Pojem digitální detox vysvětluje oxfordský slovník takto: Je to doba, během níž se člověk záměrně výhýbá používání elektronických zařízení, díky čemuž se snaží snížit stres a zapojit se ve větší míře do sociální interakce ve skutečném světě. Ale jak na to? Zakázat si chytrý telefon, tablet nebo notebook ze dne na den není úplně ideální, budete se jednoduše cítit provinile, když se i na chvíli ocitnete s přístrojem v ruce. Na digitální detox jděte pozvolna, jednoduše si strávený čas na jakémkoli elektronickém zařízení hlídejte a pomalu ubírejte. Závislost tak lépe a bez výčitek překonáte. 

Je prokázáno, že za den vezmeme telefon do ruky až stopadesátkrát! Jen si to představte! Ještě strašlivější údaj se dozvíme, pokud si na svém chytrém telefonu zapneme měření doby strávené u obrazovky. Často to jsou dlouhé hodiny, celosvětový průměr hovoří o 6 - 7 hodinách denně! Přitom si tolik z nás stěžuje na nedostatek času na osobní život, rodinu, přátele, koníčky a v neposlední řadě i spánek. Zkusit pozornost zaměřit zpátky do fyzického světa bude mít pro nás i naše okolí jen pozitivní efekt. Vždyť nadměrné užívání digitálních technologií, zvlášť nejrůznějších sociálních sítí, je podle neurologů spojeno s degradací mozkových schopností a přímo souvisí s psychickými problémy, nárůstem depresí a stavů úzkosti. 

Zůstaňte offline a zapomeňte na sociální sítě

Digitální detox potřebuje plán

Dobře si naplánujte, kdy telefon budete mít vypnutý nebo v režimu offline, v tuto dobu si také dobře promyslete, co budete konkrétně podnikat. Digitální "absťák" se vám bude stoprocentně lépe zvládat, pokud budete mít naplánovanou smysluplnou činnost, cvičit, vařit, dobře se bavit apod. Stanovte si režim, který vám bude vyhovovat a snažte se ho bez výmluv dodržovat. Dovolte si třeba hodinu na vyřizování nejnutnějšího dopoledne a hodinu večer, nic mezitím. Pomůže, když si během této pauzy necháte telefon položený v jiné místnosti, případně si ho jednoduše "zapomenete" doma. 

Informujte své blízké o snižování času na sociálních sítích 

Jednou z důležitých věcí je informovat své okolí o plánu dopřát si digitální detox, budete klidnější vy i oni. Nebudete nesví, že se vám někdo z blízkých nedovolá a bude mít o vás strach. Možná se k vám nedostanou některé informace tak rychle jak jste zvyklí, ale to důležité se dozvíte i později, případně se mnohé dříve i bez vašeho vědomí vyřeší. 

Procházka, večeře s partnerem i celý víkend bez telefonu 

Už po pár dnech digitálního detoxu si uvědomíte, jak přínosné je nechat telefon žít svým vlastním životem. I obyčejná procházka nabyde jiných rozměrů, setkání s přáteli bude najednou přítomnější a jak příjemné bude věnovat se partnerovi a rodině bez projíždění prstem po displeji. A hlavně zjistíte, kolik času jste s telefonem v ruce promeškali a o kolik krásných okamžiků jste přišli. A třeba vám i po krátkém digitálním detoxu dojde, že je nejvyšší čas začít skutečně žít!

Zásady zdravého spánku, které byste měli dodržovat

Dětské závislosti: Jak jim předcházet? 

Autor: Michaela Chylková

21.9. - Mezinárodní den Alzheimerovy choroby
Syndrom neklidných nohou

Další články