zdroj: shutterstock.com
Nemoci a léčba

Otékají vám nohy, zadýcháváte se a máte nafouknuté břicho? Může to být známka závažného onemocnění!

Jitka Suchánková
04.07.2018

Myslíme si, že je to běžné v létě. Ale není tomu tak. Zbystřete. Tyto příznaky mohou být známkou vážného onemocnění.

Znáte to - dlouhé horko, dlouhé stání nebo sezení a najednou koukáte, jak máte oteklé nohy. Většinou je to u kotníků, ale mnohdy otok postupuje přes lýtka až směrem ke kolenům. Je to neestetické, nepříjemné pro nás i pro okolí, ale co s tím naděláme? Ano, povětšinou to připisujeme horkému počasí, dlouhému cestování. Ale příčina může být i jinde.

Chronické srdeční selhání

Bohužel otoky nohou mohou souviset s dlouhotrvajícím onemocněním srdce. Je to poměrně rozšířená choroba dnešního světa, podle statistik jí trpí zhruba každý pátý člověk po čtyřicátém roku věku. Přitom oteklé nemusí být jen nohy, ale také třeba horní končetiny, břicho nebo plíce. Naše pumpa, tedy srdce, prostě nedokáže přečerpat krev a udržet veškerou tekutinu v oběhu. Gravitace se pak postará dál. Je to prostá zákonitost.

Zrádnost srdečního selhávání je v tom, že si ho vlastně ani neuvědomujeme. Otoky připisujeme kdečemu jinému a v pase si myslíme, že přibíráme proto, že stárneme a dopřáváme si po dobrém jídle ještě i zákusek. Jenže pravda může být přece jen trochu jinde a my přibíráme proto, že se nám v dutině břišní hromadí a zadržují tekutiny.

Příznaky onemocnění ledvin

Pozor na dušnost

Zadýcháváte se často při sportu, při pohybu, při chůzi a dokonce i v klidu? Je to neklamný příznak toho, že něco není v pořádku a opravdu ne vždy za to může vašich pár kilogramů navíc. A pokud jste dušní i vleže a uleví se vám, když si sednete, tak opravdu zbystřete a přestaňte si zahrávat se svým zdravím.

Jaké jsou další příznaky selhávajícího srdce?

Kromě již zmiňovaných otoků a čím dál větší dušnosti je to nadměrné bušení srdce, častější močení a zvýšená celková únava. Pokud máte pocit, že něco není v pořádku, navštivte lékaře. Předepíše vám léky, které vašemu srdíčku uleví. A vy na sebe i na své srdce buďte hodní a nezapomínejte na každodenní přiměřený pohyb a zdravou stravu.

Infarkt - ischemická choroba srdeční

Foto: Shutterstock.com

Autor: Jitka Suchánková

Proč bychom měli jíst třešně a meruňky?
Jedlá soda pro zdraví i péči o domácnost

Další články

Bechtěrevova choroba
Nemoci a léčba

Bechtěrevova choroba

18.06.2018

Když se řekne revma, obvykle to považujeme za běžnou banalitu. Není ale revma jako revma. Bechtěrevovu nemoc řadíme mezi zánětlivá autoimunitní chronická revmatická onemocnění, kte ...