zdroj: pixabay.com
Partnerské vztahy

Klady a zápory společné dovolené

Jitka Suchánková
17.07.2018

Celý rok chodíme do práce, snažíme se vydělat co nejvíc peněz, žijeme poněkud hekticky a hlavně - šetříme a těšíme se na dovolenou. Na společnou dovolenou dvou dospělých a jejich dětí. Ano, odpočinek je jistě potřeba, ale nečekejme zázraky. Podle statistky se na dovolené pohádají tři ze čtyř párů. Je to normální a hlavním viníkem jsou opět peníze.

Peníze i na dovolené v hlavní roli

Dovolená nás zkrátka stojí nemalé peníze. Napřed spoustu peněz zaplatíme v cestovce, případně dáme do benzínu, ubytování a stravy. A pak postupně zjišťujeme, že za všechno další se také platí - za výlety, za vstupy, za zmrzliny, za drinky, za jakékoliv vylepšení či zážitky. Mnohdy jsou potřeby či představy rozličné a jablko sváru je na světě.

Ten chce to a ten zase tohle

Pozor si dávejme také na to, když prvotně dovolenou plánujeme. Chceme skutečně všichni to stejné? Máme stejné představy o volnočasové aktivitě? Skutečně se mnou chce partner strávit 14 dní u moře a skutečně chce vaše přítelkyně lézt po horách? Někdy se prostě jen necháme ukecat nebo pod rouškou zamilovanosti či z jiného důvodu přikývneme i na to, co vlastně nechceme. V takových případech se problémy ukáží a vyhrotí až na místě samém. Pokud pak nedokážeme ovládnout svoje emoce, je zle. Nezapomínejme na to, že dovolená je ve velké většině případů o kompromisu.

Společná dovolená a rozchody

Bohužel, je to tak. Velice častým důsledkem společné dovolené jsou partnerské rozchody. Společně strávený čas je pak jen tou pomyslnou poslední kapkou, díky které přeteče pohár trpělivosti a páry se rozejdou. Někdy v tomto konečném rozhodnutí hraje roli i to, že si jeden nebo druhý řekne, že si ještě naposledy "užije".

Jak se vyrovnat s rozchodem?

Proč dochází ke kolizím právě v době dovolené?

Dovolená je doba, kdy se oba partneři zastaví, kdy vyskočí z kola stereotypu ven a těší se, že zažijí něco nového. Očekávání se může lišit zcela radikálně, někdy stačí pár drobností, které když se nastřádají, vyvolají velkou nespokojenost. Problém může vyvolat také ten fakt, že spousta lidí ve vedoucích funkcích prostě nemůže zcela vypnout ani o dovolené, stále musí kontrolovat a odpovídat na e-maily, stále musí řešit telefony. Partner to většinou nelibě nese, protože si začne připadat jako doma, nebo jako by byl na druhé koleji, a to nemá nikdo rád. Na druhé straně - jak vyznělo z předchozího, tento problém se přetahuje z běžného života, většinou se s ním potýkáme i doma. Ale na dovolené se hrany rozostří a vše je citlivější.

Může dovolená zachránit vztah?

Domněnka, že na dovolené se udobříme a začneme znovu od začátku jako zamilovaní, je opravdu bláznivá. Připomíná to naivní vědomí, že vztah zachrání další dítě. Na vztahu je potřeba intenzivně pracovat. A to i na dovolené a hlavně po ní.

Jaká je vaše zkušenost se společnou dovolenou?

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Horečka u dětí v létě? Nic neobvyklého!
BLOG Život podle Karol: Ona ještě nechodí?

Další články

Zdravý zázrak ze zahrádky - cuketa
Ovoce a zelenina

Zdravý zázrak ze zahrádky - cuketa

26.06.2018

Už vám na záhonku rostou baculaté a krásně zelené cukety? Zkoušíte je letos poprvé, nebo mají na vaší zahradě své zasloužené místo každý rok? Cuketa je zdravá a právem velmi oblíbe ...