Sport a relaxace

7 výhod pravidelné fyzické aktivity

Petr Zimola
29.08.2009

Chcete se cítit lépe, mít více energie a možná i žít svůj život o něco déle? Není třeba hledat svatý grál, ale čas od času si prostě zacvičit.

Klady cvičení jsou od prevence chronických problémů až k pozvednutí sebedůvěry a hrdosti. A to vše bez ohledu na věk, pohlaví či fyzické schopnosti. Potřebujete více přesvědčování?

Podívejte se na sedm způsobů jak pravidelný pohyb může obohatit váš život.

 

1. cvičení vám zlepší náladu

Po dni plném stresu si potřebujete pročistit hlavu? Cvičení ve fitku nebo svěží 30ti minutová procházka vám pomůže se uklidnit.

Cvičení v mozku stimuluje vylučování nejrůznějších chemických sloučenin. Nejznámější z nich jsou endorfíny, které snad všichni znají pod přezdívkou hormony štěstí. Ty způsobí, že se budete cítit šťastnější a uvolněnější, než když jste přišli vyčerpaní z práce. Pravidelné cvičení se zcela jistě také podepíše na vašem vzhledu a atraktivitě, což posílí vaši sebedůvěru.

 

2. cvičení vám pomůže čelit chronickým nemocem

Máte obavy z kardiovaskulárních onemocnění? Doufáte, že se vyhnete osteoporóze? Sport může být řešení.

Pravidelné cvičení působí jako prevence proti vysokému krevnímu tlaku, cukrovce druhého typu, osteoporóze a určitým typům rakoviny. Upraví se též hladina cholesterolu v krvi.

 

3. cvičení vám pomůže zhubnout a udržet si stálou tělesnou hmotnost

Chcete shodit nějaké to přebytečné kilo? Najděte si trochu času na jízdu na inlinech.

Když cvičíte, spalujete kalorie. Čím intenzivněji cvičíte, tím více kalorií spalujete a je jednodušší udržet svou váhu pod kontrolou. Není přímo třeba si vyhrazovat hodiny na cvičení. Jde také o to, jak se během dne chováte. Místo výtahu raději jděte po schodech. Během přestávky na oběd se jděte projít. O reklamách dělejte dřepy. Nebo ještě lépe, vypněte televizi a jděte se na chvíli proběhnout. Jednoúčelová cvičení jsou skvělá, ale i ostatní věci, které děláte během dne, vám  pomáhají spalovat kalorie.

 

4. cvičení posílí vaše srdce a plíce

I při zdolávání jen několika schodů se lehce zadýcháte? Neházejte ručník do ringu. Pravidelné cvičení vám dopomůže znovu dýchat jako za mlada.

Fyzická aktivita vyžaduje zvýšený přísun kyslíku a dalších živin do tkání. To klade vyšší požadavek na celý kardiovaskulární a dýchací systém. Díky pravidelné zátěži tak bude pracovat lépe a efektivněji a budete mít více energie na věci, které máte rádi.

5. cvičení zlepšuje kvalitu spánku

Máte potíže s usínáním? Během noci se neustále převalujete a ráno se necítíte dostatečně odpočatí? I zde pomůže trocha pohybu.

Kvalitní spánek zlepšuje koncentraci, produktivitu a náladu. Pravidelným cvičením budete usínat rychleji a spánek bude hlubší. Pokud máte problémy s usínáním, doporučuje se cvičení načasovat pět až šest hodin před tím, než jdete spát.

 

6. cvičení může vrátit jiskru vašemu sexuálnímu životu

Cvičení zlepšuje krevní cirkulaci, což má pozitivní efekt na uspokojení při sexu. Navíc muži, kteří pravidelně sportují mají oproti těm ostatním méně často problémy s erekcí, což platí zvláště s přibývajícím věkem.

7. cvičení je hlavně zábava

Přemýšlíte, co budete dělat o volné sobotě? Hledáte činnost, která by bavila celou vaši rodinu? Zkuste sport.

Cvičení by nemělo být otročinou. Zapište se se svým partnerem na lekce tance. Zvolte si nějakou příjemnou trasu na kolo. Pořádejte se svými kamarády fotbalové zápasy. Zkrátka si zvolte takovou činnost, která vás bude bavit a jděte do toho. Jestli vás nějaká aktivita přestala bavit, zkuste jinou.

Jak jste na tom s pohybem vy? Který sport upřednostňujete?

Autor: Petr Zimola

Fenomén života single
Kopřiva - žahavý všelék ze zelené lékárny

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Hypoglykémie a její příčiny
Cukrovka

Hypoglykémie a její příčiny

10.07.2010

Akutní pocit hladu, stav slabosti s třesem rukou a silným nutkáním požít co nejrychleji nějakou sladkost zažil jistě každý. Tento stav, při kterém klesne hladina krevního cukru v k ...