Zánět slinivky

Zánět slinivky břišní

Jitka Suchánková
08.08.2011

Slinivka břišní (pankreas) je nepárový orgán, který se nachází v dutině břišní pod brániční klenbou mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Přestože je dlouhá asi jen kolem 20 cm a váží zhruba 70 gramů, dokáže člověka velmi potrápit a dokonce i ohrozit na životě. Je to jeden z nejůležitějších orgánů v těle.

Funkce slinivky břišní

  • schopnost trávení potravy a její přeměny v důležité živiny (štěpením tuků, složitých cukrů a bílkovin)
  • je to důležitá žláza s vnitřní sekrecí, a to především díky sekreci inzulínu, ale i jiných hormonů. Inzulín je pro lidský organismu nepostradatelný, jeho nedostatek, ale i nadbytek mohou zapříčinit smrt.

Když slinivka (pankreas) nefunguje

Může se stát, že dojde k ucpání vývodu slinivky břišní. Schopnost trávení potravy je tak zredukována na minimum nebo pozastavena. Nedostatek trávicích enzymů se projevuje poruchami trávení, průjmy, slabostí a hubnutím. Produkce inzulínu se minimalizuje, čímž vzroste hladina cukru v krvi. Člověk má velké bolesti.

Příčiny vzniku zánětu slinivky

Zánět slinivky neboli pankreatitida může nastat ze dvou důvodů – jednak kvůli nadměrnému požívání alkoholických nápojů a celkově špatnou životosprávou anebo působením žluči. Pokud dojde k ucpání společného vývodu slinivky a žlučovodu žlučovým kamínkem, dochází k podráždění slinivky a následně zánětu. Příčiny se mohou kombinovat a v mnoha případech nelze přesně odpovědět na otázku „proč“.

Projevy pankreatitidy

Zánět slinivky břišní se projeví náhlou prudkou bolestí nad pupkem, která může vystřelovat do levého boku a do zad. Bolest je velmi úporná, může trvat několik hodin. Objevuje se nevolnost, zvracení, zvýšená teplota a zrychlený puls. Nemocný člověk velmi rychle hubne.

Zánět slinivky břišní může být akutní, chronický nebo recidivující. Vždy je nutno vyhledat lékařskou pomoc, pravděpodobná je hospitalizace ve zdravotnickém zařízení a je možný také chirurgický zákrok.

Dieta při a po zánětu slinivky břišní

Je nutno zcela vyloučit alkoholické nápoje, cigarety, tučná a smažená jídla, nadýmavé potraviny, omezit tuky, cukry, kávu a černý čaj.

Vhodné potraviny při zánětu slinivky jsou brambory, těstoviny, rýže, libové maso, ryby, nízkotučné mléčné výrobky, zelenina (hlávkový salát, brokolice, mrkev), ovoce (banány), ovocné přesnídávky, med, ovocné čaje, ředěné džusy, neperlivé vody.

Akutní zánět slinivky nezanechává následky, avšak chronický zánět znamená poškození slinivky a jejích funkcí. Snížená funkce trávicích enzymů způsobuje trvalé zažívací potíže a snížená produkce hormonů (hlavně inzulínu) může znamenat vznik další nemoci – cukrovky.

Autor: Jitka Suchánková

Stomatitida - afty
Proč je důležité používat deodorant

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Méně známé fobie
Fobie a panika

Méně známé fobie

19.09.2011

Fobie je úzkostná porucha. Je to většinou neopodstatněný a těžko ovladatelný strach z různých situací, věcí, zvířat i lidí. Fobie více či méně omezují život člověka. Fobií existuje ...

Stomatitida - afty
Afty

Stomatitida - afty

Herpetická stomatitida (herpetický zánět ústní sliznice), gingivostomatitida (zánět dásní a ústní sliznice) a retní opar (herpes labialis) jsou onemocnění, která mají stejného půvo ...

Co oživí váš vztah? Společná dovolená
Partnerské vztahy

Co oživí váš vztah? Společná dovolená

06.08.2011

Být daleko od všech vašich každodenních starostí a povinností, poslouchat šumění moře a nechat se hýčkat blahodárnou sílou slunce, to všechno může mít skutečně účinky léčivého balz ...