Zdravá výživa

5 rad jak snížit množství triglyceridů v těle

Petr Zimola
12.07.2009

Triglyceridy jsou tuky obsažené v potravě. Jejich složení je tvořeno z tří mastných kyselin navázaných na glycerol. Vyskytují se v krvi a slouží jako hlavní zdroj energie. Když jíte, vaše tělo ukládá přebytečné kalorie jako triglyceridy, aby je mohlo využít později, třeba mezi jídly.

Jestliže pravidelně konzumujete více kalorií než vaše tělo může spálit, množství vašich triglyceridů bude na vysoké úrovni a vystavujete se tak riziku kardiovaskulárních onemocnění. Zvýšené množství triglyceridů v plazmě dává vzniku stavu známém jako hypertriglyceridemia.

Vedle stravy, některé zdravotní problémy a jiné faktory mohou přispívat ke zvýšené hladině triglyceridů. Mohou to být například špatně kontrolovaná cukrovka, pití přílišného množství alkoholu, problémy se štítnou žlázou a nemoci jater. Léky, o kterých se tvrdí že ovlivňují hladinu triglyceridů jsou Beta-blokátory, steroidy a diuretika.

Zvýšené množství triglyceridů může vézt k zahušťování stěn cév a je často spolu s obezitou součástí příznaků souhrnně zvaném metabolický syndrom. Ten se uvádí v souvislosti s onemocněními srdce a mozkovou mrtvicí. Metabolický syndrom dále zahrnuje vysoký krevní tlak, vysokou hladinu cukrů a cholesterolu.

Nejlepší metoda jak snížit hladinu triglyceridů je skrze změnu životního stylu.

Zde je pět kroků, které je na této cestě třeba udělat.

1. Udržujte si zdravou váhu

Nadbytečné kalorie se ukládají v tukových tkáních. Zbavením se nadbytečných kil tak můžete redukovat množství triglyceridů.

2. Redukujte příjem cukrů

Jednoduché cukry zvyšují hladinu inzulínu, který zase zvyšuje hladinu triglyceridů. Místo čokolády si tedy raději dejte ovoce či obilniny.

3. Dopřávejte si pravidelný pohyb

Pravidelný pohyb zvyšuje množství HDL cholesterolu a naopak snižuje LDL cholesterol a triglyceridy.

4. Vyhýbejte se alkoholu

I malé množství alkoholických nápojů obsahuje mnoho kalorií a cukrů a zvyšuje hladinu triglyceridů.

5. Snažte se konzumovat zdravé tuky

Jezte ryby, které obsahují omega - 3 mastné kyseliny (losos, sleď, tuňák, makrela). Naopak se vyhýbejte jídlům s vysokým obsahem nasycených tuků, jako jsou například jídla z „fastoodů." Zdravé tuky též naleznete v olivách a arašídech.

A ještě jeden poslední bod. Vysoká hladina triglyceridů kromě mnoha jiných nemocí, zvyšuje také riziko srdeční ischémie. Takže pokud máte zvýšenou hladinu triglyceridů, je důležité, aby jste měli tento stav pod kontrolou.

Co děláte vy pro své zdraví každý den?

Autor: Petr Zimola

Alergie na potraviny
Zavádění příkrmů - 2. díl

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Laktační psychóza
Laktační psychóza

Laktační psychóza

Pro každou matku by mělo být narození dítěte tím nejkrásnějším okamžikem v životě. Existuje však onemocnění, které toto období může proměnit v peklo pro celou rodinu. Je to laktač ...